Postupuje notář v pozůstalostním řízení správně?
V minulosti jsem Vás žádal o radu, spokojenost. Bohužel jsem už sám, manželka zemřela, a mám při pozůstalostním řízení řadu problémů. Advokát asi nepochopil, nebo nechce pochopit, že po pohřbu milované osoby by mohl projevit trochu… Dotaz zní takto: Notář nechal otevřít účty mé a zesnulé manželky a prozkoumat do minulosti všechny pohyby a z toho chce určit další pokračování jednání. Mám za to, že po manželce notář může odkrýt vše, včetně pohybů financí na všech účtech, jen k datu úmrtí. Musím snad respektovat určení, co je a není SJM, což pochopitelně činím.
(red. kráceno)
Odpověď
Notář má posuzovat především stav účtů ke dni smrti, ale současně zjistit rozsah společného jmění manželů. Nesetkala jsem se v minulosti s tím, že by snad kontroloval účty do minulosti. Toto by mohl obhájit snad jen z důvodu nějakých sporů vzniklých v průběhu dědického řízení, pro které by měl náležité zdůvodnění.
Doporučuji se se stížností na notáře a jeho postup především obrátit na něj a pak na notářskou komoru (https://www.nkcr.cz/kontakty)
Jaké metody ke zjišťování majetku notář použije, není zákonem upraveno, ale rozhodně by mělo jít o legální postup. Pokud po Vás notář žádá třeba výpisy z účtů, můžete mu je odmítnout poskytnout. Pokud by na ně měl právní nárok, v součinnosti mu je poskytne banka.
Jsou-li v rodině spory o děděné jmění, pak notář pravděpodobně využívá podrobnější možnosti ke skutečnému zjištění majetkových poměrů zemřelé.
Chápu, že to není uklidňující. Rozhodně se obraťte na notářskou komoru, přijde-li Vám jednání notáře neetické.
Dodatečně přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast a pochopení pro Vaši bolest
Mgr. Radka Pešlová