pečuj doma

Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025

Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce, sestra potřebovala péči 24 hodin denně. Nyní je mamince 70 let, stále jí to nedá, proč jiné ženy mají vdovské důchody a ona ne, i přesto, že dlouho pečovala i o postiženou dceru. Snažila informovat i na ČSSZ, zda skutečně ani nyní nemá nárok na vdovský důchod, všude dostala zamítavé odpovědi, že když ovdověla takto  mladá, nikdy na vdovský důchod nebude mít nárok. Je to skutečně tak?
Nyní má maminka klasický starobní důchod, v němž by péče měla být zohledněna, protože o sestru pečovala určitě nejméně přes 10 let, pak sestra zemřela, a když pak šla za několik let maminka  do předčasného důchodu, na ČSSZ jí nikdo nic neříkal, že by jí chyběly odpracované roky.

Odpověď

Upřímně lituji ztrátu Vaší maminky, zvláště když se ještě starala o zdravotně postiženou dceru, která také zemřela.

Pokud jde o nárok na vdovský důchod, v České republice platí, že vdovský důchod se vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela. Po uplynutí této doby může být vyplácení obnoveno, pokud vdova splňuje některou z těchto podmínek:

  1. Dosažení věku pro starobní důchod – na ten však maminka ve 44 letech nárok neměla;
  2. Péče o nezaopatřené dítě;
  3. Invalidita – pokud by maminka sama byla invalidní ve stupni II nebo III, mohl by jí nárok na vdovský důchod vzniknout znovu;
  4. Péče o zdravotně postižené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost).

Tolik tedy aktuální znění zákona 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Nahlédneme-li do textu zákona účinného v roce 1999, najdeme tam bod 3 popsán tímto způsobem: invalidní, v té době částečně nebo plně invalidní. Jelikož invaliditu maminky nezmiňujete, nebudu se jí dále zabývat.

A bod 4 takto: „pečuje o nezletilé dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči nebo o zletilé dítě, které je převážně nebo úplně bezmocné“.

Je tedy otázkou, zda v době, kdy Váš otec zemřel, měla Vaše sestra přiznán tento status (tj. byla posouzena tehdejší posudkovou službou a matka měla o tom rozhodnutí) a matka na ni čerpala dávky určené osobám převážně nebo úplně bezmocným. Případně, zda měla tehdy přiznán tzv. příspěvek při péči o osobu blízkou (v roce 2006 byla tato dávka nahrazena dnešním příspěvkem na péči).
Pokud ano (což byste si musely ověřit na základě tehdejších dokladů, má-li je maminka ještě uschovány), pak skutečně maminka mohla v té době (!) požádat o prodloužení vdovského důchodu a nárok by na něj měla až do smrti Vaší sestry.
Pokud by v té době měla ona sama již nárok na starobní důchod, mohla by ke svému starobnímu důchodu pobírat část vdovského důchodu. Zcela záměrně říkám část, protože, má-li poživatel důchodu nárok na dva důchody (v případě Vaší maminky starobní + vdovský), pak z nižšího důchodu náleží jen polovina procentní výměry.

Jestli správně počítám, tak maminka čerpala vdovský důchod cca do roku 2000. O obnovení vdovského důchodu lze požádat pouze v případě, že se splnění některé z podmínek (např. péče o osobu zdravotně postiženou závislou na pomoci druhé osoby) stane do dvou let od ukončení původního vdovského důchodu. Pokud tato lhůta uplynula, nárok na obnovení už nevzniká.
Péče o sestru skončila v roce 2004. Do tohoto roku mohla Vaše maminka patrně (doklady jsem neviděla, proto s jistotou to říci nemohu) čerpat vdovský důchod.
Zákon sice umožňuje zpětnou výplatu a zpětné přiznání důchodu, avšak maximálně 5 let zpětně. Tj., v roce 2025 již nelze nárokovat důchod z roku 2004.

Ještě jsem přemýšlela nad možnosti souběhu starobního a vdovského důchodu, na tu však mamince nárok nevznikl vůbec. Doba od úmrtí sestry do vzniku nároku maminky na starobní důchod je na to příliš dlouhá.
Pokud správně počítám, maminka šla do starobního důchodu někdy před 5 (možná 7 nebo 8 lety). I kdyby to bylo „až“ před 8 lety, přecházela do starobního důchodu někdy v roce 2017, tedy opět více než 13 let po skončení péče.
Ani souběh vdovského (resp. jeho poloviny procentní výměry) žádat nelze.
Je mi líto.

Věřím, že jsem prověřila všechny možné maminčiny nároky a musím potvrdit, že Vaše maminka mohla (patrně) vdovský důchod čerpat o 5 let déle, než tomu bylo ve skutečnosti. Tento nárok je však již promlčený. Žádný další nárok nepromeškala a žádný další nárok ani nemůže v dnešní době nárokovat.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.