pečuj doma

Zpětná přestavba a prodej osobního auta

2.10.2024

Mám auto s příspěvkem od úřadu práce, ale sedmiletá lhůta už uplynula. Jaký je postup při zpětné úpravě - deinstalaci úprav pro zdravotně postižené tak, aby bylo možno auto prodat jako běžný osobní automobil? Jaké jsou právní, popřípadě finanční náležitosti, které je potřeba splnit?

Odpověď

Po uplynutí 7leté lhůty je již zcela na Vás, jak s automobilem naložíte a jak jej budete (nebo nebudete) dále využívat. Někteří lidé si jej nechávají jako „rezervu“ pro případ, že by se s novým automobilem něco stalo, jiní jej prodají a z utržené peníze využijí jako příspěvek při koupi nového automobilu (na příspěvek od úřadu práce).

V každém případě po 7 letech již nemá úřad práce žádné právo se ptát, jak jste automobil použili nebo co se s ním (po této lhůtě) stalo.

Dovolím si však pozastavit se nad tím, že chcete úpravu vozu demontovat, aby bylo možné jej prodat. Setkávám se s tímto dotazem velmi málo. Možná proto, že příspěvek od státu je relativně malý a mnoho lidí nemá na doplatek, pořizují tedy vůz ojetý za co nejnižší cenu, u kterého je spíš problém, aby 7letou lhůtu vydržel (častější dotazy).

Pokud však máte automobil v takovém stavu, že je ještě dobře pojízdný a že by mohl ještě nějaký čas sloužit novému majiteli, doporučovala bych spíš zvážit, zda úpravu pro zdravotně postiženého demontovat nebo zda automobil prodat i s ní.

Pokud se nejedná o nějakou hodně specifickou úpravu, ale „jen“ o uzpůsobení pro ruční řazení, je totiž možné, že s úpravou má automobil větší hodnotu než bez ní.

Pokud byste chtěl zkusit automobil prodat i s úpravou, doporučila bych zkusit inzerci prostřednictvím portálů nebo služeb pro osoby s tělesným/zdravotním postižením, např. Helpnet (https://www.helpnet.cz/), Vozejkov (https://vozejkov.cz/), Liga vozíčkářů (https://ligavozic.cz/), ale jistě najdete i další.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.