pečuj doma

Zaměstnavatel chce znát invalidní důchod i pobírané dávky

27.3.2024

Pečuji o osobu, které byl přiznán invalidní důchod III. stupně. Chtěl bych se zeptat, zda má zaměstnavatel (chráněná dílna) právo po invalidním důchodci chtít rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu s datem přiznání? Taktéž po něm zaměstnavatel požaduje aktuální výměr invalidního důchodu. Když jsme se dotazovali, za jakým účelem chce toto sdělit, tak nám řekl, že z důvodu toho, že podle tohoto výměru pak zaměstnancům vyměřují mzdy. Má na to vůbec právo? Také po něm chce informace o jiných dávkách, které pobírá, dotazuje se, jestli pobírá např. příspěvek na bydlení apod. Musí mu to sdělovat?

Odpověď

Praktika, kterou popisujete, je bohužel velmi častá a co víc, velmi často se s ní setkáváme právě u chráněných dílen (resp. oficiální název je zaměstnavatel zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením, tedy zaměstnavatel na chráněném trhu práce). Tedy u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají ve větší míře lidi, kteří jsou nějak zdravotně znevýhodněni, pobírají invalidní důchod apod. a je pro ně obtížné najít si zaměstnání na volném trhu práce.

Je však třeba si připomenout, že žijeme v době GDPR a dalších předpisů chránících soukromí, a tedy i informace o příjmech osob. Postup, který praktikuje Vámi zmiňovaný zaměstnavatel, je dle mého názoru neoprávněný.

Jelikož zmiňovaný zaměstnavatel čerpá příspěvky na zaměstnávání osob se zdravotním postižením od úřadu práce a podmínky pro čerpání těchto příspěvků jsou nastaveny podle toho, jaký stupeň invalidity byl zaměstnanci přiznán, má zaměstnavatel právo požadovat doklad o tom, že pracovníkovi byl přiznán invalidní důchod.

Má zaměstnavatel (chráněná dílna) právo po invalidním důchodci chtít rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu s datem přiznání?

Ano, má na to právo. Pro doložení skutečnosti, že byl invalidní důchod přiznán, by mělo postačovat rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu. Jelikož však rozhodnutí (často i mnoho let staré) není zárukou, že invalidní důchod nebyl následně odebrán, potřebuje zaměstnavatel doklad o tom, že je důchod i nadále vyplácen (tj., že k odebrání nedošlo). Často je tedy požadován aktuální přehled důchodu zasílaný v lednu všem poživatelům důchodu (= informace o valorizaci), kopii spolu s rozhodnutím o přiznání důchodu tedy můžete zaměstnavateli doložit, ale výši důchodu v ní začernit, aby nebyla k přečtení.

Zaráží mě určitá drzost (promiňte mi to označení), se kterou zaměstnavatel zdůvodňuje svůj požadavek na informaci o výši důchodu tím, že podle toho upraví výši mzdy. Tento argument je zcela neoprávněný. Jednak od roku 2002 není výše příjmů pro poživatele invalidních důchodů žádným způsobem (zákonem) regulována a jednak výše příjmů by měla (a to i v chráněné dílně) odpovídat tomu, buď kolik hodin pracovník odpracuje (= hodinová mzda) nebo kolik vyrobí výrobků či poskytne služeb (= úkolová mzda).

Co se týče čerpání sociálních dávek, přemýšlím, k jakému účelu může zaměstnavatel tuto informaci potřebovat. Většinou jde spíš o to, že úřad práce požaduje doložení výše příjmů, aby mohl podle nich spočítat výši příspěvku na bydlení. Tento doklad (o výši příjmů) je zaměstnavatel povinen doložit. Zaměstnavatel však již není oprávněn ptát se na to, zda byla dávka přiznána, a už vůbec nemá právo na informaci o tom, v jaké byla přiznána výši.

Z toho, co píšete, usuzuji, že Vámi zmiňovaný zaměstnavatel nepoužívá při své práci právě čisté praktiky, doporučuji ve vztahu k němu zachovávat obezřetnost a v případě dalších nejasností se můžete opět obrátit na naši poradnu.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.