pečuj doma

Současné posuzování stupně závislosti a invalidity

5.7.2023

Manželka je po mozkové příhodě umístěna v hospicu a v tuto chvíli se na Úřadu práce řeší příspěvek na péči 4. stupně. Zdravotní stav manželky se dle předpokladu lékařů již nezlepší. Dalo by se rozhodnutí o přiznání příspěvku považovat za přiznání invalidity 3. stupně, nebo bude potřeba o přiznání invalidity žádat zvlášť?

Odpověď

Rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči apriori nelze považovat za přiznání invalidního důchodu.

Aby manželce mohl být přiznán invalidní důchod, musí o něj požádat (příp. její opatrovník/zástupce) u České správy sociálního zabezpečení (podrobněji informace zde: https://www.cssz.cz/invalidni-duchod).

Ta pak předá podklady na posouzení na posudkové lékařství. Posudkový lékař (příp. nelékařský zdravotnický pracovník) posoudí manželčin stav podle přílohy vyhl. č. 359/2009 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#f4031909) a podle dodaného profesního dotazníku, kde manželka vyplní, kde a jak pracovala (resp. vyplní to její opatrovník/zástupce). Pokud bude podle lékařských zpráv a vyplněného tiskopisu (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv) ošetřujícím (praktickým) lékařem, zjištěno, že její postižení odpovídá poklesu pracovní schopnosti o 70 % a více, bude jí přiznána invalidita III. stupně.

Jestli pak vyjde i samotný důchod, velmi záleží na dobách pojištění, které manželka v minulosti měla.

Stejně tak automaticky nebude přiznán průkaz pro osobu se zdravotním postižením, parkovací průkaz a příspěvek na mobilitu. I o ty se musí žádat: průkaz a mobilita se vyřizuje na Úřadu práce (https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare#osoby-se-zdravotnim-postizenima) parkovací průkaz na odboru obce s rozšířenou působností.

Jak příspěvek na péči, invalidní důchod, tak i průkazku může ale posoudit posudkový lékař z jedněch dokladů (lékařské zprávy, tiskopis) současně, ale až poté, co budou uplatněny potřebné žádosti.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.