pečuj doma

Úmrtí babičky a výplata posledního příspěvku na péči

19.11.2023

Babičce byl uznán 4. stupeň příspěvku na péči, starala se o ni mamka, babička zemřela 3.11. po převozu toho dne v nemocnici, byla tedy od 1.11. do 3.11. v domácí péči... mamka nahlásila úmrtí a bylo jí řečeno, že příspěvek za listopad ještě dostane, chodívá na účet 12. v měsíci, ale příspěvek nedošel. Má na něj nárok?

Odpověď

Děkuji Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátil. Zároveň mi dovolte vyjádřit Vám lítost nad úmrtím Vaší babičky.

Máte však naprosto správné informace. Pokud opečovávaná osoba alespoň část měsíce stráví v domácí péči (byť by to byl jeden jediný den), náleží pečující osobě (nebo osobám) celý příspěvek za daný měsíc.
Vaše maminka postupovala navíc naprosto správně, když jako pečující osoba hned po úmrtí oznámila tuto skutečnost úřadu práce.
Podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje podmínky nároku (a také výplaty) příspěvku na péči, příspěvek Vaší mamince náleží.

Jak tedy postupovat dále?

Připojuji část textu zmiňovaného zákona, kde si můžete přečíst podrobně všechny podmínky, za kterých příspěvek po úmrtí příjemce náleží.
Ty, které jste zmínil (babička nastoupila k hospitalizaci až poté, co část měsíce strávila doma, maminka úmrtí ohlásila, maminka je pečující osoba), potvrzuji. Jsou zde však další a tím i další úskalí, která mohla nedoručení příspěvku na péči způsobit.

Zbývá tedy položit si pár otázek:

Byla maminka vedena jako hlavní pečující osoba u úřadu práce? Či alespoň jako jedna z pečujících? Pokud ano, výplata celého příspěvku jí náleží (pokud pečovala jako hlavní) a nebo část (pokud byla jednou z pečujících).

Byl zasílán příspěvek na účet maminky nebo babičky? Pokud babičky, pak ten je nyní spravován notářem a není do něj přístup. Resp. neměl by být. V takovém případě je třeba oslovit notáře, aby částku příspěvku za měsíc listopad z účtu odebral a předal Vaší mamince, protože příspěvek nespadá do dědictví.

Odešla výplata z úřadu práce, anebo vůbec peníze z úřadu práce neodešly? Napadá mne, že mohlo jít o úřednickou chybu, zpoždění výplaty apod. V takovém případě použijte připojený text zákona a přiložte jej k žádosti o vysvětlení, kterou zašlete (nebo dáte na podatelnu) úřadu práce. Resp. tuto žádost by měla podat Vaše maminka.

Pokud byla maminka vedena u úřadu práce jako hlavní pečující osoba, má právo vstoupit do jednání s úřadem práce, nahlédnout do spisu a zkusit hledat vysvětlení tam. Má právo klást otázky týkající se příspěvku, přestože příjemcem byla babička.

Pokud by maminka na tuto věc neměla sílu (což možná nemá, usuzuji i z toho, že dotaz pokládáte Vy), může někoho zplnomocnit, aby ji v těchto jednáních zastupoval.

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

(ze dne 16.11.2023)

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

PTÁTE SE: Jednání sociální služby s opatrovníkem klienta

18.12.2024 Potřebovala bych vědět, jaké jsou povinnosti pobytových služeb, co mohou dělat sami, co musejí konzultovat s opatrovníkem, jaký je vztah jejich smluvního lékaře vůči opatrovníkovi a podobně. To většinou člověk nezjistí pročítáním jejich webových stránek, kde je vše nalakováno na růžovo.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.