pečuj doma

Mohu být vedena jako pečující i po nástupu do práce?

7.5.2024

Mám postiženého syna, který je omezený ve svéprávnosti. Jsem současně jeho opatrovnice i pečující. Začala jsem chodit do zaměstnání, syn je v chráněném bydlení. Beru dávku na péči, ze které se platí potřeby mého syna. Beru si syna na víkendy. Přes týden pečuji, jen když mám volno v práci. Jsem stále pečující osoba?

Odpověď

Dotaz velmi podobný tomu Vašemu jsem před časem zpracovávala. K nahlédnutí zde: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-syn-je-samostatnejsi.-muzu-byt-nadale-vedena-jako-pecujici

Dokud péči poskytujete (byť v poměrně malém rozsahu), je naprosto v pořádku, že jste u úřadu práce vedena jako pečující osoba. Ostatně úřad práce by měl mít seznam všech pečujících osob. Vaše role je navíc důležitá i tím, že o syna nejen pečujte, ale jste i jeho opatrovník a tedy zástupce při jednáních s úřadem práce (a dalšími úřady či institucemi). 

Samozřejmě, pokud byste péči neposkytovala vůbec, pak byste jako pečující být vedena neměla a měla byste být jen synův zástupce (jako jeho opatrovník).

Záleží pochopitelně na tom, z jakého důvodu chcete být jako pečující osoba vedena. Pokud péči poskytujete jen v takto malém rozsahu, je velmi pravděpodobné, že Vám nebude doba péče uznána jako náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod (podrobně viz výše zmiňovaný dotaz).

Tím, že však pracujete, pojištěna (sociálně, zdravotně i nemocensky) jste z titulu zaměstnance, náhradní dobu pojištění z titulu péče tedy nepotřebujete.

Jste tedy u úřadu práce vedena jako pečující osoba, neplynou Vám z toho však (kromě části přiznaného příspěvku na péči, zbývá-li po úhradě sociální služby nějaká část) výhody.

Pokud by Vás tedy k této věci zajímalo cokoli jiného nebo byste potřebovala, abych svoji odpověď doplnila, neváhejte nás opět kontaktovat.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Doplnění dotazu

Více pečovatelů není, chráněné bydlení je odlehčující a pracují tam sociální pracovnice. Proto si právě myslím, že jsem stále jen já pečovatelka?

Odpověď

Jde o to, že nárok na hrazení zdravotního pojištění státem a uznání doby péče jako tzv. náhradní doby pojištění mají jen fyzické osoby, které navíc pečují celý den nebo v takovém rozsahu, že nejsou schopny pracovat.

Když se podíváte na formulář „Poskytovatel pomoci“, který jste přikládala k žádosti o příspěvek na péči pro syna, uvidíte zde hned několik „okének“ pro vypsání pečujících osob. Může však jít nejen o fyzické osoby (nejčastěji to bývají osoby blízké, ale i přátelé, známi…), ale i o právnické osoby, tj. různá zařízení poskytující pobytové (nebo i terénní) sociální služby. A to je naprosto v pořádku. Péči může být zajištěna kombinací/spoluprací různých osob.

Jak jsem zmiňovala ve své předchozí odpovědi, úřad práce pak pro ČSSZ vystavuje potvrzení o tom, kdo a v jakém rozsahu pečoval. ČSSZ dle tohoto potvrzení vyhodnotí, zda pečující osoba má nárok na to, aby jí byla doba péče uznána jako péče jako tzv. náhradní doba pojištění a započítána pro nárok na starobní důchod.

Pečující osoba samozřejmě být můžete, ale velmi pravděpodobně Vám doba péče nebude započítána do starobního důchodu. Tím, že jste psala, že jste zaměstnaná, by to však nemělo vadit, protože pro nárok na starobní důchod se Vám započítává doba zaměstnání, tedy v případě, že za Vás Váš zaměstnavatel odvádí sociální pojištění (viz výplatní páska nebo konzultace se mzdovou účetní firmy).

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.