Můžu mít staré vozidlo, když žádám o příspěvek na auto?
Starám se o šestiletého syna s autismem. Žádala jsem o příspěvek na auto a chtěla bych se zeptat, zda může být překážkou, že mi "dojíždí" staré auto. (Je psáno na mě, tehdy syn ještě vůbec nebyl). Jestli pro přiznání příspěvku musím být bez auta. A zda může být nějaký problém, že v jedné z příloh žádosti jsem uvedla, že TP současného auta mi končí a dle automechanika již kontrolou neprojde - tak pokud by mi ještě technickou kontrolou na nějakou dobu prošlo, zda by z toho byl problém, zda to úřad nějak "kontroluje". Stav vozidla je už špatný, ale je problém být zcela bez auta, dokud se nevyřídí nové (ať už s příspěvkem či bez něj).
Odpověď
Co se týče vlastnictví dalšího vozu (když ÚP vyřizuje Vaši žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla), můžete být klidná. ÚP kontroluje jen to, zda jste v minulosti příspěvek na pořízení motorového vozidla čerpali, a pokud ano, jak dlouhá doba od vyřízení žádosti uplynula.
Jelikož jste svůj dotaz doplnila o informaci, že Vámi užívané vozidlo pořízeno z příspěvku od ÚP nebylo, pak není v této věci žádná překážka.
Svého vozu se tedy určitě nezbavujte (minimálně do doby, než budete moci syna vozit novým autem) a TK také zajistěte.
Do budoucna je dobré vědět, že příspěvek na pořízení motorového vozidla je možné čerpat 1x za 7 let. Je tedy dobré volit vozidlo, které tuto dobu „vydrží“, a zároveň je pojistit zejména proti havárii a krádeži. Pokud totiž vozidlo doslouží dříve nebo je odcizeno, je třeba úřadu práce vrátit část příspěvku podle toho, kolik času zbývá do těchto 7 let. Teprve po doplacení této částky je možné požádat o další příspěvek.
Po uplynutí 7leté lhůty si vozidlo můžete nechat (např. je využívá někdo jiný v rodině) a ÚP to již nezkoumá a pro syna můžete požádat o nový příspěvek a zakoupit pro něho jiné auto.
Z Vašeho dotazu vnímám, že Vás trápí doba, po kterou čekáte na vyřízení příspěvku. To, co v tomto případě trvá, je posouzení zdravotního stavu posudkovou službou. Ta je velmi přetížená a nestíhá vyřizovat všechny žádosti. Ze zkušenosti z praxe víme, že vyřízení trvá cca 3/4 roku, někdy bohužel i déle.
Jak můžete vyřízení urychlit?
- Dotazujte se na ÚP, kdy bude žádost vyřízena, a ptejte se, proč to tak dlouho trvá (i když to teď už od nás víte).
- Zajistěte, aby praktický lékař měl všechny potřebné podklady a aby je co nejdříve odeslal na posudkovou službu (pokud se tak již nestalo).
- Pokud nic z toho nepomohlo, tak požádejte na ÚP o kontakt na posudkovou službu a ptejte se tam, jak můžete řízení uspíšit. Zda není třeba doložit nějaké další lékařské zprávy apod.
Jak již patrně víte z dřívějších odpovědí, základem úspěchu v řízení o příspěvku na motorové vozidlo je doložení, že zdravotní stav syna odpovídá požadavkům zákona. Pokud jste tuto věc ohlídala a víte, že v lékařských zprávách jsou informace o zdravotním stavu syna popsány tak, aby bylo posuzujícímu lékaři jasné, že syn kritéria daná zákonem (329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením) a vyhláškou splňuje, pak nezbývá než se obrnit trpělivostí a vyčkat na rozhodnutí v dané věci.
Pokud byste měla jakékoli další dotazy, neváhejte se na nás znovu obrátit.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.