Zastavení řízení o příspěvku na péči z důvodu úmrtí
1.12.2021 jsme převzali tatínka do domácí hospicové paliativní péče a podali v prosinci žádost o příspěvek na péči. Tatínek zemřel 24.12.2021 a teprve 3.1.2022 se dostavila soc pracovnice na sociální šetření. Existuje nějaký prostředek, jak doložit péči zpětně, aby mohl být příspěvek vyplacen? Svědectví zdr sester z domácí hospicové péče? Svědectví matrikářky, která přišla do domácnosti ověřit podpis na plné moci pro maminku? Nebo opravdu nemáme nárok na příspěvek na péči, jak nám sdělila soc pracovnice? Moc děkuji.
Odpověď
předem přijměte moji upřímnou soustrast. Současně Vám ale nemohu dát uspokojující odpověď. Zákon o sociálních službách hovoří v tomto jasně:
§ 26 odst. (2) Krajská pobočka Úřadu práce zastaví řízení o příspěvku, jestliže žadatel o příspěvek zemřel před provedením sociálního šetření podle § 25 odst. 1.
Jde o to, že sociální šetření je specifická odborná činnost, která zpravidla nejde nahradit nějakým svědectvím, protože třeba matrikářka ví, že člověk už špatně komunikoval, ale neví, co to z hlediska životních potřeb ovlivňuje a neumí to popsat jazykem pro posudkové lékaře. Ačkoliv některá sociální šetření jsou mizerná, zákon náhradu (možná daleko odbornější) prostě nepřipouští.
Teoreticky by byla možnost ještě požádat o prominutí tvrdosti zákona, ale k tomu běžně nedochází, protože zákon o sociálních službách tento postup také nepřipouští. Pokud by případně přecejen toto prošlo, byl by to do jisté míry precedent a výplata příspěvku by vyšla jen za měsíc prosinec (nelze příspěvek přiznat před podáním žádosti).
Další teoretickou možností je tvrdit, že sociální šetření bylo opožděně a že úřad vytvořil nedůvodné prodlevy. Pak byste jako pečující mohli žádat náhradu za průtahy v řízení. Jak by v tomto ministerstvo rozhodlo, když by nebylo jasné, jaký příspěvek by tatínek mohl získat (řízení už posudkový lékař prostě nedokončí rozhodnutím), nelze předjímat. Pokud by tuto náhradu zamítli, pak by zbývala žaloba. Úřady běžně měsíční prodlevu neřeší, což ale není úplně v pořádku, když rozhodují o závažné potřebě péče, zvláště ve vánočním období, kdy je bohužel úmrtnost vyšší (a dá se tak trochu očekávat).
Prosím, zvažte tuto bezvýchodnou a bolavou situaci. Skoro bych psala umět se s tím smířit, ale na to se domnívám, že je ještě příliš brzy a Váš zármutek je ještě moc čerstvý.
Mrzí mě to
Mgr. Radka Pešlová