Započítání doby péče a evidence na úřadu práce do důchodu
Pečuji o maminku, 83 let, byl ji nyní přiznán příspěvek na péči II. stupeň a průkaz ZTP. Mně bude v prosinci 2024 61 let, mám 2 děti, jsem na úřadu práce, končí mi v listopadu 2024 podpora v nezaměstnanosti. Do starobního důchodu bych mohla jít v 63 letech a 8 měsících. Nevím, jak mám od prosince 2024 dále postupovat ohledně evidence na úřadu práce, sociálního a zdravotního pojištění? Pokud bych požádala o předdůchod, jaké mám možnosti překlenutí období do odchodu do starobního důchodu a která je pro mě nejvhodnější?
Odpověď
Co s týče pojištění, pak jako pečující osoba o osobu závislou ve II. stupni závislosti máte státem hrazeno zdravotní pojištění a doba péče je Vám započítávána jako tzv. náhradní doba pro nárok na starobní důchod.
Podmínkou je, abyste byla na úřadě práce vedena jako hlavní pečující osoba o maminku.
U své zdravotní pojišťovny byste měla být nahlášena jako pečující, aby věděli, že jste tzv. státní pojištěnec. Pojištěna jste i z titulu osoby v evidenci u úřadu práce. Zdravotní pojištění máte tedy zajištěno tak jako tak.
Nejde však o to, že byste měla zdravotní pojištění hrazeno 2x, ale jde o to, že jste státním pojištěncem. Je však jedno, zda jako pečující osoba nebo jako osoba v evidenci u úřadu práce.
Z pohledu sociálního pojištění je to trochu složitější. Jak doba evidence u úřadu práce, tak doba péče je započítávána jako náhradní doba pro nárok na starobní důchod. Avšak doba evidence u úřadu práce se započítává jen z 80 %, zatímco doba péče o osobu závislou se započítává celá, tj. plných 100 %.
Navíc doba evidence u úřadu práce se započítává celá (resp. zmiňovaných 80 %), pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Z doby, kdy nárok na podporu v nezaměstnanosti nemáte (tj. např. proto, že podpůrčí doba uplynula, tj. že jste si podporu již vyčerpala), se Vám započítává do věku 55 let jen 1 rok a za celý život pak maximálně 3 roky.
Ani doba pro nárok na starobní důchod se Vám nepočítá 2x, máte jen zaznamenávány 2 důvody pro to, aby se daná doba uznala. Až budete žádat o starobní důchod, doporučovala bych požádat, aby Vám započítali dobu péče, protože té se Vám započte více (tj. 100 %, jak popisuji výše).
Ptáte se, jak postupovat, až vyčerpáte podpůrčí dobu podpory v nezaměstnanosti. Jakmile podpůrčí doba uplyne, můžete zůstat v evidenci u úřadu práce nebo ji ukončit. Zůstat v evidenci je pro Vás výhodné, protože budete-li mít štěstí, pracovníci úřadu práce Vám mohou najít nějaké zaměstnání. Je však třeba počítat i s tím, že čím déle jste v evidenci úřadu práce, tím více se stupňují snahy o to, abyste nastoupila do jakéhokoli zaměstnání, aby se o Vás stát (prostřednictvím úřadu práce) nemusel „starat“.
Měly by Vám být nabízeny motivační kurzy, mohla byste být zařazena do rekvalifikačního kurzu, zkrátka měla byste postupně získávat více a více podpory ve snaze zajistit Vám nějaké zaměstnání. Tolik teorie, v praxi bohužel záleží i na ochotě a aktivitě daného pracovníka, často bohužel namísto snahy najít vhodné zaměstnání se ze strany pracovníků nastupuje spíš nátlak a zvyšuje se snaha, abyste z evidence úřadu práce sama dobrovolně odešla.
Ve svém dotazu se ptáte na předdůchod. Nevím, zda používáte jen nesprávnou terminologii a máte ve skutečnosti na mysli předčasný důchod. Tj. důchod, do kterého můžete vstoupit až 3 roky před datem vzniku nároku na starobní důchod. Jak však patrně víte, důchod je trvale krácen, čím později tedy do předčasného důchodu nastoupíte, tím méně peněz Vám bude kráceno.
Z pohledu doby nároku na starobní důchod a zajištění pojištění, tedy nic nebrání tomu, abyste pečovala o maminku, čerpala příspěvek na péči a měla pojištění zajištěno státem a dobu péče započítánu jako dobu pro nárok na starobní důchod.
Jde však o to, že mamince je přiznán „jen“ II. stupeň závislosti s výplatou ve výši 4 900 Kč/měsíčně, což není mnoho. Je tedy otázkou, zda si (třeba časem) najdete k péči nějaký další příjem, brigádu (na dohodu o provedení práce apod.), nebo zda se s částkou příspěvku na péči spokojíte jako se svým příjmem.
Pokud z tak malé částky nevyžijete a nepoplatíte všechny své náklady, pak je na zvážení využití dalších možností.
Otázka finančních prostředků na uhrazení životních potřeb během hledání zaměstnání a zajišťování péče o maminku je věc jiná - buď zvládnete uhradit vše ze svých úspor nebo s pomocí rodiny a vyživovací povinnosti manžela, příp. dětí, nebo lze žádat úřad práce o příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi. K tomu více informací na https://www.uradprace.cz/web/cz/pomoc-v-hmotne-nouzi a zde https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni1
Pokud Vás zajímá předdůchod, tj. komerční produkt vyplácený z některých smluv doplňkového penzijního spoření, pak doporučuji nejprve prověřit u svého penzijního fondu, zda tuto možnost máte. Pozor, možnost čerpat předdůchod mají skutečně jen majitelé některých smluv. Jelikož se jedná o komerční produkt, dovolím si doporučit Vám konzultaci u své penzijní společnosti a omezím se jen na základní informace.
Při čerpání předdůchodu máte tu výhodu, že na svůj starobní důchod (vyplácený Českou správou sociálního zabezpečení) zatím „nesaháte“. Tj. odložíte si tím dobu, kdy požádáte o (předčasný) starobní důchod a nemusí tak vůbec dojít k tomu, že Váš důchod bude trvale krácen.
Jen pozor, čerpáním předdůchodu si odčerpáváte naspořené finanční prostředky ze svého penzijního spoření. Doba čerpání předdůchodu není započítávána do dob účasti na důchodovém pojištění potřebných pro přiklepnutí řádné starobní penze. Výjimkou je situace, kdy člověk během předdůchodu pracuje. Pokud jde o předdůchod a přivýdělek, neklade zákon žádné omezení. V závislosti na výši výdělku si můžete vybrat, zda se vám vyplatí výdělky z doby předdůchodu do výpočtu penze započíst nebo radši tzv. vyloučit.
Zde velmi záleží na tom, zda splňujete potřebnou odpracovanou dobu (zákon požaduje pro nárok na starobní důchod opracovat nejméně 35 let) a chybí Vám „jen“ důchodový věk, tj. 65 let, resp., jak zmiňujete ve svém dotazu 63 roky a 8 měsíců.
Pokud by Vám chyběla odpracovaná doba, tu čerpáním předdůchodu nezískáte, pokud Vám však chybí „jen“ věk a jde Vám o to překlenout období do 63 let a 8 měsíců, pak to můžete udělat čerpáním předdůchodu.
Během čerpání předdůchodu se navíc nemusíte starat o zdravotní pojištění – jeho platbu za vás převezme stát, pokud však budete i nadále pečovat o maminku, zdravotní pojištění budete mít opět zajištěno jako pečující osoba.
Jak jsem však již zmínila, odčerpáte si čím část finančních prostředků ze svého důchodového účtu.
Nic však nebrání tomu, abyste po dobu čerpání předdůchodu i nadále pečovala o maminku a doba péče o maminku se Vám započítala jako náhradní doba pro nárok na starobní důchod.
Zatímco při čerpání předdůchodu pracovat (i pečovat) můžete bez omezení, pak naproti tomu v předčasném důchodu pracovat nemůžete, resp. můžete, ale nastoupíte-li do zaměstnání, ČSSZ Vám výplatu předčasného důchodu zastaví a obnoví ji až ve chvíli, kdy zaměstnání ukončíte. Jednou přiznaný předčasný důchod Vám však již nepřepočítá ani nenavýší z důvodu získání další doby pojištění, resp. zaměstnání.
Co se týče čerpání předdůchodu opravdu velmi doporučuji poradit se u své penzijní společnosti a ohledně nástupu do (předčasného) starobního důchodu pak u České správy sociálního zabezpečení, resp. na některé její pobočce ÚSSZ (kontakty najdete na www.cssz.cz).
Již teď si můžete provést orientační výpočet svého starobního důchodu a to prostřednictvím tzv. Informativní důchodové aplikace IDA (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace). Přístup do ní budete mít, máte-li internetové bankovnictví, tj. prostřednictvím své banky.
Aplikace je schopna orientačně vypočítat výši Vašeho starobního důchodu. Jen pozor, není v ní uvedena péče o Vaši maminku a děti v přehledu dob je patrně také neuvidíte. A zatímco děti aplikace umožňuje do výpočtu zahrnout (jejich doložení můžete provést kdykoli na kterékoli ÚSSZ nebo až při podání žádosti o starobní důchod), dobu péče o maminku ve výpočtu neuvidíte (tu budete při žádosti nejen dokladovat, ale bude Vám až s podáním žádosti i dopočítána). Výsledný výpočet je tedy skutečně orientační, ale pro představu může být velmi užitečný.
Kromě výpočtu pak v IDA uvidíte i přehled odpracovaných dob a můžete si zde již dnes zkontrolovat, zda některé doby a doklady nechybí a můžete je případně doložit. Je asi zbytečné zdůrazňovat, že na výslednou výši důchodu může mít vliv i několik chybějících měsíců, ne-li let.
Nemusíte se obávat žádného podvodu nebo zneužití Vašich dat, protože IDA je webový portál České správy sociálního zabezpečení a přístup do něho máte prostřednictvím státní správy, resp. prostřednictvím identity občana.
Nemáte-li internetové bankovnictví (na své jméno) ani datovou schránku, nemůžete bohužel využít možnost výpočtu starobního důchodu, můžete si však (zdarma) požádat o tzv. IOLDP (Informativní osobní list důchodového pojištění) a alespoň zkontrolovat doby pojištění, aby Vám v přehledu žádná nechyběla.
Omlouvám se, že jsem Vám neposkytla jednoznačnou odpověď na to, co je pro Vás výhodnější, ale Vámi položený celkem jednoduchý dotaz má poměrně složité vysvětlení a není na něj jednoznačná odpověď, přesto věřím, že jsem Vám poskytla informace, s jejichž pomocí se budete moci ve své situaci lépe rozhodnout.
Pokud by Vám bylo v této věci cokoli nejasného, neváhejte se na nás opět obrátit.
S přáním všeho dobrého
Mgr. Jitka Koutová, DiS.