Může příjemce příspěvku na péči sám o někoho pečovat?
V červnu mi bude 55 let, mám chronické duševní onemocnění, v důsledku něhož nejsem plně soběstačná z toho důvodu, že sama nezvládám např. uvařit si, připravit si sama stravu. Mamince je již 80 let, sama již potřebuje pomoc, ale občas mi uvaří. Rozhodla jsem se, že si zkusím požádat o příspěvek na péči, pokud by mi byl přiznán I. stupeň, mohla bych se hlásit např. do Domova se zvláštním režimem. Možná mi přiznán nebude, ale chtěla bych to zkusit. Nevím však, koho v žádosti uvést jako pečující osobu. Na úřadu mi řekli maminku, pokud mi vaří, i když sama příspěvek na péči bude pobírat. Maminka mi pravděpodobně nebude chtít podepsat v žádosti, že je pečující osoba. Jak to vyřešit? Mohu tam uvést např. kamarádku? Na úřadu mi řekli, že bych musela s ní uzavřít smlouvu.
Odpověď
Co se týče příspěvku na péči, pravdou je, že pečující osobu do žádosti uvést musíte, protože bez toho by nebyl příspěvek přiznán (neuvedením pečující osoby byste vlastně popřela to, že péči potřebujete).
Maminka může být jako pečující osoba uvedena, a to i v případě, že sama pobírá příspěvek na péči, ale pouze pokud Vám pomáhá v oblastech, které ona sama nemá uznány jako nezvládnuté.
Tedy, jestli mamince uznali, že nezvládá péči o domácnost, do které patří i vaření a příprava jídla, nemůže tento úkon poskytovat Vám.
Pokud má však maminka uznánu nezvládnutou např. orientaci, protože špatně slyší (teď fabuluji, protože Vaši maminku neznám), na vaření to nemá vliv a připravovat stravu pro Vás může.
Co se týče kamarádky. Ta Vám péči poskytovat může. Na úřadě však mají pravdu v tom, že je potřeba, abyste spolu mněly uzavřenu smlouvu o poskytování péče a kamarádka byla tzv. asistent sociální péče.
Více informací o podmínkách pro „činnost“ asistenta sociální péče pro Vás i Vaši kamarádku najdete zde: https://www.mpsv.cz/asistent-socialni-pece
Pokud byste chtěla, můžete pro sepsání této smlouvy použít vzor NRZP (ke stažení).
Třetí možností je domluvit se na poskytování péče s některým poskytovatelem. Může to být např. poskytovatel osobní asistence, pečovatelská služba apod. Za tuto službu však budete muset platit, a to hned od uzavření smlouvy, což, pokud ji uzavřete teď (abyste mohla do formuláře uvést kontakty na tuto sociální službu), musíte začít platit ještě předtím, než Vám přiznají příspěvek na péči. Jakmile bude příspěvek na péči přiznán, vyplacené peníze se Vám pochopitelně vrátí.
Poskytovatele sociálních služeb ve svém okolí můžete vyhledávat buď tak, že požádá o pomoc na sociálním odboru v místě svého bydliště, nebo můžete využít např. tento webový portál: https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb
Mgr. Jitka Koutová, DiS.