pečuj doma

Uvolnění ze zaměstnání při péči o maminku

12.11.2020

Pečuji spolu s mým bratrem o 92letou maminku, která má III. stupeň závislosti na péči. Její zdravotní stav se zhoršuje a maminka začíná vyžadovat stálou přítomnost blízké osoby. To bratrovi nevyhovuje. Já pracuji na zkrácený úvazek, mám 21 měsíců do starobního důchodu. Asi před rokem jsem se dočetla, že lze se souhlasem zaměstnavatele opustit zaměstnání a přitom zůstat v pracovním poměru bez mzdy. Zdravotní pojištění by pak platil stát na základě potvrzení o péči, které by mně vystavil Úřad práce. Je třeba odvádět sociální pojištění, kdybych neměla žádné zdanitelné příjmy? Kdyby se situace s maminkou zásadně změnila, mohla bych se vrátit do zaměstnání. Na právním oddělení zaměstnavatele nic nevěděli a řekli, ať si zjistím svá práva sama. Jaké mám prosím možnosti, práva a jak mám postupovat?

Odpověď

Z Vašeho dotazu mám dojem, že směšujete dva pojmy, které ale nelze nejspíš ve Vašem případě použít. Zkusím situaci vyjasnit. Kdyby se mi to úplně nepovedlo, prosím, napište nám doplnění Vašeho dotazu.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci dát volno dle § 191 zákona č. 262/2006 Sb. pro důležité osobní překážky (vyjmenované v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., více zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-590/zneni-20070101). Péče o osobu závislou na péči není důležitou osobní překážkou, a to předně protože se očekává, že péče bude dlouhodobá, a tudíž není přiměřené, aby zaměstnavatel „držel“ zaměstnanci místo.
Nicméně lze pracovní volno se zaměstnavatelem dohodnout.

Jediné, kde zaměstnavatel musí poskytnout volno, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (dle § 191a zák. č. 262/2006 Sb.), po dobu poskytování dlouhodobé péče v případech podle § 41a až 41c zákona o nemocenském pojištění.
Dlouhodobá péče je sociální dávkou z nemocenského pojištění, pokud by maminka byla hospitalizovaná nejméně 4 dny a pak ji lékaři propouštěli do domácí péče s nutností se o ni starat nejméně 90 dnů. (Hospitalizace není vyžadována u osoby v inkurabilním stavu, který vyžaduje poskytování paliativní péče.) Pak můžete až na 3 měsíce zůstat na tzv. dlouhodobém ošetřovném, což je nemocenská dávka. Ale ta po 90 dnech končí.
Pokud péče přetrvává, nemusí dát zaměstnavatel s nepřítomností souhlasit. Bohužel se výklad § 191a [Dlouhodobá péče] postupem času odchýlil od výkladu dle § 191 zákoníku práce (běžné ošetřovné, nemocenské atd.).
Pan JUDr. Michael Košnar shrnuje právní stav v komentáři pro Wolters Kluwer (ASPI) ke dni 1.1.2024:

Trvání překážky v práci, respektive právo zaměstnance na pracovní volno je vázáno na poskytování dlouhodobé péče. K ukončení poskytování dlouhodobé péče může dojít kupříkladu z důvodu, že se zaměstnanec rozhodne péči nadále neposkytovat (např. jej v péči vystřídá jiná osoba), ošetřovaná osoba odvolá souhlas s ošetřováním či zemře. Rovněž může dojít k tomu, že zdravotní stav ošetřované osoby se natolik zlepší, že již další poskytování dlouhodobé péče nevyžaduje, a ošetřující lékař tak rozhodne o ukončení potřeby dlouhodobé péče. Potřeba dlouhodobé péče však ze zákona končí nejdéle uplynutím podpůrčí doby, která činí maximálně 90 kalendářních dní ode dne vzniku potřeby dlouhodobé péče. Překážka v práci tak může maximálně trvat 90 kalendářních dní ode dne vzniku potřeby dlouhodobé péče. Pokud zaměstnanec nadále potřebuje o osobu pečovat, nabízí se například požádat zaměstnavatele o čerpání neplaceného volna či dovolené, případně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby (viz § 241).

SHRNUTÍ MOŽNOSTÍ:

  • dáte výpověď z důležitých osobních důvodů (péče o maminku); na ÚP budete hlášena jako pečující osoba. Zdravotní pojištění bude hrazeno, pokud se nahlásíte (a doložíte péči) na zdravotní pojišťovně. Pečování Vám bude do důchodu započteno jako doba odpracovaná, pokud budete na ÚP (odbor příspěvku na péči) nahlášena jako hlavní pečující osoba. Pro výpočet průměru příjmů, ze kterých se bude důchod počítat, bude doba péče vyloučena, aby Vám nekazila průměr.
  • dohodnete se se zaměstnavatelem, že Vám volno poskytne. Zdravotní pojištění bude za Vás hrazeno státem, pokud se nahlásíte na pojišťovnu (viz předchozí bod). Zaměstnavatel tak zdravotní pojištění za Vás neplatí. Do důchodu se započítává péče stejně jako předchozí bod.
  • pokud bude maminka v nemocnici déle než 4 dny, můžete čerpat prvních 90 dnů navíc dlouhodobé ošetřovné (jako nemocenskou dávku), zdravotní a důchodové pojištění bude po tuto dobu zajištěno.

K prvním dvěma bodům musíte být hlavní pečující osobou (z pohledu příspěvku na péči, který dostává vyplacený maminka). Z pohledu třetího bodu to nutně být nemusíte být pečující. Tam jste posuzovaná jako byste byla sama dlouhodobě nemocná. Nicméně – být pečující osobou z pohledu příspěvku na péči nevadí.

Doufám, že jsem alespoň trošku srozumitelná, a snad jsem Vám možnosti lépe vyjasnila.

Mgr. Radka Pešlová

Aktualizováno v červnu 2024

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.