Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově
Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu, kdy není v domovu s pečovatelskou službou? Jedná se asi o 8 dní v měsíci, někdy víc, v době mé dovolené i 4 týdny.
Odpověď
Ve svém dotazu sice zmiňujete „Domov s pečovatelskou službou“ nejsem si však jistá, zda se skutečně jedná o zařízení tohoto druhu. Abyste mi správně rozuměla, Domov s pečovatelskou službou podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v podstatě neexistuje. Jelikož se však jednalo o název velmi silně v povědomí veřejnosti zakotvený, většina zařízení tohoto druhu si toto označení ponechala, nejedná se však o poskytovatele pobytové sociální služby.
V praxi může mít Vaše maminka uzavřenu NÁJEMNÍ smlouvu v domě, který má ve svém názvu „Domov s pečovatelskou službou“. Jedná se však o klasickou nájemní smlouvu (uzavřenou podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
Co to pro Vás znamená?
Pokud se jedná o tento smluvní, resp. nájemní vztah. Pak maminka musí platit za pobyt v domově jako kdekoli jinde, kde by měla uzavřenu nájemní smlouvu. Tj. i když v bytě nebydlí, platí za něj nájem, protože v době, kdy tam není, nemůže byt využívat nikdo jiný (a platit někdo jiný). Jsou jí účtovány také další služby např. úklid společných prostor, osvětlení, výtah atd. To jsou platby, na kterých nelze ušetřit ani žádat o jejich snížení a to ani v případě, že maminka v bytě není celý měsíc (nebo i déle).
Vedle nájmu v Domově s pečovatelskou službou však bývají nasmlouvány i tzv. úkony pečovatelské služby. To znamená, že vedle nájemní smlouvy bývá uzavřena ještě smlouva druhá – smlouva o poskytování sociálních služeb (dle zákona č. 108/2006 Sb., o poskytování sociálních služeb) o tom, že jsou mamince poskytovány úkony pečovatelské služby. Může jít o pomoc s úklidem, dopomoc při nákupu, doprovod např. k lékařům či na úřady, donášku obědů atd.
Sociální služby jsou hrazeny z příspěvku na péči a to v takové výši a množství, jaké maminka odebírá. Čím více služeb, tím vyšší platba.
Tyto další služby lze na dobu, kdy maminka v bytě není (a je u Vás a ve Vaší péči), odříct a neplatit je. To, zda nejsou účtovány vůbec, nebo i v případě, že nejsou služby čerpány, je účtován nějaký „drobný paušální poplatek“, záleží na tom, co máte nasmlouváno s poskytovatelem této pečovatelské služby.
Doporučuji tedy pročíst jednak smlouvu o ubytování/nájmu v Domově s pečovatelskou službou a zjistit, zda se jedná o smlouvu nájemní (viz popis výše) nebo jiný druh smlouvy, a pak také pročíst smlouvu o poskytování pečovatelské služby a zde zjistit, jaké jsou podmínky a platby při přerušení poskytování služby.
Druhou možností, která mne v souvislosti s Vaším dotazem napadá je, že maminka je umístěna v domově pro seniory dříve nazývaném Domov s pečovatelskou službou, který se pod tímto názvem označuje dále, ale ve skutečnosti má maminka uzavřenu smlouvu o poskytování sociální služby (podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách).
V takovém případě má uzavřenu jen jednu smlouvu, podle které je jí poskytováno ubytování + sociální služby. Ubytování hradí ze svého příjmu, kterým je pravděpodobně její starobní (případně vdovský) důchod a sociální služby jsou hrazení z přiznaného příspěvku na péči, a to tak, že zařízení (dle zákona) náleží celý příspěvek na péči.
Také zde je možné pobyt na nějaký čas přerušit. Vy zmiňujete víkendy a v době dovolené ještě 4 týdny.
Přerušení pobytu a úhrada, resp. sleva z plateb v době, kdy maminka služby nevyužívá, je také závislé na tom, co jste si nasmlouvali při uzavírání smlouvy o poskytování služby. I zde bude pravděpodobně v době maminčiny nepřítomnosti účtován poplatek za pobyt v plné výši (opět proto, že maminčino místo není možné v době její nepřítomnosti nabídnout nikomu dalšímu) a zařízení náleží v plné výši také příspěvek na péči, což vyplývá ze zákona.
Na čem je možné trochu „ušetřit“, protože přece maminka bude s Vámi, Vy budete muset nakupovat potraviny, pečovat o ni apod., je jídlo. V době maminčiny nepřítomnosti jí muže být poskytnuta sleva ze stravného. I zde však možná narazíte na to, že nepůjde o platby „nulové“, ale že Vám bude účtován poplatek snížený zkrátka proto, že v domově je zaměstnán personál, který v době, kdy někteří obyvatelé domov opouštějí, zde pracuje i nadále. To, že má méně práce a připravuje např. méně obědů a večeří však neznamená, že dostane nižší plat.
Také zde záleží na tom, co je smluvně ujednáno mezi Vámi, resp. maminkou a domovem pro seniory a také zde doporučuji smlouvu pročíst, možná odpověď na své otázky najdete právě v této smlouvě.
Závěrem si dovolím drobnou úvahu o tom, zda, když jste schopna a chcete s maminkou trávit všechny víkendy a ještě 1 měsíc v době své dovolené, zda by pro maminku nebylo vhodnější jiné zařízení. Např. týdenní stacionář či jiná pobytová služba.
Domov pro seniory je určen pro celoroční pobyt a většina obyvatel tohoto druhu služby již buď nemá nikoho blízkého, kdo by se o ně staral, nebo nemá nikoho, kdo by se o ně starat mohl. Naproti tomu týdenní stacionáře jsou určeny právě těm, o koho se může rodina starat v době víkendů a přes týden (kdy blízcí docházejí do zaměstnání) péči a pomoc zajišťuje tato sociální služba.
Pokud byste si nebyla jista, jaké jsou podmínky poskytování sociální služby, můžete nám poslat scan smluv, které maminka uzavřela, rádi je projdeme a poradíme Vám, jaká má maminka práva v případě, že pobyt ve službě přeruší.
S přáním všeho dobrého
Mgr. Jitka Koutová, DiS.