pečuj doma

Šance na příspěvek na péči při duševním onemocnění

1.2.2025

Letos v červnu mi bude 55 let, trpím chronickým duševním onemocněním somatoformní vegetativní dysfunkce a posttraumatická stresová porucha, pobírám invalidní důchod I. stupně. Celý život žiji s maminkou v městském bytě, nyní je jí 81 let a již má určité zdravotní problémy. Maminka mi celý život pomáhala, především se starala o vaření a přípravu jídla. V současné době sama vedení domácnosti nezvládám (důvodem je moje chronické duševní onemocnění). Neumím si uvařit ani připravit jídlo, dovezená strava mi nechutná, často nemám ani co jíst, trpím pak zhoršeným zdravotním stavem - nevolosti atd. Chtěla bych si zažádat o příspěvek na péči pro sebe. abych mohla být umístěna v Domově se zvláštním režimem. Mám šanci získat pro sebe příspěvek na péči alespoň I. stupeň?

Odpověď

Nárok na příspěvek na péči je upraven zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a prováděcí vyhláškou č. 505/2006 k tomuto zákonu.

U příspěvku na péči není tolik rozhodující zdravotní stav nebo diagnóza, ale to, jaký má zdravotní stav vliv na zvládání tzv. životních potřeb, tedy jakýchsi činností (vyjmenovaných výše zmiňovaným zákonem a vyhláškou), které je, resp. není člověk schopen zvládat sám a potřebuje tedy, aby mu s nimi pomáhal někdo jiný (pečovatelka, asistent, rodina, přátelé…).

Ve Vašem případě je situace o to obtížnější, že obecné povědomí o duševním onemocnění je v naší společnosti malé a často je na lidi s tímto onemocněním nahlíženo jako na takové, kteří se chtějí jen „flákat“ a, „kdyby se trochu snažili, tak by vše zvládli“… To neříkám proto, abych Vás urazila nebo jakkoli zranila, ale spíš proto, abych Vám vysvětlila, proč si myslím, že je ve Vašem případě důležité věnovat velkou pozornost přípravě a podrobně se seznámit s podmínkami nároku na příspěvek na péči.

Co jsou to životní potřeby a jak jsou vymezeny, včetně toho, kolik jich je třeba splňovat, resp. nezvládat pro jednotlivé stupně příspěvku, je uvedeno ve vyhlášce 505/2006. Text ke stažení.

U každé životní potřeby je uvedeno několik „podbodů“ pro uznání toho, že žadatel nezvládá celou životní potřebu postačí, aby nezvládal kterýkoli ze zmíněných podbodů. 

Celé řízení se skládá ze 3 kroků:

  • nejprve sociální pracovník (v domácnosti žadatele) provede sociální šetření, ve kterém vypíše, co (dle toho, co vidí v domácnosti a z rozhovoru se žadatelem a pečující osobou) člověk nezvládá
  • a pak posuzující pracovník (z Institutu posuzování zdravotního stavu - IPZS) vypracuje posudek o zdravotním stavu
  • jako podklad k posudku mu slouží vyjádření sociálního pracovníka a zpráva ošetřujícího (praktického) lékaře.

Vždy je tedy třeba vyjádření všech těchto 3 institucí.

Ve výše uvedeném výčtu uvádím zprávu (praktického) lékaře až na posledním místě. Její důležitost však rozhodně není nejmenší. Máte-li vstřícného, komunikativního a ochotného praktického lékaře, pak doporučuji již teď se k němu objednat a celou situaci s ním probrat.
IPZS bude tím, kdo (po podání žádosti) Vašeho lékaře osloví a vyžádá si od něho zpracování posudku (a také mu za tuto práci zaplatí). Není však na škodu lékaři vysvětlit, jak jsou životní potřeby hodnoceny, a požádat ho, aby do zprávy zdůraznil to, s čím máte obtíže a co nezvládáte.
V textu od lékaře by se měly objevovat formulace jako „dopomoc druhé osoby nutná v tom a v tom“, „ v důsledku špatného zdravotního stavu nezvládá to a to….“, „potřebuje dohled, pomoc druhé osoby, protože zdravotní stav jí brání v tom a v tom….“.
Důležité je, aby vyjádření lékaře bylo skutečně popisem toho, co píše sám lékař (chyba je, když lékař píše: „pacientka si stěžuje“, „pacientka popisuje své obtíže….“) a popis toho, co nezvládáte, by měl byt vždy o tom, že to nezvládáte proto, že Vám v tom brání zdravotní stav.

Po sociálním šetření posílá úřad práce dopis – usnesení o přerušení řízení a to do doby, než posuzující pracovník (za cca 3 měsíce, ale někdy i později) zpracuje posudek. Jakmile je posudek hotov, obdržíte od úřadu práce další dopis – vyrozumění účastníka řízení, kde budete vyzvána k nahlédnutí do spisu a bude Vám poskytnuto právo vyjadřovat se k podkladům (tj. poukázat na nedostatky nebo chyby v dokladech).

Pokud byste s vyjádřením k podkladům potřebovala pomoci, neváhejte se na nás obrátit. Pozor, pro vyjádření k podkladům je velmi krátká lhůta – jen 5 dnů (úřady někdy dávají 8 dnů, ale ne více). Je tedy třeba jednat velmi rychle.

Pokud by Váš nárok nebyl uznán, příp. by uznali nižší stupeň příspěvku, než si myslíte, že byste měla mít, neváhejte se na nás obrátit, velmi ráda Vám pomohu v odvolacím řízení. Jen pro úplnost dodávám, že odvolací lhůta trvá 15 dnů a začíná běžet následující den po převzetí rozhodnutí na poště nebo úřadě (je-li dopis uložen na poště delší čas, začíná odvolací lhůta běžet 10. dnem uložení).

Podrobné podmínky a pravidla pro přiznání příspěvku najdete zde: https://www.uradprace.cz/prispevek-na-peci

Najdete zde i formulář pro podání žádosti o příspěvku a formulář poskytovatel pomoci (pozor, je třeba vyplnit a podat oba tyto formuláře). Vyplňte jej a podejte na úřad práce. Adresu patrně znáte, nicméně pro jistotu přikládám odkaz, kde najdete všechny kontaktní údaje: https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky
Máte-li datovou schránku nebo identitu občana (např. internetové bankovnictví), můžete formulář podat i elektronicky. Pokud datovou schránku nemáte, můžete jej na tomto odkazu „jen“ vyplnit, vytisknout a podat klasickou „papírovou“ cestou.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

NAŠE SALLY: Maminka, moje sestra a já...

3.2.2025 Starám se o maminku, 90 let, drobná, křehká, bydlíme spolu v 1. patře rodinného domu. V přízemí bydlet nelze. Zatím dobře chodí a drobnou pomocí vše zvládá. Ale je slabá, často kašle, protože má chronické obtíže s plícemi. Co bych pro ni mohla udělat, abych jí ulehčila a zpříjemnila život? A také mě trápí situace s mojí sestrou, která má o maminku jen minimální více...

INFO: Pochod pro mozek. Můžete uspořádat i svůj vlastní

2.2.2025 Připojte se v od 10. do 16. března 2025 k osvětové akci Pochod pro mozek a připomeňte tím svému okolí, že pro správnou funkci mozku je potřeba se ideálně pravidelně hýbat, vyzývá organizace Právě teď! o.p.s, Ale můžete uspořádat i vlastní pochod – je to jednodušší, než myslíte! Svolejte své přátele, zapojte sousedy, knihovny, seniorské či turistické kluby. více...

PTÁTE SE: Šance na příspěvek na péči při duševním onemocnění

1.2.2025 Letos v červnu mi bude 55 let, trpím chronickým duševním onemocněním somatoformní vegetativní dysfunkce a posttraumatická stresová porucha, pobírám invalidní důchod I. stupně. Celý život žiji s maminkou v městském bytě, nyní je jí 81 let a již má určité zdravotní problémy. Maminka mi celý život pomáhala, především se starala více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.