pečuj doma

Podpora v nezaměstnanosti a sdílená péče o dědečka

9.3.2025

Vzala jsem si do péče svého dědečka, na kterého pobírám příspěvek na péči čtvrtého stupně. Starám se o něho společně s charitní službou. V lednu letošního roku jsem byla nezaměstnaná, a proto jsem se šla přihlásit na úřad práce do evidence, abych získala podporu v nezaměstnanosti za měsíc leden. Prosím, má příspěvek na péči vliv na dávku v nezaměstnanosti? Potřebné dokumenty od předcházejícího zaměstnavatele jsem doložila, nicméně nyní se ÚP začal zabývat příspěvkem na péči a dotazuje se mě, který úřad příspěvek vydal. Má na toto úřad práce právo?

Odpověď

Ano, příspěvek na péči má vliv na podporu v nezaměstnanosti, a ano, úřad práce má právo zkoumat to, že pečujete, v jakém rozsahu a za jakých podmínek. Resp., abych byla přesná, Vy byste měla být tím, kdo poskytne úřadu práce potřebnou součinnost k tomu, aby tyto skutečnosti zkoumal.
Pokud se přihlásíte do evidence úřadu práce ihned po skončení zaměstnání, tj. podle zákona nejdéle do 3 dnů, měla by výplata podpory v nezaměstnanosti jednak časově navazovat na předchozí zaměstnání, ale u Vás jde i o to, že výše podpory by se měla vypočítávat z příjmu v tomto zaměstnání.

Tj., měla byste pobírat procenta průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání a to:

  • 65 % první dva měsíce podpůrčí doby,
  • 50 % další dva měsíce,
  • 45 % po zbývající dobu.

Pokud jste se však přihlásila do evidence úřadu později než po uplynutí 3 dnů, pak výše podpory nebude vypočítávána z Vašeho příjmu v zaměstnání, ale z násobků průměrné mzdy v národním hospodářství (výši stanovuje MPSV nařízením):

V takovém případě (1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,“ viz § 51 zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti.

Průměrná mzda pro rok 2025 (resp. 1.-3. kalendářní čtvrtletí roku 2024 byla stanovena ve výši 45 107 Kč. Jedná se tedy o částky:

  • 6 766 Kč první dva měsíce podpůrčí doby
  • 5 412 Kč další dva měsíce
  • 4 961 Kč po zbývající dobu.

Nevím, jaká byla výše příjmu ve Vašem posledním zaměstnání, ale velmi pravděpodobně při výpočtu podpory v nezaměstnanosti z tohoto příjmu na tom budete lépe než v případě, že dojde k výpočtu z průměrné mzdy v národním hospodářství.

V neposlední řadě pak úřad práce zkoumá nebo bude zkoumat to, zda jste schopna pečovat o dědečka a zároveň pracovat. Na jedné straně byste měla pamatovat na to, že přihlášením do evidence úřadu práce nejen žádáte o podporu v nezaměstnanosti, ale zároveň žádáte o pomoc při hledání zaměstnání.

Měla byste být tedy schopna do nějakého zaměstnání nastoupit a příp. péči o dědečka s některou pracovní činností skloubit.

Na druhé straně by však úřad práce měl k péči o dědečka také přihlížet a zohlednit ji při výběru u zaměstnání pro Vás. Tedy např. tím, že po Vás nebude požadovat např. práci ve směnném provozu nebo na plný úvazek, ale jen např. na částečný s pevnou pracovní dobou, kterou budete moci skloubit jednak s péči a s podporou a zajištěním péče o dědečka prostřednictvím sociálních služeb.

Právě tím, že péči nezajišťujete sama, ale ve spolupráci se sociálními službami, pak doporučuji argumentovat při jednání s úřadem práce a při nastavování toho, za jakých podmínek budete moci pracovat, resp. přijmout zaměstnání nabízené úřadem práce.

Nejedná se o úplně snadnou záležitost, je však velmi dobře, že hledáte cestu, jak zajistit dědečkovi péči v domácím prostředí a zároveň zůstav v pracovním procesu.

Přeji Vám v této snaze mnoho úspěchů a Vám i dědečkovi vše dobré

Mgr. Jitka Koutová, DiS. 

(únor 2025)

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Válek má na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách

18.4.2025 Častější vyšetření lipidů a glykémie, zavedení preventivního vyšetření lipoproteinu (a), ale také nový přístup k vyhodnocení výsledku prevence a škálování rizika. S účinností od začátku roku 2026 se má změnit obsah pravidelných preventivních prohlídek. Je to příležitost pro skutečné posílení prevence v klinické praxi s dopadem na celou populaci. více...

NAUČNÉ: Komunikace v rodině, zejména mezi pečujícím a nemocným

17.4.2025 Komunikace je základní cesta, jak sdílet emoce, myšlenky, prožitky s ostatními. Komunikace v rodině zajišťuje přenos informací i emocí mezi nejbližšími. A protože v rodinách jsou vztahy dobré, ale i ty méně povedené, mohou být komunikační kanály bezproblémové, nebo naopak vyostřené, či nepřesné. Zkusme si o tom říct více. více...

ZPRÁVY: Výstava Doma je doma bude otevřena až do 7. května

16.4.2025 Ve vestibulu Krajského úřadu Jihomoravského kraje se koná výstava „DOMA JE DOMA“ představující nástroje, které pomohou zvládat péči v kontextu stárnutí populace a pomohou zajistit udržitelnost zdravotní a sociální péče. Výstava bude otevřena až do 7. května 2025. Návštěvníci se mohou dovědět o asistivních technologiích a jejich přínosech. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.