pečuj doma

Mám stresovat dceru před posudkovou komisí?

29.9.2021

Od podzimu 2020 řešíme znovuposouzení lékařského posudku pro příspěvek na péči i kartu OZP pro naši postiženou dceru (12 let). Karta OZP byla snížena ze ZTP na TP, bohužel ani odvolání nepomohlo. U PnP stále "bojujeme", již podruhé se odvoláváme. Vždy se vše obešlo bez přítomnosti dcery, nyní nám ale přišla pozvánka k účasti na jednání posudkové komise. Chci být nápomocna, ale dceru nechci zbytečně stresovat. Mohu účast odmítnout, aniž by to pro nás znamenalo "trestné body"?

Odpověď

Jelikož píšete, že jste dostala „pozvánku“ k posudkové komisi, přiznávám, že mne to velmi překvapuje. Tím, jak jsou posudkové služby napříč celou ČR již nejméně 10 let přetížené (posudkoví lékaři stárnou, odcházejí do starobního důchodu a noví nepřicházejí), se v praxi setkáváme s pozvánkami na osobní posouzení stále méně a méně, resp. téměř výjimečně.

Přemýšlím, co tedy vedlo posudkovou službu k tomu, že přistoupila k takto „výjimečnému“ kroku a napadá mne hned několik důvodů:

  1. U Vaší dcery se jedná o mentální postižení nebo autismus, který je pro posudkovou službu na základě lékařských zpráv obtížně „uchopitelný“ a schopnosti dcery chtějí posoudit sami tím, že si ji „otestují“, udělají s ní rozhovor apod.
    V tomto případě by bylo jakékoli odmítání účasti kontraproduktivní, a pokud (může to být napsané i v pozvánce) je důvodem pozvání „důkazní nouze“, tj. nedostatek podkladů pro posouzení nároku, mohlo by odmítnutí být důvodem zastavení řízení.
  2. Jelikož se zmiňujete o odvolání, předpokládám, že pozvánku posílá odvolací posudková komise, tj. komise MPSV a to možná na základě toho, co jste Vy sama napsala do odvolání. Pokud jste si stěžovala a např. uvedla, že posouzení bylo chybné a že důvodem chybného posouzení bylo to, že posuzující lékař dceru neviděl, pak odmítáním účasti budete popírat to, co jste napsala/žádala v odvolání. Ani v tomto případě bych tedy neúčast na jednání nedoporučovala.
  3. Nechci se Vás dotknout (opravdu to nemyslím zle), ale v praxi se někdy setkávám s tím, že obsah úředních dopisů (tedy i pozvánek) bývá zkrátka nesrozumitelný. Může jít tedy ne o pozvánku, ale např. o „vyrozumění účastníka řízení“ nebo výzvu k „nahlédnutí do spisu“ apod.
    Zde účast dcery naopak potřeba není vůbec. Jako její zákonný zástupce můžete do spisu nahlížet a jednat s úřady i bez ní.
    Jak je pozvánka formulována? Jedná se o „osobní posouzení/vyšetření dcery“ nebo např. o právo seznámit se se všemi podklady či doporučení spojit se s praktickým lékařem a nechat dceru u něho znovu vyšetřit (a doplnit řízení o nové lékařské zprávy)?

Pokud si nejste jistá, můžete nám kopii dopisu poslat, rádi Vám k ním napíšeme bližší informace.

Samozřejmě, pokud by zdravotní stav dceři bránil v účasti na jednání (infekční onemocnění, hospitalizace v nemocnici, náročná léčba apod.), pak požádejte ošetřujícího odborného lékaře o zprávu, ve které budou důvody, proč se dcera jednání nemůže zúčastnit, co nejpodrobněji a nejkonkrétněji uvedeny a vše pošlete na posudkovou službu. Bude pak už záležet na nich, zda na základě takové zprávy dceru posoudí jen podle dostupných podkladů a dokumentace nebo, zda řízení zastaví a počkají na dobu, kdy se posouzení bude dcera moci zúčastnit.

Jak vidíte, Vaši situaci je obtížné hodnotit bez znalosti dalších souvislostí. Přesto věřím, že jsem Vám dala alespoň nějaké podněty pro další postup a rozhodnutí, jak v řízení pokračovat.

Pokud jsem však Váš dotaz nesprávně pochopila nebo, pokud byste jej chtěla doplnit, budu ráda, když nás znovu zkontaktujete a pokusím se svoji odpověď doplnit.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.