pečuj doma

Postupuje notář v pozůstalostním řízení správně?

13.12.2023

V minulosti jsem Vás žádal o radu, spokojenost. Bohužel jsem už sám, manželka zemřela, a mám při pozůstalostním řízení řadu problémů. Advokát asi nepochopil, nebo nechce pochopit, že po pohřbu milované osoby by mohl projevit trochu… Dotaz zní takto: Notář nechal otevřít účty mé a zesnulé manželky a prozkoumat do minulosti všechny pohyby a z toho chce určit další pokračování jednání. Mám za to, že po manželce notář může odkrýt vše, včetně pohybů financí na všech účtech, jen k datu úmrtí. Musím snad respektovat určení, co je a není SJM, což pochopitelně činím.
(red. kráceno)

Odpověď

Notář má posuzovat především stav účtů ke dni smrti, ale současně zjistit rozsah společného jmění manželů. Nesetkala jsem se v minulosti s tím, že by snad kontroloval účty do minulosti. Toto by mohl obhájit snad jen z důvodu nějakých sporů vzniklých v průběhu dědického řízení, pro které by měl náležité zdůvodnění.
Doporučuji se se stížností na notáře a jeho postup především obrátit na něj a pak na notářskou komoru (https://www.nkcr.cz/kontakty)

Jaké metody ke zjišťování majetku notář použije, není zákonem upraveno, ale rozhodně by mělo jít o legální postup. Pokud po Vás notář žádá třeba výpisy z účtů, můžete mu je odmítnout poskytnout. Pokud by na ně měl právní nárok, v součinnosti mu je poskytne banka.

Jsou-li v rodině spory o děděné jmění, pak notář pravděpodobně využívá podrobnější možnosti ke skutečnému zjištění majetkových poměrů zemřelé.

Chápu, že to není uklidňující. Rozhodně se obraťte na notářskou komoru, přijde-li Vám jednání notáře neetické.

Dodatečně přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast a pochopení pro Vaši bolest

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.