pečuj doma

Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024

Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl do základní životní potřeby Péče o zdraví. Mohu se nějak bránit? Již jednou jsem posudkáři posílala námitku s tím, že noční enurézu vůbec nezohlednil, nyní mi úřednice na úřadu práce tvrdí, že námitku mohu podat pouze jednou. Domnívám se, že právo na podání námitky mám a jsem připravena zítra podat žádost o prodloužení doby pro podání námitky.

Odpověď

Počet námitek, resp. vyjádření do řízení dle § 36 správního řádu není omezen. Je ale omezeno podávání důkazů, např. lékařských zpráv. Ty se podávají tzv. do doby koncentrace řízení, tj. do doby než jdou podklady k posouzení na Institut posuzování zdravotního stavu. Pak, až znáte posudek, už nelze znovu dokazovat, ale můžete poukazovat na nesrovnalosti typu:

VYJÁDŘENÍ DO ŘÍZENÍ DLE § 36 SPRÁVNÍHO ŘÁDU, BEZ DALŠÍHO DOKAZOVÁNÍ

  1. V sociálním šetření je uvedeno … „trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC…“
  2. V lékařské zprávě ze dne … je MUDr. … uvedeno, že … „trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC…“
  3. Současně ošetřující lékař/ka v tiskopise Lékařský nález v kolonce … uvedla …“ a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC…“
  4. Posudkový orgán učinil svůj závěr mimo podklady pro rozhodování. Závěr je překvapivý a není náležitě zdůvodněno, proč není zvládána životní potřeba výkon fyziologické potřeby, konkrétně bod „včas používat WC“ a „používat hygienické pomůcky“. Nelze tyto body shrnout jen pod nezvládání péče o zdraví, neboť je dáno v § 2a vyhl. č. 505/2006 Sb., že pokud osoba není schopna z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu zvládat alespoň jednu z aktivit, není schopna základní životní potřebu zvládat, a to bez ohledu na příčinu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Žádám, aby správní orgán vydávající rozhodnutí pro nesoulad podkladů, tj. nezjištění stavu, o němž nejsou důvodné pochybnosti a současně pro neprůkaznost posudku, na které jsou kladeny zvlášť nároky o přesvědčivosti a odbornosti, přehodnotil nezvládání uvedené životní potřeby a uznal ji jako nezvládnutou a tím přiznal příspěvek na péči ve … stupni.

Nadto doporučuji, projděte si naše tři články k přípravě a posuzování příspěvku – nejpodstatnější je pro Vás část, jak nahlížet do spisu, jak si zjistit, co v něm bylo použito, a pohlídat si doklady. Je dost možné, že v lékařských zprávách není správně popsáno to, čím dcera trpí. A pak posudkáři nemohou vystavět závěr jen na sociálním šetření.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.