pečuj doma

Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024

Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil, a byl přiznán od 05/2020 (3. stupeň, po roce 4. stupeň). Chtěl bych se zeptat, zda se mi bude počítat "na důchod" doba péče nebo doba vedení na ÚP jako uchazeč o zaměstnán.

Odpověď

Jestli jsem správně pochopila Vaši situaci, tak:

1) do 31. 5. 2020 jste byl zaměstnán
2) 1. 6. 2020 – 31. 10. 2020 jste byl v evidenci úřadu práce a čerpal jste podporu v nezaměstnanosti
3) od 1. 11. do 10. 5. 2021 jste v evidenci úřadu práce, ale bez nároku na podporu v nezaměstnanosti
4) od května 2020 pečujete o maminku, která pobírá příspěvek na péči ve stupni IV., dříve III.

U doby, kde jste byl zaměstnán, je situace jasná. Pokud za Vás zaměstnavatel odváděl sociální a zdravotní pojištění, tak tuto dobu máte pojištěním pokrytu.

Od května 2020 až dosud čerpá maminka příspěvek na péči ve stupni III. a následně IV. Pokud jste veden jako tzv. hlavní pečující osoba, pak jste pojištěn i v této době. Je však dobré si tuto věc ohlídat a vše ošetřit.

U sociálního pojištění nejde o to, že by za Vás pojištění někdo hradil, ale jak sám správně píšete, jde o to, že doba péče je uznávána jako tzv. náhradní doba pojištění při podávání žádosti o starobní (nebo jiný) důchod.

Věc upravuje § 5 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a to takto:
„(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále
d) osoby pečující osobně o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pokud spolu žijí v domácnosti; podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o blízkou osobu nebo asistenta sociální péče podle  83 odst. 1 zákona č. 108/2006 Sb.

Zde jde hlavně o to, že náhradní dobu je možné uznat jen jedné, tj. hlavní pečující osobě a ta navíc musí být tím, kdo pečuje „převážnou část doby“ (abych byla přesná, v judikátu najdeme formulaci pouze za předpokladu, že poskytuje jedné konkrétní osobě v příslušném stupni závislosti osobní péči v takovém časovém rozsahu, který mu brání ve výkonu výdělečné činnosti.“).

Pokud jste tedy jedinou (nebo více méně jedinou) a hlavní pečující osobou, pak není třeba se ničeho obávat. Pojištěn jste a po skončení péče si o svůj nárok (tj. zápočet doby pojištění pro nárok na starobní důchod) určitě uplatněte.

Jde o to, že doba pojištění se zaznamenává (do Osobního informativního listu důchodového pojištění) až v době, kdy péče buď končí, nebo když pečující žádá o starobní důchod. Podle toho, co přijde dříve.
Teprve pak pečující osoba (s potvrzením o péči od úřadu práce) žádá na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) o uznání doby péče jako náhradní doby.
ČSSZ pak zahájí malé řízení, ve kterém posuzuje, zda má být doba péče uznána, příp. komu (pečovalo-li více osob) a v jakém rozsahu.
Až tedy tato situace nastane, nezapomeňte si svůj nárok uplatnit.

Ve svém dotazu se ptáte, zda Vám bude započítána doba vedení v evidenci úřadu práce nebo doba péče. Doba péče se pro nárok na starobní důchod započítává ze 100 %, doba evidence u úřadu práce, kdy jste čerpal podporu v nezaměstnanosti, se započítává také ze 100 %.

Každá taková doba se započítává jen jednou (nejde tedy o to, že by se doby sčítaly a měl jste více nebo vyšší důchod). Přestože jste byl po dobu několika měsíců kryt pojištěním (resp. náhradní dobou pojištění), započítává se Vám doba jen 1x. Vzhledem k tomu, že obě doby se započítávají ze 100 %, je lhostejno, jaká doba Vám bude pro nárok na starobní důchod uznána.

Jistě neuděláte chybu, když na České správě sociálního zabezpečení (až budete žádat o starobní důchod) doložíte oba doklady. Tj. jak z odboru služeb zaměstnanosti, tak od odboru dávek příspěvku na péči.

Doba, kdy jste byl veden v evidenci úřadu práce, ale již jste neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti, se započítává jen z 80 %. Také tuto dobu můžete při žádosti o starobní důchod předložit, měla by však být překryta dobou péče o maminku, která se započítává ze 100 %.

Česká správa sociálního zabezpečení by při výpočtu Vašeho starobního důchodu měla zohlednit to, co je pro Vás výhodnější. Jistě však neuděláte chybu, když si vše po převzetí rozhodnutí o starobním důchodu (jehož součástí by měl být i kompletní Informativní list důchodového pojištění, tj. kompletní přehled Vašich dob pojištění) pečlivě zkontrolujete.

Chcete-li si již teď (ještě před tím, než budete o důchod žádat) zkontrolovat své doby pojištění, například abyste měl jistotu, že za Vás všichni Vaši zaměstnavatelé v minulosti pojištění vždy pečlivě odváděli a žádná z Vašich odpracovaných dob Vám v přehledu nechybí, pak doporučuji vyzkoušet tzv. Informativní důchodovou aplikaci IDA a vše si zde projít.
Více informací o této službě poskytované Českou správou sociálního zabezpečení najdete zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace

Jen dobu péče zde bohužel (zatím) neuvidíte, jak jsem zmínila výše, ta Vám bude zaznamenána až v době kdy péče skončí nebo až budete žádat o starobní důchod.

Nad rámec Vašeho dotazu si dovolím poukázat také na zdravotní pojištění, které je upraveno v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
„Stát je plátcem pojištění za osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)11), a osoby pečující o tyto osoby, a osoby pečující o osoby mladší 10 let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost),

Jelikož se ve své praxi setkávám i s lidmi, kteří mají na zdravotním pojištění dluhy, doporučuji zkontrolovat u zdravotní pojišťovny (pokud jste to již neudělal), zda Vás mají vedeného jako pečujícího o osobu závislou na péči a tím jako tzv. státního pojištěnce.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024 Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? více...

INFO: Do 30. září posílejte nominace na cenu Křesadlo

6.9.2024 Vyprávějte příběh někoho, kdo je pro vás nepostradatelnou součástí komunity, kdo vás svým přístupem inspiruje ke změně, kdo vám nabídl pomoc, když bylo nejvíce potřeba a dál se na něho můžete spolehnout. Nominujte toho, kdo je pro Vás osobně, pro vaši organizaci, spolek nebo obec výjimečný. Dobrovolní hasiči, skauti, nadšenci, kteří doprovází více...

ZPRÁVY: Dnes náhle zemřel skvělý právník NRZP JUDr. Zdeněk Žižka

5.9.2024 Dnes ráno náhle zemřel dlouholetý ředitel legislativního odboru NRZP ČR JUDr. Zdeněk Žižka. Pro Národní radu osob se zdravotním postižením je to obrovská ztráta, protože doktor Zdeněk Žižka byl vynikající odborník na zdravotnické právo. Byl mimořádně vitálním člověkem, který i přes těžké zdravotní postižení žil plnohodnotným životem. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.