pečuj doma

Syn je v ústavu, můžeme ho mívat doma více než dosud?

10.1.2024

Mám syna, kterému je 30 let. Je od narození postižený, chodí, ale moc mu člověk nerozumí, co říká. Chtěla jsem se zeptat, je nějaká varianta, kdybych ho chtěla mít doma na delší dobu? Vozím si ho domů třeba na týden a pak ho odvážím zpět. Můj manžel není jeho pravý táta, ale má ho rád a rozumí si s ním. Syn domů jezdí rád, ale v ústavě má kamarády.  

Odpověď

Co se týče péče o Vašeho syna, možností je hned několik. Je na Vás (a na něm), jakou zvolíte a jaká bude pro něho vhodná.

Jelikož píšete, že je v současné době v ústavu, máte patrně na mysli Domov pro osoby se zdravotním postižením. Přesné označení sociální služby, kterou Váš syn využívá, byste našla ve smlouvě, kterou máte se zařízením uzavřenu.

Chcete-li být se synem více v kontaktu, nabízí se možnosti využívat buď týdenní stacionář (v pondělí syna přivezete, v pátek si ho vyzvednete a o víkendu jste spolu) nebo denní stacionář (je to taková „školka“ pro dospělé – ráno syna přivezete a odpoledne si ho vyzvednete).

Další možností je domácí péče. Pokud Vám to Vaše zaměstnání a časové možnosti dovolují, můžete o syna pečovat nebo se v péči o něho střídat např. s manželem, o kterém píšete, že má se synem dobrý vztah, a mít syna trvale doma. U této možnosti bych však doporučila vše dobře uvážit a k této změně přistupovat postupně (např. postupně prodlužovat společný čas, aby si syn mohl na změnu zvykat).

Jistě je pro Vás důležitá také finanční stránka. Předpokládám, že syn má přiznaný příspěvek na péči, z kterého je v současné době hrazena péče a pomoc v domově, kde bydlí. Pokud by syn přešel do týdenního stacionáře, úhrada by se změnila. Podle zákona může poskytovatel chtít za pobytové služby v týdenních stacionářích maximálně ve výši 75 % přiznaného příspěvku + úhradu stravného. Zbylo by Vám tedy 25 % přiznaného příspěvku na péči.

V denních stacionářích se hradí služba dle počtu hodin. Jedná se o částku 155 Kč za hodinu, pokud se služba osobě poskytuje v rozsahu nepřevyšujícím 80 hodin měsíčně, nebo 135 Kč za hodinu, pokud se služba osobě poskytuje v rozsahu vyšším než 80 hodin měsíčně. I zde je potřeba přičíst také částku za stravu.

Denní stacionář je možné využívat na kterékoli dny, tj. dle potřeby na 5 dnů v týdnu, ale je možné využívat jej např. jen na 1 nebo 2 dny týdně. Záleží na dohodě s daným poskytovatelem.

V případě že byste syna měli trvale doma, celý příspěvek na péči by náležel Vám, ale museli byste také synovi zajistit péči a pomoc po celý den.

Pokud by Vám vyhovovala některá z uvedených možností, můžete sociální služby (denní či týdenní stacionáře) vyhledávat v Registru poskytovatelů sociálních služeb, který najdete zde: https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb

Může se stát, že nenajdete žádný, který by synovi vyhovoval. V takovém případě doporučuji obrátit se na sociální odbor městského úřadu, kde Vám mohou pomoci vyhledávat další zařízení, případně mohou poskytnout adresář sociálních služeb.

Přeji Vám úspěšné vyhledání vhodné služby a péči o syna

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

(Redakčně kráceno z důvodu zachování anonymity.)

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.