Má osoba pečující o dospělé dítě nárok na přepočet důchodu?
Neformální pečující se stará o své dospělé handicapované dítě. Přitom je tomu rodiči již 65 let a pobírá svůj starobní důchod... Může si tento pečující požádat na Okresní správě sociálního zabezpečení o přepočet důchodu, například po 3 letech, co je v penzi? Prosím, jak to je?
Odpověď
Bohužel Vás však patrně zklamu. Nárok na přepočet starobního důchodu (těm, kdo jej již pobírají) vzniká jen v případě, že vedle čerpání (nebo přerušení) již přiznaného starobního důchodu vykonávají výdělečnou činnost.
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění upravuje tuto věc takto (viz § § 34, odst. 4): „Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se na žádost zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 písm. a) a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a pobíral přitom starobní důchod v plné výši, za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu. Ustanovení odstavce 2 věty třetí platí zde obdobně.“
Jak můžete vidět v textu zákona, nejedná se o přepočet 1x za 3 roky, ale „po odpracování 360 kalendářních dnů“ a to „výdělečné činnosti“. Péče o osobu blízkou (které byl přiznán příspěvek na péči) není považována za výdělečnou činnost. Pokud byste ještě starobní důchod přiznaný neměla, byla by doba péče zohledněna jako tzv. náhradní doba pojištění. Tedy ne výše přiznaného příspěvku na péči (protože se nejedná o mzdu/plat, ale o sociální dávku), ale jen doba jako taková.
Je mi líto, že pro Vás nemám příjemnější zprávu.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.