Může mi "sociálka" odebrat invalidní důchod?
Chtěla bych se zeptat. Včera u nás byla sociálka, vyptávali se na všechno. Já beru důchod a maminka příspěvek na péči o mě. Prý chodím do práce a dělám ubrousky, není to ale pravda. Můžou mi důchod odebrat, i když jsem na vozíčku?
Odpověď
Píšete, že u Vás byla „sociálka“.
Co u Vás řešila?
- Mohlo jít o sociální šetření pro příspěvek na péči, k ověření, co žadatel o příspěvek samostatně zvládá;
- Mohlo jít o sociální šetření pro příspěvek na bydlení, k ověření, kolik lidí v bytě bydlí;
- Mohlo jít o sociální šetření pro dávky v hmotné nouzi, k ověření, jak máte vybavenou domácnost, zda si nežijete příliš luxusně a kolik Vás společně bydlí;
- Mohlo jít o sociální šetření pro kompenzační pomůcky, k ověření, zda je pomůcky potřeba.
Běžně nechodí „sociálka“ k ověření, že někdo pracuje a aby byl odebírán důchod. Nicméně, protože máte strach, abyste o důchod nepřišla, tak to by se v řízení o invalidním důchodu (jeho přezkumu) muselo prokázat, že jste se adaptovala na své zdravotní postižení, což je zpravidla prokázání, že pracujete na plný úvazek anebo v práci, kterou jste dělala před invaliditou nebo v práci tomu obdobné či odpovídající vašemu vzdělání.
Ještě občas chodí „sociálka“, když ji pošle soud, aby ověřila, jak funguje opatrovnictví. Tuto sociálku nejste povinna vpustit a ani se s ní bavit.
Další sociálka chodí, pokud je v rodině nezletilé dítě a je podezření, že neplní povinnou školní docházku nebo dochází k týrání.
Vždy máte právo vidět zápis ze šetření, a to buď již u návštěvy „sociálky“ anebo potom, když dojdete na předmětný úřad a uplatníte své právo nahlížet do spisu dle § 38 správního řádu. Tím nejlépe ověříte, o co šlo a co vše sociálka zapsala. Proti tomuto zápisu máte právo podat „námitku“, vyjádření do řízení nebo stížnost.
Snad Vám pomohl k uklidnění tento popis. Přiblížíte nám důvod návštěvy sociálky?
Mgr. Radka Pešlová
Reakce
I když jsem na vozíčku, práci vůbec nedělám ani ubrousky. Bojím se, snad o důchod nepřijdu.
Odpověď
Ubrousky by asi nebyly adekvátní prací, i kdyby to byla pravda. Dokonce ani kdybyste pro svoji potřebu doma něco upekla, ušila, vyrobila, není to práce pro snížení invalidního důchodu.
Sice nám stále nepíšete, co to bylo za „sociálku“, tak Vás nemáme jak více uklidnit, ale podívejte se na náš článek, kde popisujeme, jak snížení důchodu funguje: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-mohu-pracovat-na-dpp-kdyz-pobiram-invalidni-duchod
Předpokládám, že Vás to uklidní, protože nejspíš opravdu nejste v takové situaci.
Neznalost a to, že možná ani nevíte, kdo u Vás byl a proč, je opravdu něco, co u Vás může vyvolávat beznaděj, že jste v něčí moci a nevíte, co se stane. Mohlo by vážně pomoci, kdybyste si vyjasnila, co to bylo za sociálku a co měla paní kontrolovat. Úředník se musí držet ve svých zákonných mantinelech a divila byste se, jak jsou častěji užší, než to vypadá.
Mgr. Radka Pešlová