pečuj doma

Nárok na důchod při celoživotním pečování

30.4.2023

Je mi 58 let a jsem celoživotně pečující. Po maturitě v roce 1984 jsem nastoupila v srpnu 1984 do zaměstnání. Krátce potom jsem otěhotněla a od prosince 1984 jsem až do května 1985 byla v pracovní neschopnosti. V červnu 1985 se mi narodila dcera. V prvním roce života ji byla diagnostikována spinální svalová atrofie a dcera byla uznána jako dítě vyžadující péči zvlášť mimořádně náročnou. Tak jak tehdy dovoloval zákon, jsem do 7 let pobírala rodičovský příspěvek. Od jejích sedmi let se ze mě stala pečující osoba. Nyní jsem zjistila, že nemám odvedeno žádné sociální pojištění, a proto mi nebude možno vypočítat starobní důchod. Je prý nutné, abych ve svém životě alespoň 12 měsíců aktivně pracovala a odváděla sociální pojištění. Je to opravdu možné, že nebudu mít na důchod nárok?

Odpověď

Ano, Vaše informace je bohužel správná. Pro nárok na starobní důchod je třeba, abyste v průběhu svého života nashromáždila nejméně 1 rok zaměstnání, resp. zaměstnání, ze kterého je hrazeno důchodového pojištění. Nemusí jít o 1 rok v kuse, dobu je možné „poskládat“.

Píšete, že je Vám 58 let a zmiňujete 1 dceru. Pak, pokud nemáte další děti a pokud jsem počítala správně, do nároku na odchod do starobního důchodu Vám zbývá ještě 7 let (2030). To je poměrně dlouhá doba, resp. je zde ještě čas chybějící dobu pojištění získat.

Dobu nároku na starobní důchod si můžete sama ověřit buď zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacky (použijte věkovou kalkulačku).

Nebo, máte-li datovou schránku či bankovní identitu, v Informativní důchodové aplikaci (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace). Na uvedeném portálu najdete návod, jak postupovat.

Ve svém dotazu píšete, že jste v roce 1984 krátce pracovala. Nějaké sociální pojištění tedy máte, ale bude ho jen velmi málo. Toto pojištění = zaměstnání by mělo být zaznamenáno na Vašem důchodovém „účtu“ a můžete si je vyhledat buď ve výše uvedené aplikaci IDA. Nemáte-li bankovní identitu nebo datovou schránku, můžete si u ČSSZ (kontakty na https://www.cssz.cz/) požádat o zaslání (zdarma) Vašeho Osobního informativního listu důchodového pojištění - OILDP. Pokud zde zmiňovaná doba není uvedena, pak bych doporučovala zkusit dohledat doklady z této doby a vše na ČSSZ doložit, aby Vám dobu pojištění zaznamenali.

Jelikož nemusí být doba pojištění v kuse, tak já na svých přednáškách např. doporučuji, je-li to pro pečující možné, získat třeba 1 měsíc pojištění každý rok. Může jít o brigádu nebo pracovní úvazek na dobu jednoho měsíce. Důležité je, abyste pracovala v takovém rozsahu, aby za Vás zaměstnavatel odváděl sociální (= důchodové) pojištění. Je tedy třeba, abyste pracovala buď na pracovní smlouvu nebo tzv. dohody mimo pracovní poměr, a to v takovém rozsahu, aby bylo sociální pojištění odváděno.

Pozor, sociální pojištění se neodvádí u zaměstnání malého rozsahu, tj zaměstnání, kde je příjem nižší než 3 500 Kč/měsíčně. U takového zaměstnání není hrazeno nemocenské, sociální ani zdravotní pojištění, v případě nemoci pak nenáleží nemocenské dávky (vice viz zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění).

Stejně tak není odváděno u DPP, tj. dohody o provedení práce, pokud je příjem v daném měsíci do 10 tis. Kč.

Pro Vás by tedy byla vhodná buď pracovní smlouva (s příjmem vyšším ne 3 500 Kč/měs.), DPČ, tj. dohoda o pracovní činnosti nebo DPP, kde byste si vydělala více než 10 000 Kč/měs., aby za Vás zaměstnavatel odváděl sociální pojištění.

Určitou možností je i přihlásit se jako OSVČ a sociální pojištění si sama hradit. Záleží, zda Vám to finanční situace umožňuje. Pozor, v takovém případě byste si však musela povinně hradit také zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění však ne, to povinné není.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.