pečuj doma

Zpětná přestavba a prodej osobního auta

2.10.2024

Mám auto s příspěvkem od úřadu práce, ale sedmiletá lhůta už uplynula. Jaký je postup při zpětné úpravě - deinstalaci úprav pro zdravotně postižené tak, aby bylo možno auto prodat jako běžný osobní automobil? Jaké jsou právní, popřípadě finanční náležitosti, které je potřeba splnit?

Odpověď

Po uplynutí 7leté lhůty je již zcela na Vás, jak s automobilem naložíte a jak jej budete (nebo nebudete) dále využívat. Někteří lidé si jej nechávají jako „rezervu“ pro případ, že by se s novým automobilem něco stalo, jiní jej prodají a z utržené peníze využijí jako příspěvek při koupi nového automobilu (na příspěvek od úřadu práce).

V každém případě po 7 letech již nemá úřad práce žádné právo se ptát, jak jste automobil použili nebo co se s ním (po této lhůtě) stalo.

Dovolím si však pozastavit se nad tím, že chcete úpravu vozu demontovat, aby bylo možné jej prodat. Setkávám se s tímto dotazem velmi málo. Možná proto, že příspěvek od státu je relativně malý a mnoho lidí nemá na doplatek, pořizují tedy vůz ojetý za co nejnižší cenu, u kterého je spíš problém, aby 7letou lhůtu vydržel (častější dotazy).

Pokud však máte automobil v takovém stavu, že je ještě dobře pojízdný a že by mohl ještě nějaký čas sloužit novému majiteli, doporučovala bych spíš zvážit, zda úpravu pro zdravotně postiženého demontovat nebo zda automobil prodat i s ní.

Pokud se nejedná o nějakou hodně specifickou úpravu, ale „jen“ o uzpůsobení pro ruční řazení, je totiž možné, že s úpravou má automobil větší hodnotu než bez ní.

Pokud byste chtěl zkusit automobil prodat i s úpravou, doporučila bych zkusit inzerci prostřednictvím portálů nebo služeb pro osoby s tělesným/zdravotním postižením, např. Helpnet (https://www.helpnet.cz/), Vozejkov (https://vozejkov.cz/), Liga vozíčkářů (https://ligavozic.cz/), ale jistě najdete i další.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.