pečuj doma

V domově je po úmrtí otce dluh, ale nemám dost informací

20.8.2024

Během července mi zemřel tatínek, kterému byl přiznán příspěvek na péči. Jako pečující osoba byl můj nevlastní bratr, protože bydlel kousek od tatínka a zdálo se nám to jako nejlepší řešení. Během června mě bratr kontaktoval s tím, že tatínkovi nevychází finance v domově. Vyžádala jsem si veškeré výpisy a zjistila, že financí měl mít dostatek. Jen chyběly výpisy ohledně příspěvku na péči, který chodil mému bratrovi na účet. Kontaktovala jsem úřad práce, kde mi paní sdělila, že musím kontaktovat jeho, protože je veden jako pečovatel. Bratr mi sdělil, že o ničem neví, zatajil informace ohledně dalších financí, které měly přijít tatínkovi na účet a nepřišly. Chtěla bych se zeptat, zda mám právo, jako dcera, vědět, na jaký účet byly peníze vypláceny, a nechat si poslat výpis.

Odpověď

Příspěvek na péči je vztahem mezi opečovávaným a pečujícím. Zde do řízení nikdo další nevstupuje a využití příspěvku je na opečovávaném, jak se vyrovnává s pečujícím.

Píšete, že pečující byl bratr, ale současně byl tatínek v domově. Nejsem si tedy jistá, kde vznikl problém. Zkusím to více popsat.

Pokud přecházel tatínek z péče bratra do péče domova, měl domov právo na úhradu:

  • za stravu a bydlení, max. do výše 85 % tatínkových příjmů – pokud zde nestačí 85 % na plnou úhradu, může se rodina zavázat doplácet částku do plné úhrady
  • za základní péči – v plné výši přiznaného příspěvku na péči a jako pečující osoba na ÚP měl být nahlášen domov
  • za nadstandardní péči (tzv. fakultativní) – z úspor, z příjmů (15 % zůstatku), od rodiny apod.

Pokud bratr dělal tatínkovi:

  • opatrovníka
  • zvláštního příjemce
  • zmocněnce

měl zacházet s jeho financemi ve prospěch tatínka a neměl je zpronevěřit. To by mohl být trestný čin.

Pokud má nyní zařízení dluh, pak je otázkou za co? Často vzniká dluh za poslední měsíc za bydlení a stravu, pokud důchodce zemře přede dnem výplaty důchodu a současně se platba za započatý měsíc měla platit až teprve z přicházející platby důchodu (který již nenáleží a vrací se ČSSZ). Tady nejde ani tak o vadu, jak časté nepochopení data výplaty důchodu a rizik s tím spojených.

Pokud je dluh na fakultativních službách, někdy je služby nadhodnocují a je to taková nelegálně vybíraná „daň“ za pobyt osoby ve službě, pak nutně nemusel bratr špatně hospodařit, jen přistoupil na špatné podmínky (resp. tatínek si při nástupu přistoupil na špatné podmínky).

Ani u služby a ani u úřadu práce z titulu, že jste dcera, nemáte právo na informace (resp. u služby, pokud jste byla uvedena v kontaktních osobách, příp. tatínek vůči Vám prolomil mlčenlivost, právo na informace máte).

Můžete v rámci dědického řízení požádat, aby byly vyhotoveny výpisy z účtů tatínka např. rok zpětně. Budete vědět, kam platby odcházely. Současně můžete upozornit notáře, že tatínek měl příspěvek na péči a šel někam na účet, kde nebyl využit na uhrazení péče, tj. na nějakém účtu se nejspíš nalézají prostředky tatínka.

Zároveň můžete podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry.

Pokud máte složitější vztahy v rodině a nyní nevíte, jak bratr řešil záležitosti tatínka, doporučuji do budoucna v rámci dědictví požádat notáře o „výhradu soupisu“, aby se náhodou neobjevily dluhy znějící na tatínkovo jméně, a Vy byste je případně dědili (nebudou-li v soupisu, nedědíte nad výši získaného majetku).

Snad v tom najdete odpověď, anebo se ještě doptáte.

Přijměte moji upřímnou soustrast

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.