pečuj doma

Už nezvládám práci při péči, jakým způsobem podat výpověď?

9.9.2024

Mám nemocného, 4,5letého syna. V červnu nám skončily příspěvky na péči 3. stupeň. Máme nové šetření a nevím, jak to dopadne. Nicméně to již nezvládá, pečovat o syna a plně pracovat. S mužem jsme se domluvili, že mohu dát výpověď v práci. Prosím o radu, dle jakého paragrafu a jak to formulovat, aby mi na úřadu práce nekrátili podporu. Syn má genetickou nemoc neurofibromatózu, ADHD, opožděný vývoj, podezření na PAS a lehkou mentální retardaci. Home office firma neumožňuje, jsem již velmi vyčerpaná a již nezvládám oboje, abych jedno či druhé nezanedbávala.

Odpověď

Jen, abych se ujistila, že správně rozumím tomu, co jste napsala. U příspěvku na péči Vám skončila platnost posudku, ale příspěvek pobíráte dále a čekáte na to, jak dopadne další posouzení.

Nebo jste již posouzení absolvovali, příspěvek byl synovi odebrán, odvolali jste se (nebo podali novou žádost) a teď čekáte, jak dopadne další řízení?

V prvním případě je nesporné, že jste pečující osobou o osobu závislou ve III. stupni. Jde o to, že přestože platnost původního posudku skončila, tak dokud není vydán posudek nový, příspěvek je i nadále vyplácen a status pečující osoby náleží i nadále (a to vč. hrazeného sociálního a zdravotního pojištění apod.).

V druhém případě, pokud je příspěvek odebrán úplně, je velmi obtížné status pečující osoby doložit, protože z pohledu zákona (dokud neproběhne nové řízení nebo nebude dokončeno odvolací řízení) pečující osobou nejste.

Co se týče krácení podpory v nezaměstnanosti, tuto věc upravuje zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti v § 50:

„Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci

(3) Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Ukončil-li uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši procentní sazby podpory v nezaměstnanosti podle věty první. Vykonával-li uchazeč o zaměstnání jako poslední před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání samostatnou výdělečnou činnost, ustanovení věty druhé se nepoužije. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.“

Zároveň je však třeba říci, že zákonem jsou zohledňovány jsou vážné důvody a těmi jsou dle tohoto předpisu (§ 5 písm. c) takové, které musí uchazeč krajské pobočce Úřadu práce hodnověrně prokázat, aby výše podpory v nezaměstnanosti nebyla na zmiňovaných 45 % krácena.

Těmito vážnými důvody jsou:

2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

Jak tedy můžete vidět, pokud má Váš syn přiznán příspěvek na péči, požádejte o potvrzení úřad práce. (Byť by si toto potvrzení mohli zajistit sami, doporučovala bych mít je připravené v záloze pro doložení. Moje zkušenost z praxe úřadu práce je zatím bohužel taková, že předávání jakýchkoli informací mezi jednotlivými odbory úřadu práce moc nefunguje.).

Jen pro úplnost dodávám, že je zde ještě jedno zákonné ustanovení, které Vás chrání, a to hned ze dvou důvodů. Jednak jako matku pečující o dítě do 15 let a jednak jako pečující o osobu zdravotně postiženou.

Mám na mysli § 241 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce týkající se úpravy pracovní doby:

„(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování do směn též k potřebám zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě.

(2) Požádá-li
b) zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, nebo
c) zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a),
zaměstnavatele písemně o kratší pracovní dobu podle § 80 nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší pracovní doby, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nevyhoví-li zaměstnavatel žádosti, je povinen to písemně odůvodnit.

(3) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec, jejichž žádosti o kratší pracovní dobu podle odstavce 2 bylo vyhověno, zaměstnavatele písemně o obnovení nebo částečné obnovení rozsahu původní týdenní pracovní doby a zaměstnavatel této žádosti nevyhoví, je povinen to písemně odůvodnit.“

V praxi bývají největším úskalím právě ony „provozní důvody“. Přestože však firma, jak píšete „home office neumožňuje“, je docela klidně možné, že požádáte-li o úpravu pracovní doby nebo o poskytnutí pravidelných home office oficiální cestou, nenajde firma dostatečně průkazné důvody pro to Vám nevyhovět a změnu schválí.

Již jen pro jednání s úřadem práce bych tedy doporučovala začít tím, že zkusíte buď o úpravu nebo zkrácení (příp. o obojí) pracovní doby požádat. Pokud zaměstnavatel nevyhoví (a v souladu se zákonem to písemně zdůvodní), budete mít další doklad pro úřad práce, že jste chtěla v zaměstnání setrvat, ale zaměstnavatel Vám to neumožnil. Výpověď (byť podaná Vám) tedy v žádném případě není důvodem, aby Vám podpora v nezaměstnanosti byla krácena.

S přáním úspěšného vyjednávání, ať již v zaměstnání nebo na úřadě práce

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Doplnění dotazu

Děkuji za rozsáhlou odpověď. Já jenom doupřesním informace:
Ano, platí varianta číslo jedna: U příspěvku na péči nám skončila platnost posudku, ale příspěvek pobírám dále a čekám na to, jak dopadne další posouzení.
Co se práce týče, již před více než rokem jsem dávala žádost na home office, alespoň do dodělání časového fondu, mám pružnou pracovní dobu. K dnešnímu dni bez odpovědi. Bohužel nemám podepsanou kopii od příjemce žádosti (tenkrát mě to ani nenapadlo). Tak že když jdu i se synem ráno k lékaři nebo na rehabilitace, tak se mi propustka počítá od určité hodiny a zbytek musím nadpracovávat.
Ono se to za ty téměř dva roky strašně načetlo a opravdu jsem již velmi psychicky i fyzicky unavená. Péče o syna mi přijde ještě náročnější a tam ubírat a polevovat nemohu. Začínám mít také své zdravotní problémy z této těžké situace.

Odpověď

Ano, situace, kterou popisujete, je bohužel častá. Pečující pečuje a pečuje, co mu síly stačí, a zapomíná na sebe a své potřeby, které jdou na úkor všeho ostatního. Když mu pak péče (a všechny další povinnosti) přerostou přes hlavu, nezbývá než volit radikální řešení.

To, prosím, nechápejte jako výtku, spíš jako povzdech nad údělem pečujících.

Pokud již nemáte sílu na vyjednávání se zaměstnavatelem, je to škoda, ale je to pochopitelné. V tom případě nezbývá než podat výpověď a pak pochopitelně platí vše, co jsem napsala ve své předchozí odpovědi.

Jako pečující máte pro úřad práce vážný důvod pro ukončení pracovního poměru a podpora v nezaměstnanosti by Vám neměla být krácena.

Pokud by ke krácení přesto došlo (a to i přes pečlivé doložení všech relevantních skutečností), neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme se sepsáním odvolání proti krácení podpory v nezaměstnanosti. Informaci o přiznání podpory v nezaměstnanosti dostanete od úřadu práce formou rozhodnutí a v případě nespokojenosti z Vaší strany se proti němu máte právo do 15 dnů odvolat.

Ještě si dovolím krátce se pozastavit nad uvolňováním z práce pro rehabilitace. I v tomto ohledu si dovolím tvrdit, že máte určitý „prostor pro vyjednávání“. Ze zákona (zákoník práce, resp. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci) máte nárok na uvolnění na „nezbytně nutnou dobu pro ošetření“ a to až na 1 den.

Viz text tohoto nařízení zde:

„8. Doprovod
a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
1.
s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
2.
bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.“

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Je vhodné požádat při autismu o invalidní důchod z mládí?

25.10.2024 Je prosím výhodnější žádat o invalidní z mladí u dítěte (dg autismus), kterému bude 18 let v březnu 2026, nebo je lepší zadat o běžný invalidní důchod, když kluk plánuje nastoupit na střední školu (bez maturity) v záři 2025? Pokud na SŠ nastoupí 1.9.2025, o invalidní důchod požádat musíme, protože již bude mít potřebnou dobu pojištěni alespoň více...

INFO: Superdávka se blíží. Schválena by měla být do konce ledna

24.10.2024 Od poloviny příštího roku budou všichni žadatelé a příjemci státních dávek na bydlení, živobytí a děti povinni dokládat nejen svůj příjem, ale také svůj majetek. Tento krok je součástí rozsáhlé revize dávek. Úřad práce bude nově zohledňovat vlastnictví nemovitostí, automobilů a výši úspor při rozhodování o nároku na podporu. více...

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.