pečuj doma

Společně posuzované osoby u příspěvku na bydlení

9.5.2024

Měla bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Syn se zdravotním postižením, 36 let, má trvalé bydliště doma, tedy stejné jako já. Bydlí ale v jiném městě, protože se osamostatnil. Jak se prokáže, že se mnou nebydlí, abych si mohla požádat o příspěvek na bydlení a nepočítal se do příjmu jeho důchod? Stačilo by jeho čestné prohlášení?

Navazuje na: PTÁTE SE: Syn je samostatnější. Můžu být nadále vedena jako pečující?

Odpověď

Co se týče toho, že syn bydlí na jinde a příspěvku na bydlení, zde může nastat několik situací.

  1. Pokud má syn trvalé bydliště na jiné adrese, věc je velmi jednoduchá a postačí úřadu práce nahlásit jen změnu počtu osob, doložit nový evidenční list (ve kterém na rozdíl od toho předchozího již syn není uveden).
  2. Pokud však syn má v bytě dále trvalé bydliště, ale skutečné bydliště má jinde, je otázkou, jak bude úřad práce na tuto věc pohlížet. Jelikož posuzování společného bydliště hodnoceno v tomto případě dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, může být posuzováno poměrně přísně.

Jen pro úplnost dodávám, že podmínky nároku na příspěvek na bydlení upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a ten má o něco „mírnější“ kritéria než hmotná nouze, podle které je však hodnoceno společné bydlení.

Zde je třeba říci, že trvalé bydliště je „jen“ evidenční údaj. Pokud faktické bydliště je jiné, pro nárok na příspěvek na bydlení je třeba to doložit.
Co můžete udělat, je že požádáte o tzv. vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob a budete argumentovat tím, že syn bydlí jinde a k Vám dochází jen na návštěvy.
Potřebný formulář (i vzor pro vyplnění) najdete zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-vylouceni-osoby-z-okruhu-spolecne-posuzovanych-osob

Je však třeba říci, že se jedná o záležitost tzv. nenárokovou. V praxi je tedy ponechána velká vůle na posouzení úřadu. Tím se však nenechte odradit a žádost určitě podejte (jen proti písemně! podané žádosti máte právo na písemné! vyjádření úřadu). Jen doporučuji žádost nejen vyplnit, ale i něčím doložit.
Pokud syn bydlí jinde např. proto, že je uživatelem pobytové sociální služby, má se sociální službou jistě uzavřenu nějakou smlouvu. Tu pak můžete úřadu práce doložit nebo (nechcete-li hned dávat všechny informace o synovi, jeho osobní data apod.) ji úřadu práce k doložení nabídnout.

Pokud by došlo k zamítnutí Vaší žádosti, určitě se nám ozvěte (a pošlete zamítavé rozhodnutí), zkusili bychom hledat další možnosti řešení.

S přáním úspěšného vyřízení.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.