Houellebecq: Po covidu bude svět horší
Jeden ze světově nejčtenějších francouzských spisovatelů a držitel Řádu čestné legie Michel Houellebecq nečeká, že by se svět změnil po odeznění epidemie koronaviru. Naopak tento svět bude "o něco horší než dřív", napsal v eseji pro rozhlasovou stanici France Inter. Informovala o tom před časem agentura AFP.
"Ani na vteřinu nevěřím prohlášením, že nic nebude jako dřív. Naopak, všechno zůstane naprosto stejné. Po uvolnění zákazu vycházení se neprobudíme do nového světa. Bude stejný, ještě trochu horší," uvedl Houellebecq, kterého roku 1998 proslavil román Elementární částice a z jehož děl nakladatelství Odeon česky dále vydalo prózy Mapa a území, Podvolení či naposledy Serotonin.
Čtyřiašedesátiletý spisovatel, kterého podle agentury AFP fanoušci vnímají jako proroka éry nihilismu a individualismu, se domnívá, že "výsledkem epidemie koronaviru bude urychlení už probíhajících mutací, k nimž patří omezování mezilidských kontaktů", konkrétně vzájemné vzdalování lidí a jejich rozbití na ještě menší skupinky.
"Epidemie koronaviru poskytuje nádherné zdůvodnění této tendence: určitého zastarávání v oblasti lidských vztahů," dodává Houellebecq.
Nemyslí si, že lidé kvůli epidemii znovu objeví význam smrti nebo konečnosti. I když nemoci covid-19 ve Francii podlehlo tolik lidí, podle Houellebecqa tam smrt ještě nikdy nebyla "tak diskrétní".
"Mrtvý je jen jednotkou do statistiky každodenních úmrtí a úzkost, jež se šíří mezi lidmi z narůstajících čísel, má v sobě něco podivně abstraktního," soudí Houellebecq.
Jeden z údajů si však podle něj zasluhuje pozornost. "Dokdy se mají nemocní oživovat a ošetřovat? Vedou se spory, zda do 70, 75 nebo 80 let… V každém případě jsme ještě nikdy s takovou bezostyšností nedávali najevo, že život všech nemá stejnou cenu," míní autor.
Zdroj: AFP