Společně posuzované osoby u příspěvku na bydlení
Měla bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Syn se zdravotním postižením, 36 let, má trvalé bydliště doma, tedy stejné jako já. Bydlí ale v jiném městě, protože se osamostatnil. Jak se prokáže, že se mnou nebydlí, abych si mohla požádat o příspěvek na bydlení a nepočítal se do příjmu jeho důchod? Stačilo by jeho čestné prohlášení?
Navazuje na: PTÁTE SE: Syn je samostatnější. Můžu být nadále vedena jako pečující?
Odpověď
Co se týče toho, že syn bydlí na jinde a příspěvku na bydlení, zde může nastat několik situací.
- Pokud má syn trvalé bydliště na jiné adrese, věc je velmi jednoduchá a postačí úřadu práce nahlásit jen změnu počtu osob, doložit nový evidenční list (ve kterém na rozdíl od toho předchozího již syn není uveden).
- Pokud však syn má v bytě dále trvalé bydliště, ale skutečné bydliště má jinde, je otázkou, jak bude úřad práce na tuto věc pohlížet. Jelikož posuzování společného bydliště hodnoceno v tomto případě dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, může být posuzováno poměrně přísně.
Jen pro úplnost dodávám, že podmínky nároku na příspěvek na bydlení upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a ten má o něco „mírnější“ kritéria než hmotná nouze, podle které je však hodnoceno společné bydlení.
Zde je třeba říci, že trvalé bydliště je „jen“ evidenční údaj. Pokud faktické bydliště je jiné, pro nárok na příspěvek na bydlení je třeba to doložit.
Co můžete udělat, je že požádáte o tzv. vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob a budete argumentovat tím, že syn bydlí jinde a k Vám dochází jen na návštěvy.
Potřebný formulář (i vzor pro vyplnění) najdete zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-vylouceni-osoby-z-okruhu-spolecne-posuzovanych-osob
Je však třeba říci, že se jedná o záležitost tzv. nenárokovou. V praxi je tedy ponechána velká vůle na posouzení úřadu. Tím se však nenechte odradit a žádost určitě podejte (jen proti písemně! podané žádosti máte právo na písemné! vyjádření úřadu). Jen doporučuji žádost nejen vyplnit, ale i něčím doložit.
Pokud syn bydlí jinde např. proto, že je uživatelem pobytové sociální služby, má se sociální službou jistě uzavřenu nějakou smlouvu. Tu pak můžete úřadu práce doložit nebo (nechcete-li hned dávat všechny informace o synovi, jeho osobní data apod.) ji úřadu práce k doložení nabídnout.
Pokud by došlo k zamítnutí Vaší žádosti, určitě se nám ozvěte (a pošlete zamítavé rozhodnutí), zkusili bychom hledat další možnosti řešení.
S přáním úspěšného vyřízení.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.