pečuj doma

Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024

Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. Rozhodnutí jsem převzala v pátek 22.11. a přítel umřel 20.11.

Odpověď

Dovolte mi vyjádřit lítost nad smrtí Vašeho přítele, již tato skutečnost je pro Vás bez pochyby smutnou záležitostí a jednání s úřady Vám ji neusnadňuje.

Co se týče toho, zda máte právo do řízení vstoupit a v zájmu svého zemřelého přítele, resp. v zájmu svém, jako pečující osoby vyřídit odvolání, ráda bych Vás ujistila, že ano, pokud však splníte zákonem danou podmínku.

Jak upravuje § 16 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, po smrti žadatele má právo do řízení vstoupit buď osoba blízká, nebo osoba pečující. Jestli jsem správně pochopila informace z Vašeho dotazu, s přítelem jste byli jen „druh a družka“ a nebyli jste manželé. Pokud je to tak, úřad by měl přihlédnout k tomu, zda spolu máte trvalé bydliště.
Jelikož píšete, že jste o přítele (nejméně) v posledních 3 měsících pečovala, předpokládám, že jste byla u úřadu práce vedena jako tzv. hlavní pečující osoba.
Pokud tedy splňujete jednu z výše uvedených podmínek (manželství, společné trvalé bydliště nebo nahlášení na úřadě práce jako „pečující osoba“), máte právo do řízení vstoupit, tj. nahlížet do spisu, vyjadřovat se k podkladům, činit si kopie dokladů a také podat odvolání, když přiznaný příspěvek na péči považujete za příliš nízký a neodpovídající přítelovým potřebám.

Pro jistotu připojuji text zákona, podle kterého máte právo do řízení vstupovat.

Jen pro úplnost dodávám, že tím, že jste rozhodnutí převzala v pátek 22.11., běží odvolací lhůta do 6.12., resp. do 9.12., ale doporučovala bych odvolání podat nejpozději do 6.12. Pokud by tato lhůta pro Vás byla příliš krátká, dejte nám (ještě před jejím uplynutím vědět) a poradíme Vám, jak postupovat a požádat o prodloužení.

Budete-li chtít se sestavením textu odvolání pomoci, ozvěte se nám, rádi Vám poskytneme potřebné informace. Po začátek však doporučuji na úřadě práce požádat o kopii těchto 2 dokladů:

  1. Zpráva ze sociálního šetření
  2. Posudek o zdravotním stavu

Jste-li v kontaktu s přítelovým praktickým lékařem, zkuste ho požádat o kopii zprávy, kterou posílal na Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS). Pokud Vám ji lékař nedá nebo ji nemá, požádejte o kopii zprávy přímo v IPZS, kontakt na ně najdete na posudku o zdravotním stavu (požádat můžete i písemně, pokud je IPZS ve vzdáleném městě).

S těmito texty pak můžete sestavit odvolání nebo se na nás obrátit a my Vám informace pro sestavení odvolání rádi poskytneme.

Jen pro úplnost dodávám, že jako pečující máte zároveň povinnost informovat (do 8 dnů) úřad práce o tom, že přítel zemřel. Postačí formální rukou psané oznámení, které dáte buď úřednici, která Vám umožní nahlédnutí do spisu nebo na podatelnu úřadu práce.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.