Střídavá péče bez soudu a příspěvek na bydlení
Zajímalo by mě, jaké jsou zkušenosti s žádáním o příspěvek na bydlení u rodičů, kteří praktikují střídavou péči bez soudu. Mám rozporuplné informace. Někdo tvrdí, že je třeba rozhodnutí soudu, někdo, že stačí dohoda potvrzená na CzechPointu (ovšem s tím, že dítě je ve výhradní péči toho, kdo žádá) a někdo, že stačí čestné prohlášení na formuláři ÚP o nesdílení domácnosti + 3 měsíce v oddělených domácnostech. Existuje způsob, jak příspěvek dostat bez soudu? Co je pro to třeba?
Odpověď
Ano, máte pravdu, že dokladování pro příspěvek na bydlení není vůbec jednoduché a rozporuplnost může plynout i z odlišností s dokladováním příjmů k dalším dávkám. Systém totiž není vůbec jednotný a velké odlišnosti jsou již při dokladování k dávkám státní sociální podpory (mezi něž patří právě příspěvek na bydlení) a např. dávkám pomoci v hmotné nouzi (kam patří např. doplatek na bydlení) a to i přesto, že mnoho těchto dávek působí podobným dojmem nebo se vzájemně doplňují.
Co se týče dohody rodičů. Pro příspěvek na bydlení je důležité, se kterým z rodičů dítě bydlí a u kterého je tedy považováno za tzv. společně posuzovanou osobu. Zatímco v minulosti (do června 2020) byl tento „status“ provázán s trvalým bydlištěm, dnes je již posuzováno bydliště faktické.
Podmínky nároku na příspěvek na bydlení upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Jak už jsem zmínila, pro podání žádosti je třeba doložit, se kterým z rodičů dítě bydlí. Tento zákon však požaduje dohodu, postačí tedy dohoda stvrzená např. na CzechPointu nebo s ověřeným podpisem z úřadu. K soudu jít tedy nemusíte. Jde však o to, aby v dohodě bylo jasně formulováno, kde dítě bydlí. A pro nárok na příspěvek na bydlení si dítě (celkem logicky) nemohou uplatňovat za stejné období oba rodiče, ale vždy jen jeden z nich. Pro účel této dohody je možné to měnit vždy k 1. dni kalendářního čtvrtletí.
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, § 7, odst. 3 to upravuje takto: „Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o
a) nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů podle zvláštního právního předpisu,7a) posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí“
Další informace k příspěvku na bydlení a také formuláře a žádosti můžete vyplnit např. zde: https://www.energetickyprispevek.cz/web/prispevek
S přáním úspěšného vyřízení
Mgr. Jitka Koutová, DiS.