Volno při doprovázení syna na rehabilitačním pobytu
Jsem pečující o 18letého syna, který má 4. stupeň příspěvku na péči. Má středně těžkou mentální retardaci a jiné diagnózy. Od října jsem na zkrácený úvazek zaměstnaná. Syn je v té době ve škole. V listopadu jedeme na 14denní rehabilitační pobyt do centra služeb. Musím tam s ním jet jako doprovod. Mám nárok na placené volno, nebo pracovní neschopnost, nebo něco jiného?
Odpověď
Přiznávám, že to, co žádáte, není úplně standardní a není běžné takové volno a v takovém rozsahu čerpat. Přesto zde nabízím dvě možnosti, které můžete zkusit využít:
V případě, že budete syna doprovázet na rehabilitační pobyt, nabízí se zde možnost čerpat dle § 39, 187/2006 Sb., zákona o nemocenském pojištění tzv. ošetřovné.
Jistě si tuto dávku pamatujete z dob, kdy byl syn malý (tj. do 10 let). Běžně tuto dávku čerpají rodiče z nemocenského pojištění u svého zaměstnavatele, když pečují o nemocné dítě.
Jak vyplývá ze zákona,
(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu
a) ošetřování
1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
2. jiné fyzické osoby, jejíž zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo ženy, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou,
Ošetřovné je možné čerpat po dobu 9 (kalendářních) dnů.
Podmínkou pro čerpání ošetřovného je, že jej předepíše synův lékař, který potvrdí, že péče o syna je nezbytná a že se bez Vaší pomoci neobejde.
Pokud by se jednalo o lázeňský pobyt, který by schválila zdravotní pojišťovna, situace by byla o něco snazší, ale jelikož to nezmiňujete, pak předpokládám, že se o lázeňskou péči nejedná.
Další možností je požádat o úpravu pracovní doby zaměstnavatele, tj. vzhledem k tomu, že pracujete na zkrácený úvazek, tak si pracovní dobu přizpůsobit, resp. volno potřebné k rehabilitačnímu pobytu si napracovat před a po pobytu, příp. část pracovní doby nahradit např. prací z domova, pokud to umožňuje povaha Vaší práce.
Právo na úpravu pracovní doby je zakotveno v § 241 zákona 262/2006 Sb., zákoník práce:
„(2) Požádá-li
c) zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a),
zaměstnavatele písemně o kratší pracovní dobu podle § 80 nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší pracovní doby, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nevyhoví-li zaměstnavatel žádosti, je povinen to písemně odůvodnit.
(3) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec, jejichž žádosti o kratší pracovní dobu podle odstavce 2 bylo vyhověno, zaměstnavatele písemně o obnovení nebo částečné obnovení rozsahu původní týdenní pracovní doby a zaměstnavatel této žádosti nevyhoví, je povinen to písemně odůvodnit.“
Do odjezdu zbývá ještě trochu času, zkuste tedy se svým zaměstnavatelem vyjednávat o nastavení volna.
Otázkou však zůstává, jedná-li se o rehabilitační pobyt určený osobám s tímto druhem zdravotního postižení, zda je Vaše přítomnost a péče nezbytně nutná. Často totiž pobyty tohoto druhu využívají pečující právě k tomu, aby jim bylo od péče odlehčeno, aby se o jejich opečovávané postaral někdo jiný a oni si mohli odpočinout.
Doporučuji tedy zvážit i variantu, že by se syn pobytu zúčastnil sám, nebo že byste se zúčastnila jen na část doby a část ho nechala samotného. Pochopitelně, pokud to služby poskytovatele pobytu a synův zdravotní stav umožňují.
S přáním všeho dobrého Vám i synovi
Mgr. Jitka Koutová, DiS.