pečuj doma

Úmrtí babičky a výplata posledního příspěvku na péči

19.11.2023

Babičce byl uznán 4. stupeň příspěvku na péči, starala se o ni mamka, babička zemřela 3.11. po převozu toho dne v nemocnici, byla tedy od 1.11. do 3.11. v domácí péči... mamka nahlásila úmrtí a bylo jí řečeno, že příspěvek za listopad ještě dostane, chodívá na účet 12. v měsíci, ale příspěvek nedošel. Má na něj nárok?

Odpověď

Děkuji Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátil. Zároveň mi dovolte vyjádřit Vám lítost nad úmrtím Vaší babičky.

Máte však naprosto správné informace. Pokud opečovávaná osoba alespoň část měsíce stráví v domácí péči (byť by to byl jeden jediný den), náleží pečující osobě (nebo osobám) celý příspěvek za daný měsíc.
Vaše maminka postupovala navíc naprosto správně, když jako pečující osoba hned po úmrtí oznámila tuto skutečnost úřadu práce.
Podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje podmínky nároku (a také výplaty) příspěvku na péči, příspěvek Vaší mamince náleží.

Jak tedy postupovat dále?

Připojuji část textu zmiňovaného zákona, kde si můžete přečíst podrobně všechny podmínky, za kterých příspěvek po úmrtí příjemce náleží.
Ty, které jste zmínil (babička nastoupila k hospitalizaci až poté, co část měsíce strávila doma, maminka úmrtí ohlásila, maminka je pečující osoba), potvrzuji. Jsou zde však další a tím i další úskalí, která mohla nedoručení příspěvku na péči způsobit.

Zbývá tedy položit si pár otázek:

Byla maminka vedena jako hlavní pečující osoba u úřadu práce? Či alespoň jako jedna z pečujících? Pokud ano, výplata celého příspěvku jí náleží (pokud pečovala jako hlavní) a nebo část (pokud byla jednou z pečujících).

Byl zasílán příspěvek na účet maminky nebo babičky? Pokud babičky, pak ten je nyní spravován notářem a není do něj přístup. Resp. neměl by být. V takovém případě je třeba oslovit notáře, aby částku příspěvku za měsíc listopad z účtu odebral a předal Vaší mamince, protože příspěvek nespadá do dědictví.

Odešla výplata z úřadu práce, anebo vůbec peníze z úřadu práce neodešly? Napadá mne, že mohlo jít o úřednickou chybu, zpoždění výplaty apod. V takovém případě použijte připojený text zákona a přiložte jej k žádosti o vysvětlení, kterou zašlete (nebo dáte na podatelnu) úřadu práce. Resp. tuto žádost by měla podat Vaše maminka.

Pokud byla maminka vedena u úřadu práce jako hlavní pečující osoba, má právo vstoupit do jednání s úřadem práce, nahlédnout do spisu a zkusit hledat vysvětlení tam. Má právo klást otázky týkající se příspěvku, přestože příjemcem byla babička.

Pokud by maminka na tuto věc neměla sílu (což možná nemá, usuzuji i z toho, že dotaz pokládáte Vy), může někoho zplnomocnit, aby ji v těchto jednáních zastupoval.

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

(ze dne 16.11.2023)

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.