pečuj doma

Zpětná přestavba a prodej osobního auta

2.10.2024

Mám auto s příspěvkem od úřadu práce, ale sedmiletá lhůta už uplynula. Jaký je postup při zpětné úpravě - deinstalaci úprav pro zdravotně postižené tak, aby bylo možno auto prodat jako běžný osobní automobil? Jaké jsou právní, popřípadě finanční náležitosti, které je potřeba splnit?

Odpověď

Po uplynutí 7leté lhůty je již zcela na Vás, jak s automobilem naložíte a jak jej budete (nebo nebudete) dále využívat. Někteří lidé si jej nechávají jako „rezervu“ pro případ, že by se s novým automobilem něco stalo, jiní jej prodají a z utržené peníze využijí jako příspěvek při koupi nového automobilu (na příspěvek od úřadu práce).

V každém případě po 7 letech již nemá úřad práce žádné právo se ptát, jak jste automobil použili nebo co se s ním (po této lhůtě) stalo.

Dovolím si však pozastavit se nad tím, že chcete úpravu vozu demontovat, aby bylo možné jej prodat. Setkávám se s tímto dotazem velmi málo. Možná proto, že příspěvek od státu je relativně malý a mnoho lidí nemá na doplatek, pořizují tedy vůz ojetý za co nejnižší cenu, u kterého je spíš problém, aby 7letou lhůtu vydržel (častější dotazy).

Pokud však máte automobil v takovém stavu, že je ještě dobře pojízdný a že by mohl ještě nějaký čas sloužit novému majiteli, doporučovala bych spíš zvážit, zda úpravu pro zdravotně postiženého demontovat nebo zda automobil prodat i s ní.

Pokud se nejedná o nějakou hodně specifickou úpravu, ale „jen“ o uzpůsobení pro ruční řazení, je totiž možné, že s úpravou má automobil větší hodnotu než bez ní.

Pokud byste chtěl zkusit automobil prodat i s úpravou, doporučila bych zkusit inzerci prostřednictvím portálů nebo služeb pro osoby s tělesným/zdravotním postižením, např. Helpnet (https://www.helpnet.cz/), Vozejkov (https://vozejkov.cz/), Liga vozíčkářů (https://ligavozic.cz/), ale jistě najdete i další.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.