pečuj doma

Už nepečuji, mám zdravotní potíže a končí mi neschopenka

3.6.2024

Dala jsem výpověď v práci, abych mohla pečovat o nemocnou maminku. Asi po dvou letech se, možná náročností péče nebo věkem, projevila bolestí vrozená vada čéšky 5. stupně. Maminka už nežije a já jsem na úřadu práce. Od praktické doktorky jsem dostala v listopadu loňského roku neschopenku a začala jsem chodit na rehabilitaci. Chybou rehabilitační pracovnice se mi stav kolen ale ještě zhoršil, začalo mi v nich přeskakovat při každém kroku. Poté jsem si začala sama platit fyzioterapii na soukromé klinice a ta probíhá. Zatím mohu chodit jen omezeně s bolestí po rovině, do kopce a z kopce vůbec, do schodů to jde špatně. Dnes mi na kontrole doktor, který se střídá s doktorkou řekl, že mi neschopenku ukončuje a vůbec se se mnou nebavil. Co mohu udělat v této situaci?

Odpověď

Situace, kterou popisujete, je bohužel poměrně častá. Čím déle léčba trvá, tím častěji bývají lékařské prohlídky a zkoumá se, zda bude možné pracovní neschopnost prodloužit či nikoli.

Podle toho, co píšete, usuzuji, že pracovní neschopnost ukončil posudkový lékař. A jelikož zmiňujete, že jste v evidenci úřadu práce, patrně nečerpáte ani nemocenské dávky. Prodloužení pracovní neschopnosti je pro Vás důležité tedy především proto, abyste měla pro úřad práce doklad o tom, že se léčíte a nejste tedy schopna docházet na pracovní pohovory nebo nastoupit do zaměstnání.

Nevím, co bylo důvodem pro ukončení Vaší pracovní neschopnosti, ale měla byste obdržet rozhodnutí, proti kterému se máte právo odvolat.

Zde je obecné ustanovení zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, § 27, které upravuje podmínky nároku na nemocenské:

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.“

Přestože nemocenské nečerpáte, výše uvedené ustanovení je možné ve Vaší situaci aplikovat. Vaše situace je obtížnější, že jste v evidenci úřadu práce. Nečerpáte tedy nemocenské, ale „jen“ podporu v nezaměstnanosti.

V této chvíli tedy doporučuji zvážit (příp. se o tom poradit s Vaším odborným lékařem), zda léčba trvá a zdravotní stav se bude ještě měnit nebo zda je již stabilizovaný.

V první případě je třeba se proti ukončení nemocenského odvolat, v druhém případě doporučuji zvážit podání žádosti o invalidní důchod a zvážit své možnosti do budoucna (zdravotní omezení x nástup do zaměstnání a získání výdělečné činnosti apod.).

O invalidní důchod je možné žádat ve chvíli, kdy zdravotní stav je stabilizován a neočekávají se žádné výraznější změny či výkyvy. Je tedy možné posoudit rozsah zhoršeného zdravotního stavu na možnosti pracovního uplatnění a zhodnotit závažnost, resp. přiznání stupně invalidity.

Posuzování zdravotního stavu pro nárok na invalidní důchod je poměrně složitou záležitostí. Nevím, zda je pro Vás tato otázka nyní aktuální. Pokud ano, můžete více informací najít např. v tomto článku:  https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-se-pripravit-na-rizeni-o-invalidnim-duchodu-a-zvysit-sve-sance

Pokud byste po jeho přečtení měla další dotazy, neváhejte se na nás znovu obrátit. Ráda Vám poskytnu další informace.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.