pečuj doma

Pracovní neschopnost před žádostí o invalidní důchod

4.11.2024

Manžel má už delší dobu zdravotní potíže, čekají ho nějaká vyšetření, již teď ale není schopen ze zdravotních důvodů pracovat, skončil tedy v práci a je veden na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Byl za poslední rok i v pracovní neschopnosti, ale nebylo to s jednou diagnózou, nejdříve s úrazem (bez trvalých následků), poté s jinými potížemi. Je šance uspět s žádostí o invalidní důchod i tehdy, pokud netrvala pracovní neschopnost déle než 1 rok? Uvádí se, že dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav musí trvat déle než 1 rok. Laicky řečeno, musí trvat délka pracovní neschopnosti bez přerušení minimálně jeden rok, nebo stačí, když se v délce minimálně 1 roku člověk léčí u lékaře (i bez pracovní neschopnosti)?

Pokud je tedy manžel veden na Úřadu práce, bere se jako „zdravý“ a tím pádem by se mu tato doba, byť zdravotní potíže má a k lékařům chodí, nepočítala do stále trvajícího nepříznivého zdravotního stavu?

Co dělat, když praktický lékař nenapíše do dotazníku k invalidnímu důchodu pro účely ČSSZ všechny diagnózy a zdravotní potíže (i když má lékařské zprávy), případně nás vůbec nepozve k osobní konzultaci k vyplnění tohoto dotazníku? Dají se ČSSZ dodat lékařské zprávy dodatečně, když ani ČSSZ nás nevyzve k posudkovému řízení o invalidní důchod?

K tomuto ještě navíc je manžel pečující osobou našeho zdravotně postiženého syna (II. stupeň závislosti), na ČSSZ nám bylo sděleno, že se doba péče počítá (do důchodu) celá, přesně v tom počtu měsíců či let, kolik se o postiženého pečuje. Nedávno jsme se ale doslechli, že aby se péče o osobu blízkou mohla započítat do důchodu (místo zaměstnání), musí doba péče trvat nejméně 15 let. Potřebovali bychom poradit, kde je tedy pravda?

Odpověď

Zareaguji odpovědí do Vašeho textu:

Manžel má už delší dobu zdravotní potíže, čekají ho nějaká vyšetření, již teď ale není schopen ze zdravotních důvodů pracovat, skončil tedy v práci a je veden na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Pokud manžel nemůže pracovat, pak při evidování na Úřadu práce má překážky a neměl by být v evidenci, protože není schopen přijmout zaměstnání v odpovídajícím rozsahu.

Byl za poslední rok i v pracovní neschopnosti, ale nebylo to s jednou diagnózou, nejdříve s úrazem (bez trvalých následků), poté s jinými potížemi. Je šance uspět s žádostí o invalidní důchod i tehdy, pokud netrvala pracovní neschopnost déle než 1 rok?

Ano je, mnoho lidí není současně v pracovní neschopnosti. Ale, pokud by pracoval v zaměstnání na plný úvazek, neměl by pracovní neschopnost, špatně by se prosazovalo, že je vlastně nemocný a nemoc ho dlouhodobě omezuje.

Uvádí se, že dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav musí trvat déle než 1 rok. Laicky řečeno, musí trvat délka pracovní neschopnosti bez přerušení minimálně jeden rok, nebo stačí, když se v délce minimálně 1 roku člověk léčí u lékaře (i bez pracovní neschopnosti)?

Buď musí trvat rok, ale současně musí být předpoklad trvalých následků (např. komplikovaná zlomenina se sice léčí až rok, ale možná nebudou trvalé následky), anebo musí být předpoklad, že rok bude trvat (např. po amputaci opravdu není nutné čekat celý rok, než se požádá o důchod).

Pokud je tedy manžel veden na Úřadu práce, bere se jako „zdravý“ a tím pádem by se mu tato doba, byť zdravotní potíže má a k lékařům chodí, nepočítala do stále trvajícího nepříznivého zdravotního stavu?

Takto to posudkový orgán nejspíše nebude vykládat. Manželův ošetřující lékař bude uvádět popis nemoci, komplikací. Budete dokládat (nebo to přiloží obvodní lékař) lékařské zprávy, kde budou data jednotlivých vyšetření. V lékařských zprávách by mělo být popsáno, o jaký stav jde – např. dlouhodobý, vůči dalším postupům rezistentní, stav neuspokojivý, trvalý, trvalé následky, léčbou těžce ovlivnitelný atd.

Co dělat, když praktický lékař nenapíše do dotazníku k invalidnímu důchodu pro účely ČSSZ všechny diagnózy a zdravotní potíže (i když má lékařské zprávy), případně nás vůbec nepozve k osobní konzultaci k vyplnění tohoto dotazníku?

Ideálně předem vyměnit lékaře.

Pak je možnost si na jeho práci stěžovat u jeho nadřízeného, případně pak na krajském úřadu. To Vám ale aktuálně moc nepomůže. Mizerně vypsané doklady bývají častým důvodem špatně přiznaných sociálních dávek.

Dají se ČSSZ dodat lékařské zprávy dodatečně, když ani ČSSZ nás nevyzve k posudkovému řízení o invalidní důchod?

Manžel bude vyzván k vypsání profesního dotazníku. Na jeho druhé straně je i jeho vyjádření, co považuje za nosnou omezující nemoc a proč – tady si dejte obzvláště záležet na vyplnění. A při odesílání můžete připojit všechny dokumenty, které ve věci nemoci manžela považujete za důležité.

K tomuto ještě navíc je manžel pečující osobou našeho zdravotně postiženého syna (II. stupeň závislosti), na ČSSZ nám bylo sděleno, že se doba péče počítá (do důchodu) celá, přesně v tom počtu měsíců či let, kolik se o postiženého pečuje.

Ano, ale… pokud k péči pracoval, bude se dělat řízení o uznání péče. Více k tomu máme popsáno zde: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-jak-se-mi-bude-pocitat-duchod-kdyz-pecuji-i-pracuji

Nedávno jsme se ale doslechli, že aby se péče o osobu blízkou mohla započítat do důchodu (místo zaměstnání), musí doba péče trvat nejméně 15 let. Potřebovali bychom poradit, kde je tedy pravda?

Ona je pravda tak nějak na půl. Počítá se péče i kratší než doba 15 let. Ale pokud se k péči (do 15 let) pracuje, tak se započítává práce a lze dobu práce vyloučit (je-li za malé peníze) a upřednostnit dobu péče. Pokud se k péči (nad 15 let) pracuje, tak se do výpočtu důchodu počítá práce a výše příspěvku současně.

Tedy nejde o to, že by se kratší péče nepočítala, ale o způsob výpočtu – více je také popsáno v odkazu výše.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.