Ad. POLEMIKA: Jen kompilace článků, bez hlubší analýzy
Kolega Antonín Hošťálek mně vtáhl do polemiky. Nevím, zda čtenář má chuť pročítat, co si vzkazují dva kolegové přes média, ale kdyby náhodou ano, tak dobře. Nebudu opakovat, co jsem napsal, a co kolegu Hošťálka tak dojalo. Budu reagovat přímo na jeho slova.
Kolega Antonín začíná tím, že mi vytýká, že se vyhýbám konkrétním faktům, píšu neurčitě (jako “pohnul kolosem, zařídil pár věcí, rozeslal nějaké kontroly“) a že následně dotyčnému vzdávám úctu a mluvím „dokonce o jeho cudnosti.“ A pak píše, že mu vadí, „jak do textu autor, který je sám Brňák, plete brněnskou rodinu Blatného. Kolega ví, proč to dělá, ale to se nehodí do takového typu článku. Už proto ne, že čtenář brněnské souvislosti nezná. Ale to je, jak se říká, opravdu marginálie. Už o dost víc mi vadí, když píše, že Blatný si udělal takový výlet do světa politiky. No, to je nevhodně zlehčující výraz pro Blatného čtyřměsíční působení na postu ministra, které bylo od začátku do konce poznamenáno největším počtem covidových obětí přepočtených na počet obyvatel na světě…“
Kolega Hošťálek pak reaguje na má slova, že Blatný naslouchal odborníkům. Tvrdí, že Blatný v roli ministra naopak odborníkům málo naslouchal a mnoho z nich za jeho působení právě proto z ministerstva odešlo. A dále říká: „Nebo píše o systematickém přístupu Blatného, ale právě nesystematičnost mu mnozí odborníci vytýkali. A je mnoho věcí, které kolega Vencálek vůbec nezmiňuje! Blatný byl takovým Potěmkinem našeho zdravotnictví. Myslím, že jeho nejsystematičtějším úsilím byla setrvalá snaha zpochybnit, že půl roku patříme k nejhorším na světě ve statistikách nakažených i mrtvých….“ Pak kolega Hoštálek píše, že on se dostává podstatně hlouběji, a cituje články z novin Pečujeme doma a Lidovek.
Nezbývá než reagovat.
Pokud jde o fakta: Je jasné, že žádný ministr po nástupu do funkce a po několika týdnech, či měsících nemůže dělat radikální změny, byť by se někomu mohly zdát potřebné. Co vlády a ministerstva existují, nikdy se nikomu nepodařilo v dohledném čase pohnout takovými kolosy jakými ministerstva jsou, natož slušnému člověku. Ale že by ministr Blatný neudělal nic? V materiálech ministerských lze dohledat, že se např. snažil o to, aby se sjednotily mechanizmy nebo způsoby jak počítat data o pandemii v EU, protože jsou tu velké rozdíly, jež se patrně sjednotí, až pandemie pomine. Myslím, že ministr Blatný se rozhodující měrou zasloužil o objednávání podstatné části vakcín. A ta kontrola, co poslal do pražské Fakultní nemocnice? Nu, asi si ji nevycucal z prstu. Musel mít podklady, které mu připravilo úřednictvo. Poslal ji tam v únoru, kdy se ještě o jeho nástupci v úřadu minstra, řediteli oné nemocnice prof. Arenbergerovi, nemluvilo. Pokud jde o odchody z úřadů, ty, pravda, jsou obestřeny tajemstvím, exministr Blatný k tomu nevydal žádné stanovisko a oni sami také ne. Tudíž nemohou mít ani kladné ani záporné znamínko. Zato velmi kladně lze hodnotit vyřešení kovidové situace v Chebu, odkud se podařilo odvézt do jiných nemocnic řadu pacientů v těžkém stavu. Ale co mne od kolegy Hošťálka zvlášť překvapuje – vlastně nepřekvapuje – že dává čtyřměsíční působení ministra Blatného do souvislosti s počty úmrtí, které jsou opravdu, ve srovnání se světem jedny z nejvyšších. Ale za to nemůže ministr Blatný, to je dílo politického boje a nerozumu mnohých „odborníků“. Po první kovidové vlně se některým zdálo, že přišla chvilka, že jsme za vodou, že můžeme pořádat obří párty na Karlově mostě a courat po hospodách a po horách bez roušek. A když kdokoli, včetně vlády, začal hovořit o nutných omezeních, byl napaden za omezování svobody. Krom toho, jakoukoli debatu odborníků přehlušil politický boj: všechno co udělala vláda „trestně stíhaného Babiše“ bylo špatně z principu. A svou roli ve zpochybňování jakýchkoli vládních akcí měla a mají i média. Žel, s tím souvisí znepřátelení přátelé, ba i rodiny…
Ale vraťme se na závěr ještě k jedné Hošťálkově výtce „Blatný svázal naší zemi ruce zákonem, který zdravotním pojišťovnám neumožňuje proplácet žádnou vakcínu, jež nepřijde přímo z EU.“ Nevím, odkud tuto větu Hoštálek vzal, ale tato vláda a v podstatě všechny evropské mají v tomto směru jednotný postup: I když každá země v Evropské unii se mohla rozhodnout a nouzově schválit vakcínu sama za sebe, neudělala to ani jedna a čekají na rozhodnutí příslušných orgánů EU. To byl postup, který tvrdě zastával ministr Blatný. Některé kruhy míní, že právě to ho stálo ministerský krk.
Co na závěr? Kolega Hošťálek říká, že se se svou polemikou noří někam do hlubin. Nepozoroval jsem to. Jeho polemika je kompilací novinových článků, bez hlubší analýzy. K té nemá ani jeden z nás dostatek materiálu, přístup k faktům, ani čas. Podle toho to naše povídání vypadá.
Ale přece jenom ještě jedna osobní kontroverze: Musím reagovat na větu: „jak do textu autor, který je sám Brňák, plete brněnskou rodinu Blatného. Kolega ví, proč to dělá, ale to se nehodí do takového typu článku.“ No, když ji sem kolega Hošťálek zapletl, pak sice nevím, co jí myslel, ale já toto: Exministr Blatný je vskutku z rozlehlé brněnské rodiny Blatných. Ale snad každý průměrně vzdělaný absolvent základního, ev. středoškolského vzdělání, včetně mimobrněnského, slyšel někdy o Lvu Blatném, a když ne o něm, tak o básníku Ivanu Blatném, anebo o nedávno zesnulém hudebním skladateli a milovníku jazzu, Pavlu Blatném. A Jan Blatný v roli ministra jim vskutku ostudu neudělal.
LADISLAV VENCÁLEK