pečuj doma

Mám problém se seřízením naslouchátek

9.4.2024

Můžete mi prosím doporučit emaily na specializovaná studia pro nastavování naslouchátek? Chtěl bych eliminovat konkrétní zvuky. Případné pořízení nových nemá smysl bez komplikovaného nastavení (mám seznam s popisy zvuků). Nevím, kam se obrátit, neumím na googlu hledat, neumím ani moc vyjednávat. Žiju ve středních Čechách.

(red. kráceno)

Odpověď

Mrzí mne, že jste považován za potížistu namísto toho, aby Vám byly poskytnuty služby, na které máte právo. Naproti tomu obdivuji Vaše odhodlání a snahu dobrat se zlepšení, namísto toho, abyste na sluchadla zanevřel a spokojil se se špatným sluchem.

Situace, kterou popisujete, je bohužel velmi častá a podle mých informací jsou na vině zdravotní pojišťovny tím, že nechtějí přispívat lékařům na úhradu úkonů spojených s nastavováním sluchadel, a pak také lékaři, kteří se spokojí s tím, že jejich pacienti mají sluchadla špatně nastavena.

Kdo by Vám mohl v této věci pomoci?

Vaše první kroky by měly vést do ordinace ORL lékaře nebo foniatra, který Vám sluchadla předepsal. Ten by měl být tím, kdo buď sám sluchadla nastaví podle Vašeho audiogramu, nebo Vám doporučí jiného odborníka (např. kontakt na servis či podporu přímo u výrobce Vašich sluchadel), který sluchadla správně nastaví.

Jelikož však píšete, že jste se už obrátil na „kdekoho“, pak počítám, že tuto možnost jste již vyčerpal.

Další, kdo by Vám mohl pomoci, je pan Jaroslav Paur, který pracuje jako poradce pro kompenzační pomůcky v Centru pro neslyšící a nedoslýchavé pro Prahu a Středočeský kraj a to v Praze 8 – Karlínské náměstí 12. Jelikož však hodně cestuje a mívá různé aktivity, schůzku s ním si určitě předem objednejte.

Kontakt na něho najdete zde: https://www.cnn-ops.cz/socialni-rehabilitace/kontakt (listujte až dolů na konec stránky).

Poslední, co mne ve Vaší věci napadá, když čtu, že zmiňujete „naslouchátka“, je, zda přístroj, který používáte, je opravdu zdravotnickým prostředkem. Tj. předepsal Vám jej (byť někdy v minulosti) lékař a proplatila (alespoň částečně) zdravotní pojišťovna. Pokud je tomu tak, pak výše uvedený postup a výše zmiňovaní odborníci by Vám měli být schopni pomoci.

Jde jen o to se domluvit, mít od ORL nebo foniatra audiogram a funkční (!) SLUCHADLA.

Je-li přístroj poškozen, opravu by měl zajistit autorizovaný servis a tam by Vám také měli pomoci nebo poradit co dále.

Pokud jste však zakoupil NASLOUCHÁTKA, tj. přístroj, který není zdravotnickým prostředkem, pak jste se bohužel stal obětí podvodu. Taková naslouchátka prodávají různí obchodníci např. prostřednictvím reklamních nabídek v časopisech nebo na internetu. Kvalita takových přístrojů není valná a mohou sluch spíš poškodit než pomoci ke správnému slyšení.

A tak zatímco sluchadla (rozumějte, výše zmiňovaný zdravotnický prostředek) jsou malý technický zázrak, tj. malý počítač, který umí rozlišovat různé zvuky a ty důležité (např. mluvené slovo) pro Vás zesílit na správnou intenzitu a ty nedůležité (šumy a hluky z ulice apod.) naopak ztlumit, aby Vás nerušily a nebolela z nich hlava, tak naslouchátka dělají to, že zesílí všechny zvuky okolo Vás.

Prostřednictvím naslouchátek tedy nedosáhnete toho, abyste lépe rozuměl mluvenému slovu, hlasu v telefonu či v televizi, ale jen toho, že všechny zvuky okolo Vás budou silnější a hlasitější (a tím i nepříjemnější). Člověk se sluchovým postižením tak získá jen to, že zvuky okolo něho jsou silnější a nepříjemnější, ale rozumět jim nezačne, protože jeho sluch takové zvuky neumí rozlišit a pomoci mu v jejich porozumění.

Naslouchátka nejsou uzpůsobena jakémukoli nastavování či filtrování zvuků, je možné je jen zesílit a zeslabit, proto s nimi ani sebelepší odborník nic nezmůže.

Máte-li něco takového doma, pak doporučuji nenosit, abyste si svůj sluch ještě více nepoškodil a zajít k lékaři pro předpis kvalitních sluchadel částečně či plně hrazených zdravotní pojišťovnou.

Více informací o naslouchátkách a jiných (podvodných) přístrojích najdete např. zde: https://inspirante.cz/sluchadla-versus-naslouchatka-ta-druha-vam-poskodi-sluch/

S přáním brzkého zlepšení Vašeho poslechu

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

PTÁTE SE: Jednání sociální služby s opatrovníkem klienta

18.12.2024 Potřebovala bych vědět, jaké jsou povinnosti pobytových služeb, co mohou dělat sami, co musejí konzultovat s opatrovníkem, jaký je vztah jejich smluvního lékaře vůči opatrovníkovi a podobně. To většinou člověk nezjistí pročítáním jejich webových stránek, kde je vše nalakováno na růžovo.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.