pečuj doma

Souběh příspěvku na péči a dlouhodobého ošetřovného

1.8.2024

Pečuji o maminku ve 4. stupni závislosti, jsem také její opatrovník. Mám teď na starost rekonstrukci bytu a je s tím plno zařizování. Bude to trvat nejméně měsíc. S péčí mi proto pomáhá bratr, který se uvolnil ze zaměstnání, dostal dlouhodobé ošetřovné do poloviny srpna. Je možné, abych měla současně já maminčin příspěvek na péči a on toto ošetřovné? O maminku jsem se nepřestala starat, vyžaduje hodně péče - jen pečuji o něco méně než dosud a péči zastane i bratr.
Další komplikace nastala v tom, v zaměstnání ruší celé naše oddělení, pracovala jsem většinou na home office a teď budu muset být častěji na pracovišti, možná i přes čas. I když mě bratr zastoupí, nebude v tom problém? Můžu být oficiálně pečující, kdybych docházela do práce a
pečovala třeba večer? Pečuji 13 let a doteď v podstatě sama...

Odpověď

Původní záměr, když vznikalo dlouhodobé ošetřovné jako nová sociální dávka, byl, aby bylo možné ji čerpat po dobu, než se vyřídí příspěvek na péči. Tj. pro zajištění péče o lidi, kteří dosud byli plně soběstační a (úrazem či onemocněním) se stali prakticky ze dne na den závislí na pomoci druhé osoby.

Jak však procházel zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který upravuje podmínky nároku na dlouhodobé ošetřovné, legislativním procesem, žádný paragraf, který by souběh čerpání obou těchto dávek vyloučil, nebyl zařazen a to ani v případě, že se čerpání obou dávek překrývá.

Prošla jsem oba předpisy - zákon o nemocenském pojištění i zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje podmínky nároku na příspěvek na péči - a ani zde jsem žádné ustanovení, které souběh těchto dávek vylučuje, jsem nenašla.

Byla jsem připravena zde vypsat podmínky nároku na čerpání dlouhodobého ošetřovného (hospitalizace, potvrzení lékaře o trvání potřebě péče atd.), jelikož však píšete, že tato dávka již byla přiznána, stejně jako to, že příspěvek na péči je přiznán již mnoho let a to navíc v nejvyšším možném stupni, podávání těchto informací tedy považuji ve Vašem případě za zbytečné.

Jen doporučuji s bratrem se domluvit na tom, komu se bude doba péče započítávat (do náhradní doby pojištění) pro nárok na starobní důchod.

Můžete to vyřešit např. tím, že Vám bude započítána doba péče z titulu pečující osoby o osobu, která čerpá příspěvek na péči a bratrovi pak jako tzv. vyloučená doba z titulu čerpání nemocenských dávek v rámci jeho pracovní smlouvy a hrazeného nemocenského pojištění.

Nezapomínejte také na ohlašovací povinnost ve změně pečující osoby (do 8 dnů na úřad práce ode dne, kdy změna nastala) v souvislosti s čerpáním příspěvku na péči. Tedy, pokud jste dosud byla hlášena jen Vy sama jako pečující osoba a nově přibude bratr. Pokud jste u úřadu práce zaznamenáni s bratrem oba, pak z pohledu úřadu práce k žádné změně nedochází a je pak jen na Vás, jak si péči o maminku (časově) mezi sebe rozdělíte.

S přáním ať toto (na péči i jinak) náročné období zdárně překonáte.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Jak ošetřit, když pečují sourozenci a jeden je opatrovníkem

1.12.2024 Moje máma byla před několika dny stanovena soudem jako opatrovnice naší babičky, která byla omezena na svéprávnosti v plném rozsahu. Máma je poslední dva roky pečující osobou, která s babičkou bydlí a poskytuje jí 24/7 péči. Babičce byl přiznán příspěvek na péči 2. stupně. Nyní by se v péči o babičku chtěla podílet i teta, a to půl na půl. více...

INFO: Pacienti s rakovinou se pozdě dozví diagnózu. Může je to stát život

30.11.2024 Pacienti s rakovinou často v počáteční fázi nemoci neví, za jakým lékařem mají jít a co dále dělat. Vyplývá to z výsledků dotazníkového šetření, které provedl spolek Hlas onkologických pacientů (HOP). Zbytečně se tak prodlužuje doba, než se nemocní dozví správnou diagnózu a zahájí léčbu. Nově by jim mohly pomoci tzv. regionální Cesty pacienta. více...

PTÁTE SE: Kdy je nárok na přepravu k ambulantnímu lékaři sanitkou

29.11.2024 Jsme v kontaktu s paní, která jezdí často do zdravotnických zařízení. Je nechodící. Praktická lékařka jí nechce psát sanitku. Nebo jen velmi nerada ji píše. Problém je, že příspěvek na mobilitu 900 korun má za tři návštěvy pryč. Automobil nemá. A seniorské taxi lze objednávat jen čtrnáct dnů dopředu, ale ona leckdy je objednána z jednoho dne na druhý. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.