pečuj doma

Zamítnutí průkazu ZTP/P neslyšícímu synovi

5.5.2021

Můžete mi pomoci se zamítnutím průkazu ZTP/P mému synovi? Měl průkaz přiznán do 30.4.2020, na základě oboustranné hluchoty. Od 2.4.2020 to neustále řeším a odvolávám se, výsledkem je přiznání průkazu TP. Syn je sice po oboustranné implantaci, mluví, nicméně diagnóza zůstává. Navíc u něj byla diagnostikována porucha autistického spektra - Aspergerův syndrom.

Odpověď

Podmínky nároku na průkaz OZP jsou upraveny zákonem č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a prováděcí vyhláškou č. 388/2011 Sb. Vyhláška č. 388/2011 Sb. byla s účinností od 1.3. 2020 novelizována. Jelikož píšete, že věc řešíte od 2. 4. 2020, dovolím si předpokládat, že řízení bylo započato tímto datem a nebudu se vracet k textu zákona účinného před 1. 3. 2020. Text, který zde okomentuji (ke stažení zde) je účinný od 1. 3. 2020 dosud a další změna se dle mých informací nepřipravuje. Informaci tedy považujte za aktuální s tím, že bude aktuální ještě nějaký čas, resp. několik let.

Dle těchto novelizovaných předpisů je průkaz ZTP přiznáván u osob (mladších 18 let), u nichž je „celková ztráta sluchu podle Fowlera 85% a více s neschopností slyšet zvuky a rozumět řeči i přes nejlepší korekci (oboustranná praktická nebo úplná hluchota)“.

Jak vidíte, v textu je uvedeno „i přes nejlepší korekci“. Vada sluchu by tedy měla být posuzována s kompenzací, tj., jelikož píšete, že syn je po oboustranné implantaci, jeho nárok je posuzován s kochleárním implantátem, resp. implantáty.

V praxi samozřejmě záleží na tom, jak je napsána zpráva z foniatrie (pokud vím, většina foniatrů audiogram s KI nedělá), jak moc je podrobná a jakým způsobem je v ní posuzování sluchu popsáno a také to, jak dítě s KI slyší, resp., jak s ním umí pracovat. Roční dítě, které je krátce po operaci, patrně nevyužije potenciál KI ani z poloviny, naopak 15leté dítě si již poměrně snadno přístroj nastaví, upozorní na vybité baterie a při nastavování řečového procesoru celkem bez problémů spolupracuje s technikem, často dokonce bez pomoci rodičů.

Abyste mne správně pochopila, neobhajuji zde text vyhlášky ani způsob posuzování nároku. To mi nepřísluší a je to bohužel dané. Jde spíš o to, že nemá smysl se přít o tom, že syn je i po implantaci KI člověkem se sluchovým postižením a spoustou omezení. Bohužel tak pravidla pro posuzování nároku postavena nejsou. U lidí se sluchovým postižením je pro nárok rozhodující, jaká jsou čísla na audiogramu a jak je schopnost slyšet popsána ve zprávě od lékaře ORL.

Resp. posudkový lékař má v prvoinstančním řízení k dispozici zprávu od praktického lékaře, který vyjádření lékaře ORL nějakým způsobem interpretuje. Praxe je taková, že obdrží od posudkové služby formulář/dotazník, do kterého má pospat celkový zdravotní stav žadatele, tj. všechna zdravotní omezení Vašeho syna, a tedy i Aspergerův syndrom (k němu se vyjádřím dále) a také vadu sluchu.

Doporučuji tedy požádat praktického lékaře o kopii zprávy, kterou zasílal na posudkovou službu, pokud Vám ji nebude chtít/moci poskytnout, můžete si ji vyžádat přímo na posudkové službě.

Kontakt na posudkovou službu získáte na úřadě práce, požádáte-li, o nahlédnutí do spisu a vydání kopie (některé úřady práce nouzovém stavu posílají tyto zprávy dokonce e-mailem nebo poštou, nebojte se na tuto možnost zeptat). Žádejte tzv. posudek z LPS (lékařská posudková služba). Na základě těchto dokladů uvidíte zprávy, ze kterých posudkový lékař čerpal a na základě kterých rozhodl.

Ve svém dotazu se zmiňujete o tom, že kromě vady sluchu syna také o Aspergerově syndromu. Jelikož píšete, že v minulosti měl syn průkaz ZTP/P, předpokládám, že splnil kritéria výše uvedené diagnózy (= vady sluchu) a posudkový lékař do (minulého) posudku uvedl, že zdravotní stav syna odpovídá zdravotnímu postižení uvedenému ve vyhlášce č. 388/2011 Sb., v odst. 3 pod písm. i, tedy celková ztráta slyšení podle Foflera… (viz výše)“.

Při novém posuzování v roce 2020 se však patrně na základě lékařských zpráv ukázalo, že syn s KI velmi dobře prospívá a této diagnóze již jeho zdravotní stav neodpovídá. Upřímně řečeno, pokud by dítě po operaci KI mělo ztrátu slyšení vyšší než 85 % podle Fofwlera, jednalo by se buď o špatnou operaci, vadný KI nebo o dítě čerstvě implantované, které ještě potenciál této pomůcky není schopno využít. To patrně není případ Vašeho syna (a je to samozřejmě dobře). Pokud ano, určitě se odvolejte.

V takových případech pak posudkový lékař zkoumá další zdravotní obtíže žadatele a u Vašeho syna posoudil Aspergerův syndrom a zařadil syna pod odst. 1 a diagnózu uvedenou pod písm. j. tj.: „j) psychické postižení s opakujícími se poruchami komunikace a orientace v exteriéru; u mírného stupně autistické poruchy se zachovanou přiměřenou komunikací a chováním v obvyklých situacích, s obtížným navazováním sociálních kontaktů, s projevy zvláštních nebo neadekvátních odpovědí na sociální stimulaci okolí,“.

Jelikož se však jedná o diagnózu v odst. 1 vyhlášky, zakládá nárok pouze na průkaz TP.

Vážená paní Bejčková, chápu Vaše zklamání nad tím, že vada sluchu u syna trvá, jeho nárok na průkaz ZTP/P však skončil. Tím spíš, že Aspergerův syndrom situaci velmi komplikuje. Stupeň a závažnost tohoto „druhého“ synova postižení však nepopisujete.

Neviděla jsem rozhodnutí ani posudek, o kterým se zmiňuji a neznám Vašeho syna. Jako matka však jeho zdravotní stav znáte jistě dobře, proto Vám v příloze posílám text vyhlášky č. 388/2011 Sb., kde najdete nejen obě výše uvedené diagnózy (označila jsem v textu žlutě), ale i další. Pokud by zdravotní stav Vašeho syna odpovídal kterékoli jiné z diagnóz, pak vězte, že má smysl bojovat o jiný stupeň průkazu než je TP.

Jen pro úplnost dodávám, že nemůžete očekávat, že posudkový lékař si bude „domýšlet“ něco, co v lékařských zprávách není. Pokud tedy např. Aspergerův syndrom brání plnému využití KI a omezuje syna v poslechu a schopnosti využít tuto pomůcku, požádejte lékaře, aby tuto skutečnost do své zprávy uvedl a použijte tuto zprávu v dalším řízení (viz dále).

V textu vyhlášky, který Vám posílám, jsem navíc (zeleně) označila, které diagnózy zakládají nárok na které stupně průkazu OZP.

A jak postupovat?

Nevím, v jaké fázi je řízení, o kterém se zmiňujete. Pokud běží odvolací lhůta a Vy víte, že zdravotní stav Vašeho syna zakládá nárok na průkaz OZP II. nebo III. stupně, ozvěte se nám a my Vám poradíme, jak podávat odvolání.

Pokud již bylo řízení ukončeno, pak je zde možnost podat novou žádost. Jen podotýkám, že v tom případě je třeba doložit buď změnu (rozumějte zhoršení) zdravotního stavu nebo skutečnosti, které se v předchozím řízení neobjevily.

Další možností je obrátit se na soud. Zde byste však musela jednak doložit chyby v řízení a druhou velkou nevýhodou soudního řízení je, délka trvání. Soud navíc není oprávněn uznat, zda je nárok na průkaz OZP či nikoli, ale „jen“ přezkoumat, zda v řízení došlo k nějakým chybám. Pokud ano, soud rozhodnutí zruší a nařídí úřadu, aby provedl nové šetření (řízení) a chyby napravil. Praxe je tedy taková, že budete cca 3/4 roku až rok čekat než soud věc projedná a poté budete muset absolvovat řízení znovu.

Je tedy otázkou, zda není rychlejší podat novou žádost, jen, jak už jsem napsala, je třeba doložit, že došlo ke změně/zhoršení zdravotního stavu syna.

V prvoinstančním řízení nemáte příliš možnost do řízení vstupovat, protože posudková služba si vše vyjedná s praktickým lékařem (pediatrem) syna. Jedinou možností tedy je na všem se domluvit s tímto lékařem a požádat ho, aby důležité skutečnosti do své zprávy uvedl a to co nejpodrobněji.

V odvolacím řízení už máte možností více, můžete přikládat lékařské zprávy, poukazovat na skutečnosti, které ve zprávách byly a posudkový lékař je nezohlednil apod. S tím Vám můžeme pomoci. Budete-li chtít, neváhejte se na nás obrátit.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.