Nestihla jsme podat námitku k invalidnímu důchodu syna
V únoru 2024 jsem podala žádost o ID syna, narozeného r. 2006. Syn se narodil předčasně, má pravostrannou hemiparézu a další diagnózy. Po ZŠ studoval rok na střední škole, nezvládal kvůli mentálnímu omezení. Přestoupil na učiliště, nyní opět měníme školu, protože učiliště vzhledem k hendikepu nezvládá. ČSSZ mu přiznala invalidní důchod prvního stupně, od 25.1.2024 s tím, že jeho pracovní schopnost klesla o 40 %. Můj dotaz se týká výše stupně ID a hlavně data přiznání ID, on se invalidní narodil, není invalidní od ledna 2024. Nevím, jak případně podat námitku proti tomuto datu, když už je po lhůtě pro možnost podání.
Odpověď
Jelikož pokládáte více dotazů, dovolím si svoji odpověď pro přehlednost rozdělit do více částí:
1) Stupeň invalidity
Co se týče stupně invalidity a toho, zda byl synovi uznán správný stupeň, dáváte mi velmi málo informací, nemám tedy jak dovodit, zda byl synovi přiznán správný stupeň.
Ohledně přiznaného stupně invalidity tedy doporučuji projít posudek o zdravotním stavu, který jste obdrželi cca 1-3 měsíce před tím, než Vám bylo doručeno rozhodnutí. Součástí posudku je popis zdravotního stavu syna a na samém konci je tzv. posudkový závěr. V tomto posudkovém závěru uvidíte nejen celkový počet (40 %) poklesu schopnosti výdělečné činnosti, ale především to, dle jaké diagnózy byl nárok syna posouzen, resp. do jaké kategorie zdravotního postižení syna zařadili.
Abych byla úplně konkrétní, v posudkovém závěru uvidíte informaci o tom, že zdravotní stav Vašeho syna odpovídá konkrétní kapitole, oddílu a písmeni dle vyhlášky č. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity.
Tuto kapitolu, oddíl a písmeno doporučuji dohledat (např. na www.zakonyprolidi.cz nebo na www.noveaspi.cz) a pečlivě pročíst. Zjistíte-li, že popis zdravotního postižení nebo onemocnění syna je velmi podobný tomu ve vyhlášce, je posouzení správné, pokud však zjistíte, že zdravotní postižení syna je jiné, resp. závažnější, pak správně posouzen nebyl a bude třeba chybu napravit (podrobněji viz dále).
Nevím, nakolik jste o podmínkách nároku na invalidní důchod informována, pokud byste se chtěla dozvědět více, podrobné informace popisuji v článku, který najdete zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-se-pripravit-na-rizeni-o-invalidnim-duchodu-a-zvysit-sve-sance
2) Datum vzniku invalidity, od kdy důchod náleží
Jelikož píšete, že synovi byl přiznán invalidní důchod od 25.1.2024, což je takové „nezaokrouhlené datum“, dovolím si předpokládat, že jde buď o datum, kdy jste podali žádost, nebo o datum, kdy byl synův nárok posuzován.
Pokud tomu tak je, pak ani v jednom případě se určitě nejedná o datum, kdy synova invalidita vznikla. Jelikož píšete, že syn se se zdravotním postižením narodil, pak bych invalidní důchod doporučila požadovat od druhého dne poté, co začal studovat na střední škole.
Proč právě takové datum? Důvodem je skutečnost, že je třeba doložit nejen synův špatný zdravotní stav (o kterém není, podle toho, co píšete, pochyb), ale také dobu pojištění. Za dobu pojištění se v případě syna bude považovat doba studia na střední škole, a jelikož potřebuje splnit podmínku „méně než roku pojištění“, postačí i jeden jediný den. Proto tedy nárok na invalidní důchod Vašemu synovi vznikne od druhého dne studia na střední škole.
Podrobněji tuto věc popisuji ve výše zmiňovaném článku o invalidních důchodech.
3) Jak postupovat, když lhůta pro podání námitky již uplynula?
To je bohužel škoda, protože námitkou by se věc dala poměrně snadno vyřešit a mohli byste požadovat (pokud došlo k nesprávnému posouzení zdravotního stavu) nejen změnu data vzniku invalidity, ale v případě potřeby i změnu posouzení zdravotního stavu.
Protože však píšete, že lhůta již uplynula, nezbývá Vašemu synovi nic jiného než podat novou žádost a celé řízení absolvovat znovu.
Jak možná víte, žádost je možné podat elektronicky a systém by Vám měl umožnit rovnou také uvést datum, od kterého chcete, aby byl synovi nárok na důchod přiznán.
Zároveň doporučuji o novém řízení informovat praktického lékaře syna. Ten bude totiž po podání žádosti osloven Institutem posuzování zdravotního stavu s tím, že budou chtít, aby jim praktický lékař vyplnil příslušný formulář, který slouží jako podklad pro posouzení zdravotního stavu pro nárok na invalidní důchod, a doložil lékařské zprávy popisující celkový (špatný) zdravotní stav syna.
Jelikož budete chtít, aby synovi přiznali invalidní důchod za několik let zpětně, bude třeba, aby i lékař potvrdil, že v době (kdy syn začínal studovat na střední škole) již byl ve špatném zdravotním stavu a již tehdy nárok na invalidní důchod splňoval.
Aktuální a zprávy z poslední doby v tomto případě tedy nebudou stačit, bude třeba doložit vše zpětně až k období, kdy syn začínal studovat na střední škole.
Zjistíte-li (viz bod 1), že by syn měl mít vyšší stupeň invalidity a měl by být dle vyhlášky posuzován dle jiného (tj. závažnějšího) zdravotního postižení, věnujte pozornost tomu, abyste doložili lékařské zprávy takové, aby i posuzující pracovník pochopil, že zdravotní stav syna je závažnější, než jak bylo posouzeno v předchozím řízení.
Pokud by řízení nedopadlo tak, jak si přejete, ohlídejte si lhůtu a využijte možnosti podat do 30 dnů ode dne převzetí rozhodnutí námitku. Budete-li chtít, se zpracováním námitky Vám můžeme v naší poradně pomoci.
S přáním úspěšného vyřízení
Mgr. Jitka Koutová, DiS.