pečuj doma

Pro koho je průkaz ZTP/P a jaké má výhody?

24.9.2022

Mám na Vás dotaz. Když jsem normální děvče, pročpak mám průkaz ZTP/P? Nechápu to, měla jsem i práci jako uklízečka v kancelářích. Je mi 29 let.

Odpověď

Průkaz ZTP/P je doklad o tom, že jste člověk se zdravotním postižením (oficiální název tohoto průkazu je „průkaz osoby se zdravotním postižením“). To nic nemění na tom, že jste, jak Vy píšete „normální“, ale je to dokladem, že máte nějaké zdravotní omezení = postižení. Jelikož máte nejvyšší stupeň tohoto průkazu, tj. III. stupeň, zakládá Vám tento průkaz nárok na slevu pro Vašeho průvodce.

To v praxi znamená, že můžete cestovat zdarma MHD (v jakémkoli městě v ČR) a Váš průvodce, tedy někdo, kdo cestuje s Vámi, může cestovat také zdarma.

Ve vnitrostátní dopravě (= doprava mezi jednotlivými městy ČR) v rámci celé ČR cestujete za 25 % ceny standardního jízdného. Tedy při cestování vlakem nebo meziměstským autobusem máte slevu na jízdném 75 % a Váš průvodce i zde cestuje zdarma.

Na Vaše zaměstnání průkaz ZTP/P nemá vliv, tedy kromě toho, že můžete čerpat daňovou slevu. Na slevě na daních se domluvte se mzdovou účetní ve firmě, kde pracujete (nebo budete pracovat). Sleva se uplatňuje každý rok v březnu (tj. do 31. března), když se podává daňové přiznání.

Průkaz ZTP/P s sebou může přinášet i další výhody a slevy. Jedná se např. o slevu na vstupném např. do divadla, na hrad či zámek, do muzea, různých galerií, na výstavy a další kulturní akce. Tato sleva však není pro poskytovatele povinná. Pokud ji poskytovatelé (např. muzea a galerie) poskytují, můžete ji využít. Pokud ne, na slevu není nárok. Je to různé a velmi záleží na tom, kdo je poskytovatelem. Více slev nabízejí státní instituce, soukromé nabízejí slevy méně častěji.

Další slevy a úlevy můžete získat na různých úřadech. Jedná se např. o bezplatné ověření podpisu, slevu na poplatcích za psa a další a další. Jelikož však nikde neexistuje oficiální seznam těchto slev, nemohu Vám kompletní seznam poskytnout. Spíš Vám doporučím, pokud byste na kterémkoli úřadě (stavebním, finančním, matrice,…) cokoli vyřizovala, vždy se ptejte, zda jako osoba se zdravotním postižením = držitel průkazu ZTP/P nemáte právo na nějakou slevu.

Kromě slev a výhod při cestování máte právo sednout si v dopravě na místo vyhrazené pro osoby se zdravotním postižením (toto místo je označeno zpravidla zeleným křížkem nebo logem s vozíčkem) a právo na přednostní vyřízení např. na úřadech (úřad práce, městský úřad apod.) na toto přednostní vyřízení se vždy dotazujte v informacích daného úřadu nebo hledejte logo vozíčku ve vyvolávacím/lístkovém systému daného úřadu.

Doufám, že jsem správně pochopila Váš dotaz a odpověděla na to, na co se ptáte.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.