pečuj doma

Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

30.9.2024

Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu pracovní doby. Nedávno proběhl telefonát s mým vedoucím o tom, jak to vidím, jak dlouho budu marodit a kdy se vrátím. Nato jsem se zeptala, jak to vypadá s mou žádostí, a on mi odpověděl, že to moc nevidí a že se budeme muset asi rozloučit. Prosím, jak mám postupovat vůči mému zaměstnavateli, aby mé žádosti vyhověl, případně jak argumentovat? Ve firmě pracuji 17 let. Nemohu si dovolit o prací přijít.

Odpověď

Zaměstnavatelé někdy svojí pasivitou tlačí zaměstnance do výpovědí, dohod o ukončení pracovního poměru, ale tento jejich postup bývá manipulací.

Jen pozor – jsou dvě možnosti, které máte. Můžete žádat dle

  • § 241 odst. 2 písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění o ÚPRAVU PRACOVNÍ DOBY
    • zde musí zaměstnavatel vyhovět, pokud mu nebrání vážné provozní důvody, a podle judikatury se nenajde moc vážných provozních důvodů, pokud jste běžný řadový zaměstnanec a zaměstnavatel se bez Vás již nyní v celku bez problémů (pro Vaši nemoc) obešel
  • § 241a písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění o PRÁCI Z DOMOVA
    • zde stačí jen písemné odůvodnění, proč zaměstnavatel nevyhoví (třeba protože stroj, na kterém pracujete, nelze obsluhovat z domu)

Soudím z Vašeho popisu, že jste chtěla jen úpravu pracovní doby, a nikoliv home office.

Proto doporučuji učinit ještě jednou písemný (doporučený) pokus – adresovaný jednateli firmy. Určitě to pošlete obálkou s bílou návratkou (https://www.sevt.cz/produkt/dorucenka-bila-spravni-rad-01000700/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=11_PMax%3A%20Smart%20General&utm_id=17976051989&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwr9m3BhDHARIsANut04YuFQ4U5uWNnbKhQAy0xdQh2AqZhpraWEzebxm2z1hVjQIH1Skk1CwaAkDIEALw_wcB) a tuto návratku si schovejte pro případný soudní spor.

Vážený zaměstnavateli,

v souladu s § 241 odst. 2 písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění dokladuji, že jsem převážně sama pečující osobou (viz potvrzení Úřadu práce a moje čestné prohlášení) o paní XY, r.č. ..., která je mojí babičkou.

Z výše uvedených důvodů žádám o úpravu pracovní doby a to následovně:

... vypište... ode dne ... sem uveďte termín nejdříve za 14 dnů po očekávaném datu doručení zaměstnavateli.

Domnívám se, že úpravě pracovní doby nebrání vážné provozní důvody, protože jsem řadovou zaměstnankyní na pozici ... Úprava mého pracovního rozvrhu je v plné kompetenci mého nadřízeného, který navazujícím způsobem může upravit i pracovní dobu kolegů, aby šlo naši činnost kombinovat.

S pozdravem

...
r.č. ...
bytem ...


Pokud Vám nevyhoví, máte možnost jeho nevyhovění rozporovat žalobně, ale jestli mezitím do práce nenastoupíte, dostanete výpověď, nebo nastoupíte v časech, které požadujete, a v ostatních nebudete chodit do práce, zase dostanete výpověď, pak nejspíš vyhrajete (při dobré obhajobě) soud o neplatnost výpovědi, protože zaměstnavatel neustojí důvody, proč Vám neupravil pracovní dobu.

Na druhou stranu, možná, když budete do práce chodit v časech, které určíte, možná to projde a zaměstnavatel Vám výpověď nedá. Jen to možná bude nelibě komentovat Váš nadřízený, což by bylo potřeba ustát.

Neupravení pracovní doby (na základě Vaší písemné žádosti) se nemůže dít jen telefonem – "to nejde". Zaměstnavatel to musí písemně odůvodnit.

Pokud jste špičkový odborný zaměstnanec, pak nejspíš bude mít pádné důvody, proč úpravu nejde udělat, ale o svém pracovním zařazení nic nepíšete, tak spíš vycházím z toho, že většina zaměstnanců je v práci při troše snahy postradatelná anebo lze třeba zkrátit pracovní dobu.

Mgr. Radka Pešlová


§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování do směn též k potřebám zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě.

(2) Požádá-li
a) těhotná zaměstnankyně,
b) zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, nebo
c) zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a),
zaměstnavatele písemně o kratší pracovní dobu podle § 80 nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší pracovní doby, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nevyhoví-li zaměstnavatel žádosti, je povinen to písemně odůvodnit.

(3) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec, jejichž žádosti o kratší pracovní dobu podle odstavce 2 bylo vyhověno, zaměstnavatele písemně o obnovení nebo částečné obnovení rozsahu původní týdenní pracovní doby a zaměstnavatel této žádosti nevyhoví, je povinen to písemně odůvodnit.

§ 241a

Požádá-li
a) těhotná zaměstnankyně,
b) zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 9 let, nebo
c) zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a),
zaměstnavatele písemně o výkon práce na dálku podle § 317 a zaměstnavatel této žádosti nevyhoví, je povinen to písemně odůvodnit.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.