pečuj doma

Můžeme požádat o příspěvek na mobilitu? A taky o sanitku?

16.11.2021

Maminka chodí s námahou o berlích, dopravuji ji často k lékaři, ale bereme si taxi. Vlastní auto nemáme. Můžeme i tak požádat o příspěvek na mobilitu? Co je k tomu potřeba? A musí se potom evidovat účtenky za taxi? Ještě poslední otázka - má maminka nárok i na přepravu sanitkou? O příspěvek na péči jsme zatím nežádali, problém je jen chůze.

Odpověď

Ano, přesně tak, přestože nemáte vlastní automobil, můžete požádat o příspěvek na mobilitu. Tato dávka je určena na pravidelnou přepravu (opakovaně několikrát do měsíce) a je možné z ní hradit jak taxi, tak např. dopravu MHD (není-li nárok na bezplatnou přepravu), vnitrostátní dopravu (vlaky, autobusy), ale i zaplatit např. sousedovi či známému, pokud Vám pomůže maminku odvézt. A nemusí jít jen o cesty k lékaři, může jít o dopravu k rodině (např. během vánočních oslav), přeravu do klubu seniorů nebo třeba na koncert či do divadla.

Všechny tyto způsoby (i důvody) přepravy jsou naprosto v pořádku. Zákon navíc nepožaduje žádné dokladování. Není tedy třeba uschovávat jízdenky, účtenky za taxi ani paragony, pokud sousedovi či známému přispějete na benzín.

To, že maminku pravidelně přepravujete, resp. to, že ona je přepravována, „pouze“ čestně prohlásí do žádosti o příspěvek na mobilitu (viz strana 3 formuláře).

Informace z mé strany by nebyla úplná, pokud bych Vám napsala jen o příspěvku na mobilitu. Měli byste totiž vědět o tom, že je naprosto v pořádku, když úhradu dopravy maminky kombinujete = čerpáte z obou systémů – sociálního (příspěvek na mobilitu) i zdravotního (úhrada přepravy sanitkou či jinou přepravou z veřejného zdravotního pojištění).

Co se týče přepravy sanitkou, zde je situace trochu složitější, ne však kvůli příspěvku na mobilitu. Je třeba říci, že příspěvek na mobilitu s úhradami od zdravotní pojišťovny nesouvisí. Přeprava sanitkou či jiná přeprava do zdravotnického zařízení je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud se tedy např. lékař odvolává na to, že mamince byl přiznán příspěvek na mobilitu a nechce sanitku předepsat (což se v praxi stává bohužel poměrně často), pak nemá pravdu.

Je však třeba rozlišovat přepravu sanitkou a (jinou) přepravu do zdravotnického zařízení. Obojí předepisuje lékař a obojí je pro maminku bezplatné, resp. hrazené z jejího zdravotního pojištění. Problematika je to poměrně složitá, proto si dovolím zde vložit odkaz na webový portál Všeobecné zdravotní pojišťovny, kde najdete bližší informace: https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/poradna/preprava-pacienta-vozidlem-zdravotnicke-dopravni-sluzby

Je-li maminka pojištěna u jiné zdravotní pojišťovny, pak doporučuji tyto informace prostudovat a u maminčiny zdravotní pojišťovny se informovat, jak v těchto případech postupují. Nicméně výše uvedený popis od VZP by měl platit pro všechny zdravotní pojišťovny, vychází totiž ze zákona.

Pokud by Vám v této věci bylo cokoli nejasného, neváhejte se na nás znovu obrátit.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.