pečuj doma

Postupuje notář v pozůstalostním řízení správně?

13.12.2023

V minulosti jsem Vás žádal o radu, spokojenost. Bohužel jsem už sám, manželka zemřela, a mám při pozůstalostním řízení řadu problémů. Advokát asi nepochopil, nebo nechce pochopit, že po pohřbu milované osoby by mohl projevit trochu… Dotaz zní takto: Notář nechal otevřít účty mé a zesnulé manželky a prozkoumat do minulosti všechny pohyby a z toho chce určit další pokračování jednání. Mám za to, že po manželce notář může odkrýt vše, včetně pohybů financí na všech účtech, jen k datu úmrtí. Musím snad respektovat určení, co je a není SJM, což pochopitelně činím.
(red. kráceno)

Odpověď

Notář má posuzovat především stav účtů ke dni smrti, ale současně zjistit rozsah společného jmění manželů. Nesetkala jsem se v minulosti s tím, že by snad kontroloval účty do minulosti. Toto by mohl obhájit snad jen z důvodu nějakých sporů vzniklých v průběhu dědického řízení, pro které by měl náležité zdůvodnění.
Doporučuji se se stížností na notáře a jeho postup především obrátit na něj a pak na notářskou komoru (https://www.nkcr.cz/kontakty)

Jaké metody ke zjišťování majetku notář použije, není zákonem upraveno, ale rozhodně by mělo jít o legální postup. Pokud po Vás notář žádá třeba výpisy z účtů, můžete mu je odmítnout poskytnout. Pokud by na ně měl právní nárok, v součinnosti mu je poskytne banka.

Jsou-li v rodině spory o děděné jmění, pak notář pravděpodobně využívá podrobnější možnosti ke skutečnému zjištění majetkových poměrů zemřelé.

Chápu, že to není uklidňující. Rozhodně se obraťte na notářskou komoru, přijde-li Vám jednání notáře neetické.

Dodatečně přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast a pochopení pro Vaši bolest

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.