pečuj doma

Zvažuji podání žaloby, zamítli mi příspěvek na pomůcku

5.2.2022

Na vaše stránky jsem narazil pozdě. Žádal jsem o příspěvek na pomůcku (osobní auto), neúspěšně, žádost zamítnuta, ani odvolání nic nezvrátilo. Pokud bych podal žalobu – nebudu muset ještě hradit soudní poplatky? A jak dlouho to celé může trvat?

Odpověď

Žaloba proti rozhodnutí o nepřiznání sociální dávky (příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na péči, invalidní důchod atd.) je specifickým žalobním řízením.

Podání žaloby je osvobozeno od soudních poplatků.

Žaloba se podává vždy na druhoinstanční soud (Krajský soud, v Praze Městský soud).
V řízení nemusíte být zastoupen advokátem.
Řízení se vede tzv. „z papíru“. V řízení se neprovádí další dokazování, ale soud zkoumá dokumentaci v rozsahu, jak již byla uplatněna/řešena před úřadem. Soud připouští (na základě judikatury) doložení nových lékařských zpráv. Sám soudce, protože je právník, nezkoumá lékařské zprávy. Pro posouzení lékařských zpráv přibírá znalce. Pro potřeby řízení o sociálních dávkách znaleckou činnost pro soud vykonává komise Ministerstva práce a sociálních věcí.
Samotné rozhodování soudu, až má vše prozkoumáno a má vyjádření komise, tak se může dít bez přítomnosti žalobce a žalované strany. Je to z důvodu, že právě je rozhodující, co bylo uplatněno už u úřadu a nikoliv to, co se nově řekne.

Pokud byste ve sporu neuspěl (žaloba by byla zamítnuta), tak náklady řízení si nesete sám (čas, pokud Vám žalobu psal advokát, poštovné atd.) a náklady protistrany byste měl platit Vy (jako strana, která ve sporu neměla úspěch), ale ministerstvo tyto náklady neuplatňuje, protože se nenechává zastupovat advokátem (judikaturou bylo i řečeno, že zvyšování nákladů řízení zastoupením advokátem není hospodárné, že ve věci, která patří do gesce ministerstva/úřadu, by mělo ministerstvo řešit zastoupení vlastními zaměstnanci a nikoliv externím advokátem). Soudy proto nepřiznávají v těchto případech náhradu nákladů řízení, pokud prohraje žadatel o sociální dávku.

Ptáte se také, jak dlouho žalobní řízení může trvat. Na to Vám bohužel nemohu odpovědět přesně, protože jsou soudy, které dokáží rozhodnout už do půl roku, ale také jsou soudy, které řízení vedou i tři roky. Průtahy nejsou způsobené složitostí případů, ale spíš přetížeností nebo nevýkonností některých konkrétních soudů nebo soudců.

Nicméně, ptáte se v situaci, kdy jste nezískal konkrétní příspěvek na pomůcku (předpokládám od Úřadu práce). Tady v tomto konkrétním případě ještě doporučuji projít zákon č. 329/2011 Sb., v platném znění, zda je zde u pomůcky uvedena i diagnóza, tj. nemoc, kterou trpíte. Na pomůcku má totiž nárok opravdu jen osoba s vyjmenovanou nemocí. Je dost možné, že Váš lékař jen chybně vaši nemoc pojmenoval. Např. uvedení diagnózy roztroušená skleróza není důvodem přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku motorové vozidlo. Ale pokud tato nemoc způsobuje funkční omezení hybnosti končetin, už by mohl nárok vzniknout. Proto je důležité, zda lékař opravdu dobře (v souladu se zákonnou dikcí) Vaši nemoc nebo její důsledky pojmenoval. Pokud byste zjistil tyto nesrovnalosti, je vhodnější podat novou žádost a dokládat nové důkazy – nové zprávy, než podat žalobu a domáhat se ve starém řízení ze špatných dokladů vyřešení situace. U pomůcky může být totiž jedno, jestli dostanete příspěvek zpětně od data původní žádosti po vyhrání žaloby, nebo od podání nové žádosti. Pořád peníze přijdou až později. Je zde ale výjimka: Jedno by to nebylo, pokud už jste auto pořídil a chcete na něj přiznat příspěvek. Tam nová žádost může způsobit, že auto bylo zakoupeno dříve než před rokem před žádostí, a tak by na to nebylo možné příspěvek žádat. Stejně tak třeba pokud by šlo o žalobu proti nepřiznání příspěvku na péči, bylo by vhodné ji podat, protože v případě výhry v žalobě a následného rozhodnutí o přiznání příspěvku, byste získal příspěvek (i pro pečující osobu statut pečující osoby) zpětně od původní žádosti.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.