Prodej starého auta nezletilého syna
Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí, je zcela imobilní. Za jakých podmínek můžeme staré vozidlo prodat?
Odpověď
Váš dotaz má dvě roviny:
1) Vypořádání s úřadem práce
Tuto věc zmiňuji jen pro jistotu, protože, jak píšete, jste již pořídili z (dalšího) příspěvku nový vůz, předpokládám, že tato věc s úřadem práce je již vypořádána.
O nový příspěvek na pořízení motorového vozidla je možné žádat po uplynutí 84 měsíců, tj. 7 let. Jakmile tedy uplyne tato 7letá lhůta, můžete si z pohledu úřadu práce se starým vozem dělat, co chcete (prodat, darovat, dále používat apod.), nic dalšího s úřadem práce řešit nemusíte.
Ne tak z druhého pohledu:
2) Prodej vozu za nezletilého
Jelikož jste automobil pořizovali pro potřeby svého 16letého syna a příspěvek byl získán z důvodu jeho závažného zdravotního postižení, pak předpokládám, že automobil byl také pořízen na jméno syna, resp. provozovatelem vozu jste Vy a majitelem syn.
Jednalo se tedy o pořízení automobilu pro nezletilého. V minulosti bylo k tomuto úkonu potřeba souhlasu soudu (jelikož získání vozu není jen pozitivum, ale nese s sebou i určité závazky, placení pojištění, povinného ručení apod.), tento souhlas již po legislativních změnách není potřeba.
Pokud je zbytková hodnota velmi nízká (např. 10 tis. Kč), možná ho nebudete potřebovat ani při prodeji/převodu/darování vozu.
Velmi však záleží na tom, jak budou na věc nahlížet úředníci v registru motorových vozidel. Může se totiž stát, že poté, co zjistí, že se jedná o převod za nezletilého, budou zkoumat, jaká je zbytková cena vozu a souhlas soudu s převodem bude požadovat.
Doporučovala bych tedy (v 1-2 autobazarech) prověřit (a doložit) zbytkovou cenu vozu. A poté se obrátit na soud s návrhem, za jakých podmínek tento (synův) vůz převedete na nového majitele.
Nechápejte mne, prosím špatně, opravdu rozumím tomu, že chcete podpořit rodinu svého bratra, který má dvě malé děti, a věřím i tomu, že Váš syn by s tímto (převodem za symbolickou cenu) souhlasil. Z pohledu zákona je však třeba postupovat „v nejlepším zájmu nezletilého syna, který je majitelem vozu“.
Je možné, že Vámi popsaný postup soud bez větších obtíží schválí, přesto bych však doporučovala se na soud v této věci obrátit.
Velmi pěkně tuto věc popsala kolegyně Mgr. Radka Pešlová na našem webu zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-prodej-auta-jehoz-majitel-je-omezen-ve-svepravnosti
V její odpovědi je sice popisován postup prodeje vozu za osobu omezenou ve svéprávnosti, v praxi se však jedná o velmi obdobnou situaci. Můžete využít i vzor, který je doporučován v odpovědi.
Jen namísto „opatrovanec“ a „opatrovník“ uvádějte „nezletilý syn“ a „otec“.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
Doplnění dotazu
Velice děkuji. Ještě máme s bratrem několik otázek. Když půjdeme nejdříve zkusit přihlásit vozidlo na registr vozidel, musím už mít zrušenou pojistku na vozidlo a bratr musí mít uzavřenou pojistku novou. Nejraději bychom vůz mezi sebou řešili formou daru - darovací smlouvou. Co když ale příslušný registr rozhodne o tom, že věc budeme muset řešit prostřednictvím soudu. Já už budu mít pojistku zrušenou, bratr uzavřenou novou. Nebude v tomto případě soud nahlížet na danou věc, jako nezákonné nakládání s cizím majetkem - majetkem nezletilého syna? Jaký je potom správný postup?
Odpověď
Máte pravdu, že vyřízení není úplně jednoduché. Zvláště, bude-li třeba zkoordinovat registr vozidel, souhlas soudu a převedení pojistky.
Nicméně je třeba si uvědomit, že dokud je vůz ve vlastnictví Vašeho syna, jakýkoli problém s ním „jde“ za Vaším synem. Navíc s ohledem na skutečnost, že převedení pojistky je možné provést u pojišťovny prakticky na počkání, doporučovala bych nechat si tuto věc až na samý konec a zatím nechat vůz pojištěný tak, jak je.
Jako první krok bych doporučila vyjednávat s registrem vozidel. Jak jsem Vám již psala a jak jste se mohli dočíst i v informacích od Mgr. Pešlové, nemůžeme Vám bohužel s jistotou říci, jaký postup úředníci zvolí. V praxi se skutečně setkáváme s oběma variantami.
Nezbývá tedy než registr navštívit, vše s nimi předjednat, a podle toho, co Vám sdělí, pak postupovat dále.
Mrzí mne, že Vám nemohu předat konkrétnější informaci, ale bohužel nemohu předjímat, jak bude úřad postupovat.
Přeji úspěšné vyřízení.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.