PTÁTE SE: Manžel si nárokuje část synova důchodu vyplaceného zpětně
Syn (18 let) pobírá ID 3. stupně. Důchod mu byl přiznán a vyplacen zpětně od září 2021, tzn. od nástupu na střední školu. Od šesti let pobírá také příspěvek na péči III. stupně. Manžel se chce se mnou rozvádět. Syna budu mít v péči já. Manžel tvrdí, že má nárok na polovinu té zpětně vyplacené částky synova důchodu, že se na to ptal i právníka. Je to pravda? Případně o který zákon se právník opírá? Předpokládám, že důchod přiznaný synovi je syna a ne rodičů.
Odpověď
Do společného jmění manželů nespadá synův důchod. To, zda jste synovi požádali o důchod později, resp. to, že do 18 let jste s ním důchod neřešili, byla volba Vás obou (rodičů). I to, že jste syna bez důchodu živili, je v pořádku a není povinen Vám to zpětně nějak uhradit. Vyživovací povinnost nezaniká přiznáním důchodu. Naopak důchod III. stupně evokuje, že se syn není schopen živit sám, a že Vaše i manželova (tj. tatínkova) povinnost vyživovat, bude i nadále trvat.
Pokud se však důchod nalézá na účtu, který náleží svým obsahem do společného jmění manželů, tj. na účtu manžela či manželky, doporučuji ještě před rozvodem zřídit účet synovi, stát se (nejspíš jako opatrovník) disponentem s tímto účtem a částku tam převést. V případě rozporů u soudu, budete při vyrovnání prokazovat, že šlo o synovy prostředky a ty jste mu poskytla na jeho účet.
Není primárně pravidlo, že synovi sociální dávky patří do jmění celé rodiny. Ale nelze popřít, že šikovný advokát by Vás u soudu mohl tak vystresovat, dokazovat, jak jste syna živili a nyní by Vám měl prostředky vrátit, že šlo vlastně o půjčku a jednorázová výplata je splátkou… Ale toto byste mohla argumentačně ustát:
- k synovi nezaniká vyživovací povinnost přiznáním důchodu
- rozhodnutí rodičů o půjčce nezletilému, která by snad přesahovala přes jeho 18. narozeniny, musel schválit soud, jinak je neplatná, pokud není synovi ku prospěchu (§ 898 občanského zákoníku).
- volba ohledně pozdní žádosti o důchod byla pravděpodobně na rodičích
Pokud se jeho právník o něco opírá, není mi známo, o co by to mělo být. Proto vyčkejte, až Vám manžel dá návrh na vyrovnání písemně, případně, chcete-li se dohodnout, chtějte vědět bližší podrobnosti od něj.
Navíc, synovi je 18 let. To znamená, že o svém majetku rozhoduje sám. Pokud mu některý z Vás byl jmenován opatrovníkem, pak víte, že musíte se synovým majetkem nakládat v synův prospěch. Máte tedy i možnost získat potvrzení soudu, o tom, že to takto nejde. Podejte návrh na soud v tomto znění:
Návrh na schválení právního jednání za opatrovaného
Syn …, nar. …, je rozhodnutím … omezen ve svéprávnosti a byl mu jmenován opatrovník …
Dne … byla podána žádost o důchod. Díky kvalitně vedenému řízení mu byl přiznán invalidní důchod III. stupně zpětně od data … (tj. od nástupu na střední školu). Synovi byla vyplacena celková částka … Kč za období od … do … Dále měsíčně pobírá částku důchodu ve výši … Kč.
Žádám soud o zvážení, zda schválí, případně neschválí převést tuto částku rodičům syna za dobu, kdy důchod nepobíral a rodiče ho živily, v celkové výši … Kč, aby tak synův invalidní důchod a jeho celková částka náležela do společného jmění manželů.
Otec syna v rámci rozvodového řízení požaduje poměrnou část prostředků v rámci vyrovnání a já jako opatrovník nejsem oprávněna o takovém výdaji rozhodnout samostatně, neboť nejde o běžné nakládání s majetkem opatrovaného, nadto se domnívám, že jsem při rozhodování v kolizi (dle § 460 občanského zákoníku).
Troufám si tvrdit, že soud návrh zamítne a Vy budete mít pro manžela jasnou odpověď. Jen doplňuji – podání návrhu je bezplatné a dáváte ho na soud, který Vám rozhodoval o opatrovnictví.
Mgr. Radka Pešlová