pečuj doma

Úřad práce požaduje vrátit přeplatek z příspěvku na auto

14.9.2024

Úřad práce mi dal peníze na zakoupení motorového vozidla 70 tisíc korun, což jsem učinil. Potom ale chtějí vrátit 21 tisíc, protože mám nárok na 70 procent. Žádal jsem o 100 tisíc, přiznáno bylo 70 tisíc. Prosím o radu, co mám dělat.

Odpověď

Příspěvek na pořízení motorového vozidla je možné získat (od úřadu práce) dvěma různými způsoby, resp. na základě dvou odlišných nároků.

  1. Z titulu osoby zdravotně postižené nebo péče o ni (upravuje zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením). Nárok zde je podmíněn tzv. oprávněným zdravotním postižením. Má-li žadatel některé z vybraných „oprávněných“ zdravotních postižení, náleží mu výše příspěvku podle toho, jaká je výše jeho příjmů v porovnání s násobky životního minima.
    Maximální výše příspěvku je zde 200 tis., pokud příjem žadatele nepřekračuje 16násobek životního minima.
    Zde se procenta nevypočítávají, výše dávky je dána skutečně jen výší příjmů.

  2. Druhým titulem, který spadá do kategorie dávek státní sociální podpory, resp. dávek pro pěstouny, kteří mají v pěstounské péči nejméně 3 děti (bez ohledu na to, zda jsou tyto děti zdravotně postižené či nikoli).
    Zde se neposuzuje zdravotní stav ani výše příjmů. Podle zákona (359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí):
    (2) Výše příspěvku na zakoupení motorového vozidla činí 70 % pořizovací ceny motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč. Součet těchto příspěvků poskytnutých osobě pečující v období posledních 10 kalendářních let přede dnem podání žádosti nesmí přesáhnout 200 000 Kč.

Jelikož v protokolu, který jste nám doslal, je jasně uveden výpočet 70 %, pochopila jsem, že jste žádal o příspěvek dle druhé možnosti.

Jak můžete vidět, výše příspěvku v tomto případě není pevně dána, odvíjí se od toho, jak drahé auto si pořídíte. Z pořizovací ceny úřad práce přispěje vždy maximálně 70 %, nejvýše však 200 tis. korun.

Vy jste (alespoň podle toho, co je psáno v protokolu, který jste nám poslal) zakoupil auto, jehož cena byla 70 tis. Původně jste si však chtěl pořídit vozidlo za 100 tis.

Úřad práce tedy nejprve vyplatil (podle toho, co jste napsal do žádosti) 70 % ze 100 tisíc. Tím, že jste si však pořídil automobil lacinější, úřad práce musel z ceny (skutečně zakoupeného) auta vypočítat znovu 70 %. Tím vznikl přeplatek ve výši 21 tisíc, který chce teď úřad práce vrátit.

Pokud již peníze nemáte, protože jste je využil na pořízení automobilu a přeplatek nemáte z čeho vrátit, pak doporučuji požádat úřad práce o rozložení přeplatku do splátek.

Pokud je ve Vaší rodině velmi špatná finanční situace (např. proto, že pečujete o děti se zdravotním postižením, hradíte jim nákladné vzdělávání, léky, rehabilitace, či jiné potřeby), pak můžete zkusit požádat o prominutí vrácení přeplatku z finančních důvodů.

Pozor, v obou případech se jedná o věc nenárokovou, úřad práce tedy může, ale nemusí vyhovět. Čím lépe tedy svoji žádost (ať již o splátky či prominutí vrácení přeplatku) odůvodníte, tím větší šance je, že s ní uspějete. Povinnost vyhovět však úřad práce nemá.

Je mi líto, že jsem Vám nemohla poskytnout povzbudivější informace, ale bohužel podmínky nároku na příspěvek jsou pevně dány, tak jak jsem popsala výše.

Pokud by Vám bylo v této věci cokoli nejasného, neváhejte se na nás opět obrátit.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.