pečuj doma

Zastavení řízení o příspěvku na péči z důvodu úmrtí

5.1.2022

1.12.2021 jsme převzali tatínka do domácí hospicové paliativní péče a podali v prosinci žádost o příspěvek na péči. Tatínek zemřel 24.12.2021 a teprve 3.1.2022 se dostavila soc pracovnice na sociální šetření. Existuje nějaký prostředek, jak doložit péči zpětně, aby mohl být příspěvek vyplacen? Svědectví zdr sester z domácí hospicové péče? Svědectví matrikářky, která přišla do domácnosti ověřit podpis na plné moci pro maminku? Nebo opravdu nemáme nárok na příspěvek na péči, jak nám sdělila soc pracovnice? Moc děkuji.

Odpověď

předem přijměte moji upřímnou soustrast. Současně Vám ale nemohu dát uspokojující odpověď. Zákon o sociálních službách hovoří v tomto jasně:
§ 26 odst. (2) Krajská pobočka Úřadu práce zastaví řízení o příspěvku, jestliže žadatel o příspěvek zemřel před provedením sociálního šetření podle § 25 odst. 1.

Jde o to, že sociální šetření je specifická odborná činnost, která zpravidla nejde nahradit nějakým svědectvím, protože třeba matrikářka ví, že člověk už špatně komunikoval, ale neví, co to z hlediska životních potřeb ovlivňuje a neumí to popsat jazykem pro posudkové lékaře. Ačkoliv některá sociální šetření jsou mizerná, zákon náhradu (možná daleko odbornější) prostě nepřipouští.

Teoreticky by byla možnost ještě požádat o prominutí tvrdosti zákona, ale k tomu běžně nedochází, protože zákon o sociálních službách tento postup také nepřipouští. Pokud by případně přecejen toto prošlo, byl by to do jisté míry precedent a výplata příspěvku by vyšla jen za měsíc prosinec (nelze příspěvek přiznat před podáním žádosti).

Další teoretickou možností je tvrdit, že sociální šetření bylo opožděně a že úřad vytvořil nedůvodné prodlevy. Pak byste jako pečující mohli žádat náhradu za průtahy v řízení. Jak by v tomto ministerstvo rozhodlo, když by nebylo jasné, jaký příspěvek by tatínek mohl získat (řízení už posudkový lékař prostě nedokončí rozhodnutím), nelze předjímat. Pokud by tuto náhradu zamítli, pak by zbývala žaloba. Úřady běžně měsíční prodlevu neřeší, což ale není úplně v pořádku, když rozhodují o závažné potřebě péče, zvláště ve vánočním období, kdy je bohužel úmrtnost vyšší (a dá se tak trochu očekávat).

Prosím, zvažte tuto bezvýchodnou a bolavou situaci. Skoro bych psala umět se s tím smířit, ale na to se domnívám, že je ještě příliš brzy a Váš zármutek je ještě moc čerstvý.

Mrzí mě to

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Jak ošetřit, když pečují sourozenci a jeden je opatrovníkem

1.12.2024 Moje máma byla před několika dny stanovena soudem jako opatrovnice naší babičky, která byla omezena na svéprávnosti v plném rozsahu. Máma je poslední dva roky pečující osobou, která s babičkou bydlí a poskytuje jí 24/7 péči. Babičce byl přiznán příspěvek na péči 2. stupně. Nyní by se v péči o babičku chtěla podílet i teta, a to půl na půl. více...

INFO: Pacienti s rakovinou se pozdě dozví diagnózu. Může je to stát život

30.11.2024 Pacienti s rakovinou často v počáteční fázi nemoci neví, za jakým lékařem mají jít a co dále dělat. Vyplývá to z výsledků dotazníkového šetření, které provedl spolek Hlas onkologických pacientů (HOP). Zbytečně se tak prodlužuje doba, než se nemocní dozví správnou diagnózu a zahájí léčbu. Nově by jim mohly pomoci tzv. regionální Cesty pacienta. více...

PTÁTE SE: Kdy je nárok na přepravu k ambulantnímu lékaři sanitkou

29.11.2024 Jsme v kontaktu s paní, která jezdí často do zdravotnických zařízení. Je nechodící. Praktická lékařka jí nechce psát sanitku. Nebo jen velmi nerada ji píše. Problém je, že příspěvek na mobilitu 900 korun má za tři návštěvy pryč. Automobil nemá. A seniorské taxi lze objednávat jen čtrnáct dnů dopředu, ale ona leckdy je objednána z jednoho dne na druhý. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.