Kniha Lesní mysl Martiny Holcové je i pro pečující
Martina Holcová je bývalá kolegyně, lektorka našich kurzů, a taky kreslířka a spisovatelka. A před časem jí vyšla krásně graficky vypravená knížka Lesní mysl. Pojednává o metodě Metsämieli, se kterou s seznámila před lety ve Finsku a od té doby ji šíří a propaguje v českých a moravských lesích a luzích.
Knihu na závěr článku představíme, ale nejprve bychom nabídli několik zajímavých postřehů Martiny, která je dnes vlastně i takovou apoštolkou česko-finského přátelství.
První postřeh je o tom, jak dospěla k tomu, že bude metoda fungovat i u nás.
„Jednou jsem zaslechla, bylo to, když jsem si společně s ostatními Finy zkoušela jedno cvičení Lesní mysli, tuto větu: ‚…A dobré je to i pro to, abychom si pozvedli naše sebevědomí, my Finové to potřebujeme.‘ Hned jsem zbystřila. Sebevědomí a Finové? Chybí jim? To se mi nezdá. Nicméně mi to nedalo a při další návštěvě Finska jsem začala pátrat po tom, co jsou vlastně ti Finové zač, a zjistila jsem, že máme společného mnohem více, než bych očekávala. A kromě jiného i onu potřebu trochu více si věřit. Potkala jsem ve svém životě spoustu skvělých lidí, kteří o sobě pochybují. Neřekla bych to do nich a přijde mi to škoda. Myslím, že to částečně pramení z toho, že jsme se narodili právě tady u nás, doma, v Čechách, na Moravě, ve Slezsku… Malí vedle velkých, stejně jako Finové.“
A to byl začátek. Tehdy Martina poprvé uvěřila, že metoda Metsämieli bude fungovat i u nás. A skutečně, čím více se finskou mentalitou zabývala, tak tím více si uvědomovala, že ti zasmušilí a houževnatí Finové jsou nám mnohem podobnější, než bychom si při zběžném pohledu mysleli.
Ovšem druhým podstatným faktorem bylo, že Metsämieli u nás mělo pro přijetí už dobře připravenou půdu.
„Finové mají lesů mnohem více než my a mnoho Finů je také vlastníky lesa. To, co máme společného, je právo volně se v lesích pohybovat. Více a více si uvědomuji, jak jsme tím bohatí,“ zdůrazňuje Martina. „Pobyt v přírodě má u nás bohatou tradici, leccos se otisklo do naší výchovy, do naší kultury a tradic spojených s lesem. Namátkou skauting a Baden-Powell, Seton a Woodcraft Indians, YMCA, Outward Bound… a jak se tito významní lidé a organizace jmenovali. A leccos vzniklo v době zavřených hranic přímo u nás – třeba Prázdninová škola Lipnice a Hnutí Brontosaurus, to vše ještě na pozadí hnutí trampingu, jehož kořeny leží v časech první republiky…“
Nutno ještě dopovědět, že její úsilí přenést Metsämieli k nám bylo sledováno se zájmem i v samotném Finsku. Martina dostávala ze severu řadu povzbuzujících mailů. Například: „Hodně jsem o Tobě a Tvé tvrdohlavé snaze představit Lesní mysl u vás v České republice už slyšela… “ napsala například jedna Finka, která se jí posléze stala velkou pomocnicí i oporou v jejím úsilí.
Takže tolik úvodem, a ještě pár slov o samotné knize. Jak už jsme psali, kniha vychází z konceptu seberozvoje a sebepéče Finky Sirpy Arvonenové, který, jak je v textu opakovaně zdůrazněno, byl zakotven i v nejnovějších vědeckých výzkumech přírody a fyzického a duševního zdraví člověka. A proč je to tolik zdůrazňováno? No, je to docela prosté, Finové totiž, jak říká Martina, jsou národem inženýrů. Mají jich dokonce dvakrát tolik, než je průměr v Evropské unii. A potřebují prý mít všechno exaktně doloženo… V knize ovšem najdete především základní východiska, praktická cvičení a zkušenosti s Lesní myslí. Popsaná cvičení jsou opravdu velmi jednoduchá, krátká a člověk k nim nic ani nepotřebuje, jen trochu soustředění. Dokonce ani les není vždy nutný, může ho nahradit třeba park, zahrada, v nouzi i zatravněný tichý dvorek.
Knížku vydalo nakladatelství Eminent a můžeme ji směle doporučit i pro pečující. Martina Holcová metodu totiž úspěšně ozkoušela na řadě kurzů, které pro pečující v minulých letech v Čechách a na Moravě uspořádala. Knihu je možné zakoupit na: https://obchod.nordicsports.cz/knihy/lesni-mysl/
(red)