pečuj doma

Může mi "sociálka" odebrat invalidní důchod?

3.9.2023

Chtěla bych se zeptat. Včera u nás byla sociálka, vyptávali se na všechno. Já beru důchod a maminka příspěvek na péči o mě. Prý chodím do práce a dělám ubrousky, není to ale pravda. Můžou mi důchod odebrat, i když jsem na vozíčku?

Odpověď

Píšete, že u Vás byla „sociálka“.

Co u Vás řešila?

  • Mohlo jít o sociální šetření pro příspěvek na péči, k ověření, co žadatel o příspěvek samostatně zvládá;
  • Mohlo jít o sociální šetření pro příspěvek na bydlení, k ověření, kolik lidí v bytě bydlí;
  • Mohlo jít o sociální šetření pro dávky v hmotné nouzi, k ověření, jak máte vybavenou domácnost, zda si nežijete příliš luxusně a kolik Vás společně bydlí;
  • Mohlo jít o sociální šetření pro kompenzační pomůcky, k ověření, zda je pomůcky potřeba.

Běžně nechodí „sociálka“ k ověření, že někdo pracuje a aby byl odebírán důchod. Nicméně, protože máte strach, abyste o důchod nepřišla, tak to by se v řízení o invalidním důchodu (jeho přezkumu) muselo prokázat, že jste se adaptovala na své zdravotní postižení, což je zpravidla prokázání, že pracujete na plný úvazek anebo v práci, kterou jste dělala před invaliditou nebo v práci tomu obdobné či odpovídající vašemu vzdělání.

Ještě občas chodí „sociálka“, když ji pošle soud, aby ověřila, jak funguje opatrovnictví. Tuto sociálku nejste povinna vpustit a ani se s ní bavit.

Další sociálka chodí, pokud je v rodině nezletilé dítě a je podezření, že neplní povinnou školní docházku nebo dochází k týrání.

Vždy máte právo vidět zápis ze šetření, a to buď již u návštěvy „sociálky“ anebo potom, když dojdete na předmětný úřad a uplatníte své právo nahlížet do spisu dle § 38 správního řádu. Tím nejlépe ověříte, o co šlo a co vše sociálka zapsala. Proti tomuto zápisu máte právo podat „námitku“, vyjádření do řízení nebo stížnost.

Snad Vám pomohl k uklidnění tento popis. Přiblížíte nám důvod návštěvy sociálky?

Mgr. Radka Pešlová

Reakce

I když jsem na vozíčku, práci vůbec nedělám ani ubrousky. Bojím se, snad o důchod nepřijdu. 

Odpověď

Ubrousky by asi nebyly adekvátní prací, i kdyby to byla pravda. Dokonce ani kdybyste pro svoji potřebu doma něco upekla, ušila, vyrobila, není to práce pro snížení invalidního důchodu.

Sice nám stále nepíšete, co to bylo za „sociálku“, tak Vás nemáme jak více uklidnit, ale podívejte se na náš článek, kde popisujeme, jak snížení důchodu funguje: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-mohu-pracovat-na-dpp-kdyz-pobiram-invalidni-duchod

Předpokládám, že Vás to uklidní, protože nejspíš opravdu nejste v takové situaci.

Neznalost a to, že možná ani nevíte, kdo u Vás byl a proč, je opravdu něco, co u Vás může vyvolávat beznaděj, že jste v něčí moci a nevíte, co se stane. Mohlo by vážně pomoci, kdybyste si vyjasnila, co to bylo za sociálku a co měla paní kontrolovat. Úředník se musí držet ve svých zákonných mantinelech a divila byste se, jak jsou častěji užší, než to vypadá.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

PTÁTE SE: Jednání sociální služby s opatrovníkem klienta

18.12.2024 Potřebovala bych vědět, jaké jsou povinnosti pobytových služeb, co mohou dělat sami, co musejí konzultovat s opatrovníkem, jaký je vztah jejich smluvního lékaře vůči opatrovníkovi a podobně. To většinou člověk nezjistí pročítáním jejich webových stránek, kde je vše nalakováno na růžovo.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.