Pracující důchodce na nemocenské
Měla bych dotaz, jaké má povinnosti zaměstnavatel k zaměstnanci, který je již v důchodovém věku. Tento zaměstnanec zůstal po úrazu páteře na nemocenské, která mu byla ze zákona vyplácena již jen sedmdesát dní. Co je po této době je povinností zaměstnavatele? Musí s dotyčným zaměstnancem ukončit pracovní poměr?
Odpověď
Vztah zaměstnance a zaměstnavatele je svým způsobem dobrovolný, ale zaměstnavatel má trošku těžší postavení, „jak se zbavit zaměstnance“.
Takže, pokud je zaměstnanec v důchodovém věku, pro zaměstnavatele to nic moc neznamená. Nemůže mu z tohoto důvodu dát výpověď, případně poskytnout jen smlouvu na dobu určitou (jak tomu dřív bývalo). Takovýto zaměstnanec může být i nemocný a z tohoto důvodu mu zaměstnavatel vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti. Prvních 14 dnů pak náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel a následně (u starobních důchodců a invalidních důchodců III. stupně) správa sociálního zabezpečení bude vyplácet nemocenskou po zkrácenou podpůrčí dobu. Vyčerpáním podpůrčí doby se ale mění pramálo. Pokud se zaměstnanec neuzdravil, je práce neschopný dál, má omluvenou absenci u zaměstnavatele, akorát nemá žádné nemocenské dávky.
Takto to může trvat několik dnů, měsíců, let...
Zaměstnavatel v tomto bodě téměř nic nemůže. Naopak je zaměstnanec po dobu pracovní neschopnosti navíc chráněn proti některým druhům výpovědi.
Pokud ale ani zaměstnanec již dál nechce být v pracovním poměru, protože mu pooperační stav bude nejspíš dlouho bránit v návratu do práce anebo již si chce užívat důchodu, mohou se obě strany dohodnout na ukončení pracovního poměru, nebo dokonce zaměstnanec může dát výpověď (bez uvedení důvodu).
V zákoníku práce naleznete i možnou výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu zdravotního stavu zaměstnance, to ale přichází v úvahu, až by se zaměstnanec vrátil do práce (jako práce schopný), byl by odeslán na pracovně-lékařskou prohlídku a zde by lékař konstatoval, že již není práce způsobilý pro výkon práce u zaměstnavatele. (Jako právníci se přeme, že k tomu zpravidla není vydán právu odpovídající posudek, ale to ponechám stranou.)
Pak by mohl zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď.
Na přímou otázku: „Co po této době je povinností zaměstnavatele?“ lze odpovědět: „Strpět další nepřítomnost zaměstnance v práci, dokud ho jeho lékař neuschopní.“
Na přímou otázku: „Musí s dotyčným ukončit pracovní poměr?“ lze odpovědět: „Nemusí, a vlastně ani nemůže.“
Mgr. Radka Pešlová