Nesníží mi invalidní důchod příspěvek na bydlení?
Jsem maminka na rodičovské dovolené s miminkem. Žiji sama a od otce dítěte dostávám smluvené alimenty. Dostávám od státu příspěvek na bydlení, protože rodičovská nepokryje všechny náklady. Jsem dlouhodobě velmi nemocná a paní doktorka mi řekla, že mám nárok na invalidní důchod 1. stupně. Tak se chci zeptat, pokud ho přijmu, jestli mi tento příjem spíše neuškodí, neboť se započte do mých příjmů a mohla bych tak přijít o dávky na bydlení, nebo se výrazně sníží. Zkrátka jestli se to vyplatí nebo ne. Aby když mi bude důchod vyplacen, jsem neměla ještě méně než bez něj.
Odpověď
Předem své odpovědi Vám musím bohužel říci, že odhadnout do důsledku, jak bude Vaše finanční situace vypadat, je velmi obtížné, považujte tedy moji odpověď spíš za návod a rozhodnutí, zda invalidní důchod přijmout či nikoli, ponechávám na Vás.
Nejprve je třeba říci, že Vaše aktuální finanční situace zrcadlí Vaši aktuální (rodinnou) situaci a vše může být za několik měsíců (nebo několik málo let) zcela jiné. Z Vašeho dotazu však usuzuji, že toto si velmi dobře uvědomujete.
Rovnice, kterou tedy v této chvíli řešíte, neobsahuje jen 2 veličiny, tj. invalidní důchod a jím ovlivněný příspěvek na bydlení, ale i to, že aktuálně pobíráte výživné od otce svého dítěte a do budoucna se k Vašim příjmům může přidat i např. příjem ze zaměstnání/brigády.
Je třeba říci, že pokud by Vám byl přiznán invalidní důchod, může to mít v případě, že dojde k přehodnocení situace dítěte/dětí a také vliv na výši výživného. To je však velmi těžké odhadovat, protože do výše výživného se promítá nejen příjem matky, potřeba dítěte/dětí (která se s věkem dítěte mění), ale i situace otce a příp. i to, zda otec dítěte má nějaké další vyživovací povinnosti (tj. další děti).
Co se týče invalidního důchodu, nevím, nakolik jste zkoušela prověřit výši důchodu, který by Vám mohl být přiznán, ale výši Vašeho invalidního důchodu ovlivňují všechny Vaše (minulé) příjmy a to až do konce roku 2020, pokud byste žádala v letošním roce.
Odhadnout výši Vašeho invalidního důchodu je tedy také velmi obtížné. Jak možná víte, důchod se skládá ze základní výměry, která pro rok 2021 činí 3 550 Kč a z výměry procentní a ta je právě ovlivněna příjmy (nebo absencí příjmů).
Chcete-li zjistit, jakou výši invalidního důchodu byste mohla mít, zkuste věc konzultovat na České správě sociálního zabezpečení (kontakty najdete na www.cssz.cz).
A nyní již k příspěvku na bydlení, na který jste se ptala. Výše příspěvku na bydlení je ovlivněna všemi příjmy, nejde tedy jen o invalidní důchod, ale i o další příjmy, tj. výživné od otce Vašeho dítěte, příjmy ze zaměstnání, výší rodičovského příspěvku (kterou je možné každé 3 měsíce měnit) a příp. dalšími příjmy. Zpravidla dochází ke snížení dávek závislých na příjmu, ale nikoliv na jejich rovnocenném odebrání, tj. máte-li příspěvek např. 4 500 Kč a důchod by činil také 4 500 Kč, pravděpodobně bude příspěvek snížen o 30-35 %, ale nikoliv o celou částku. Měla byste v konečném důsledku (prostého poměru – zisk z důchodu a úbytek na příspěvku) být v plusu. Ale odhaduji, že pobíráte i přídavek na dítě, a proto i zde je důležité sledovat hranici příjmů, nad kterou by Vám přídavek mohl být odebrán.
Velmi se Vám tedy omlouvám, ale to, zda invalidní důchod přijmout či nikoli, Vám říci nemohu a neumím, můžete se však sama pokusit o výpočet příspěvku na bydlení a to prostřednictvím některé z webových kalkulaček, protože své příjmy znáte jen Vy sama, např. této: https://www.finance.cz/duchody-a-davky/kalkulacky-a-aplikace/prispevek-na-bydleni/
Ještě si dovolím pozastavit se nad tím, že Vám lékařka sdělila, že máte nárok na invalidní důchod I. stupně. Jelikož se v praxi velmi často setkávám s tím, že lékaři (různých specializací) svým pacientům „slibují“, že mají nárok na invalidní důchod, a oni přesto invalidní důchod následně nezískají, dovolila bych si Vám doporučit, abyste svůj nárok na invalidní důchod nejprve pečlivě prověřila.
Lékařka, která Vám řekla, že máte nárok na invalidní důchod 1. stupně, se totiž může mýlit, pokud se nejedná o posudkovou lékařku, jen ta (s atestací z posudkového lékařství) totiž může takové vyjádření dát. Lékaři specialisté, byť se jedná o velmi kvalitní odborníky ve svém oboru, nárok na invalidní důchod zpravidla jen „tipují“ podle toho, jaký stupeň důchodu má ten který jejich pacient, což je však odhad velmi obecný a velmi nepřesný.
Nicméně ani posudková lékařka Vám patrně neprověří, zda máte dostatečnou dobu pojištění. Pokud totiž chybí doba pojištění, můžete být uznána invalidní, avšak bez nároku na výplatu důchodu. Ač to může znít nespravedlivě, tak i lidé s velmi závažným postižením/onemocněním nemusejí invalidní důchod získat, pokud v minulosti nezískali dostatečnou dobu pojištění (tj. zaměstnáním nebo tzv. náhradní dobou pojištění, tedy např. dobou péče o dítě apod.).
Potřebná doba pojištění je ovlivněna věkem žadatele o důchod a to takto:
U žadatele ve věku:
- do 20 let méně než jeden rok,
- od 20 let do 22 let jeden rok,
- od 22 let do 24 let dva roky,
- od 24 let do 26 let tři roky,
- od 26 let do 28 let čtyři roky a
- nad 28 let pět roků.
U osob starších 28 let, se doba pojištění zjišťuje z posledních deseti roků před vznikem invalidity, u osob starších 38 let z posledních 20 let před vznikem invalidity. U osob starších 38 let je tedy možné zkoumat pojištění buď 5 let z posledních 10 let, nebo 10 let z posledních 20 let, podle toho, co je výhodnější.
Pozor, doba pojištění se vždy zjišťuje z doby „před vznikem invalidity“, tj. před podáním žádosti.
Doporučuji tedy na České správě sociálního zabezpečení prověřit také to, zda máte dostatečnou dobu pojištění, příp. zda nebude třeba ji doplnit/doplatit apod.
Závěrem mi dovolte Vás upozornit na to, že pobírat sociální dávky není povinností, nýbrž právem. Pokud byste tedy svoji situaci nesprávně vyhodnotila, invalidní důchod přijala a následně zjistila, že finančně jste na tom byla bez invalidního důchodu lépe než s ním, můžete invalidní důchod kdykoli (opět prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení) odmítnout a požádat o zastavení výplaty. Tím byste se vrátila do „nastavení“, které máte nyní.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.