pečuj doma

Otec přestal být soběstačný. Jak ho můžu bránit proti jeho sestře?

11.8.2024

Můj otec začal mít zdravotní problémy (infarkty a mozková příhoda). Momentálně žiju v Kanadě a můj syn je autista. Nyní pobývám v ČR. Rodiče jsou rozvedeni. Potřebuji poradit, jak situaci řešit, mám i prostředky na najmutí právníka. Otec je již 3 měsíce v nemocnici, jeho sestra, která mi měla zavolat o jeho zdravotním stavu, se mi neozvala, zneužívá peníze z jeho důchodu pro sebe a tlačí ho, aby jí daroval svůj byt. Jelikož otec ochrnul na levou stranu, není se schopny do bytu vrátit, protože je bez výtahu. Navrhla jsem byt prodat a využít prostředky na pečovatelský dům. Sestra vydala zákaz lékařům a komukoliv se mnou komunikovat. Mam nějaké právo ho bránit?

Odpověď

Podstatná by byla předem otázka, co o vztahu sestry a tatínka víte? Z čeho dovozujete zneužití důchodu? Jak jste se u lékařů domáhala informací o tatínkovi a co přesně Vám řekli?
Protože může být několik scénářů a v každém se postupuje trochu jinak.

SESTRA JE OPATROVNÍK:

Pokud je sestra opatrovníkem tatínka, pak je něco jako rodič ke svému dítěti – právní zástupce. Proto má možnost hospodařit s jeho prostředky, má právo poskytovat/neposkytovat o tatínkovi informace. Ovšem – je limitovaná tím, že vše musí dělat dle zachované vůle tatínka, případně v tatínkově zájmu.

Pokud tak nečiní, řešení je sepsat Stížnost na výkon opatrovnictví a návrh na změnu opatrovníka na opatrovnický soud (soud I. instance, kontakty zde: https://justice.cz/soudy), kde situaci popíšete. Pokud je toho ještě nějak tatínek schopen, bylo by vhodné, kdyby se k tomu vyjádřil.

Pokud jako opatrovník zneužívá důchod a nedochází k hrazení potřeb tatínka (náklady na energie, poplatky za TV/rozhlas, nájem... anebo za péči osobě, která pečuje v době, kdy byl tatínek doma, pokud na to nedostačoval příspěvek na péči), pak jde nejspíše o trestný čin zpronevěry.

Je vhodné kontaktovat Policii ČR – Podnět pro podezření z trestného činu (https://www.policie.cz/clanek/postup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx) s poznámkou, že jde o zvlášť zranitelnou oběť, které se stala škoda, se kterou se připojíte do řízení, současně že žádáte o vyrozumění, jak je v řízení postupováno. Popište Vaše zjištění.

Opatrovníka lze ještě kontrolovat z titulu opatrovnické rady. Jak radu založit, co je jejím cílem a jak funguje, se dočtete tady: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/

Domnívám se, že ve Vaší situaci to nebude řešení, ale abyste věděla...

Informací o tatínkovi se na přímo moc nedozvíte. Cestou je, abyste tatínka navštívila a on Vás lékařům uvedl jako osobu, které lze poskytovat informace. Jde o běžnou věc, ale některý zdravotnický personál nechce vzít takový postup od opatrovaného. V tomto případě je potřeba si stěžovat na takového pracovníka.

SESTRA JE ZVLÁŠTNÍ PŘÍJEMCE DŮCHODU:

Pokud sestra není opatrovníkem, což by mohlo být s ohledem na to, že chce nechat od tatínka přepsat byt (k tomu asi tatínek nebude v opatrovnictví), pak by mohla být ještě ustanovena zvláštním příjemcem tatínkova důchodu. I v tomto případě by s důchodem měla nakládat ve prospěch tatínka.

Pokud tak nečiní, kromě cesty na Policii ČR je ještě vhodné podat zprávu na obecní úřad obce s rozšířenou působností se stížností na výkon zvláštního příjemce důchodu a podnět na jeho změnu, neboť zjevně neplní účel.

Sestra jako zvláštní příjemce ale nemá právo úkolovat lékaře, komu sdělovat informace o tatínkovi.

Přesto, pokud to byla sestra, která byla u odvozu tatínka do nemocnice (nejspíš rychlou záchrannou službou), současně tatínek nebyl schopen samostatného jednání, pak nechali tatínka zastupovat osobou blízkou (možná ji tatínek jako osobu pro poskytování informací v minulosti označil). Ale v tomto případě to není tak, že by měla právo zakázat poskytovat informace, spíš je lékaři neposkytnou nikomu, kdo v dokladech u tatínka není jmenován.

Řešení je, aby Vás tatínek uvedl. Pokud toho není schopen, pak je potřeba podat návrh na jmenování opatrovníka. Někdy to můžete znát pod pojmem „omezit svéprávnost“, ale to není nutné. Popište, že tatínkovi hrozí újma, ztráta bydlení, nezajištění sociální služby, neoprávněné nakládání s důchodem, nehrazení závazků, neschopnost kontrolovat poskytování zdravotní péče... a podejte na opatrovnický soud návrh (vzor na str. 117 a násl.: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi).

SESTRA NENÍ ANI OPATROVNÍK A ANI ZVLÁŠTNÍ PŘÍJEMCE:

Můžete zvolit postup přes Policii a rozhodně je vhodné ustanovení opatrovníka.

Pokud byste potřebovala právního zástupce (advokáta), tématu se věnuje např. JUDr. MARCELA FRYŠTENSKÁ, Ph.D. (https://vyhledavac.cak.cz/Company/Details/fd5ad28c-5523-e711-80d5-00155d040b0c).

Samozřejmě jsme tu pro Vás, pokud budete mít doplňující otázky.

Mgr. Radka Pešlová

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Zpětná výplata příspěvku na péči pro pečujícího opatrovníka

16.9.2024 Dceři bylo nedávno 18. let. Podali jsme žalobu proti 2. stupni příspěvku na péči, má být 3. stupeň. Jakmile bude uznán 3. stupeň zpětně (třeba za dva roky), přijde doplatek (např. 200 000 Kč). Jako opatrovník si mohu ten doplatek vyplatit, neboť jsem tu péči poskytovala celé ty dva roky? Bude s tím problém u opatrovnického soudu, musí to soud schvalovat? více...

INFO: Pacientskou organizací může být ústav, kde rozhoduje managment

15.9.2024 Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování nově upravuje definici pacientské organizace. Podle ust. § 113f odst. 3 zákona č. 372/2011 Sb. ve znění účinném do dne 30. září 2024, zapíše Ministerstvo zdravotnictví pacientskou organizaci do seznamu pacientských organizací za následujících podmínek. více...

PTÁTE SE: Úřad práce požaduje vrátit přeplatek z příspěvku na auto

14.9.2024 Úřad práce mi dal peníze na zakoupení motorového vozidla 70 tisíc korun, což jsem učinil. Potom ale chtějí vrátit 21 tisíc, protože mám nárok na 70 procent. Žádal jsem o 100 tisíc, přiznáno bylo 70 tisíc. Prosím o radu, co mám dělat.
ODPOVĚĎ
Příspěvek na pořízení motorového vozidla více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.