pečuj doma

Kvůli dlouhé hospitalizaci mám přijít o doplatek na bydlení

19.9.2024

Jsem dlouho hospitalizován (od 1.6.2024), dostával jsem doplatek na bydlení, nyní v září mi ho chtějí odebrat, že se jedná o bydlení, které je brané jako ubytovna, a v nemocnici mám vše. Říká se, že když se nechám propustit, bude nárok na dávky, a když budu znovu přijat, tak zase bude dávka odebrána. Jak dlouho musím být mimo nemocnici, abych dávky dostal? Bydlení musím platit každý měsíc a tři měsíce je výpovědní lhůta.

Odpověď

Co se týče doplatku na bydlení, tedy dávky vyplácené z tzv. systému pomoci v hmotné nouzi (upravuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi), zde bohužel není situace úplně jednoznačná.
Při posuzování nároku na doplatek na bydlení a obecně dávky pomoci v hmotné nouzi je posuzována celková situace (příjmy, majetek, možnosti příjmy si zvýšit vlastním přičiněním, zdravotní stav, zdravotní omezení, …) žadatele. Čím déle čerpáte dávky pomoci v hmotné nouzi, tím větší je tlak, abyste tyto dávky přestal čerpat a zajistil si (dle svých možností pochopitelně) vlastní příjem.
A v neposlední řadě je zde skutečnost, že, podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí. 
Tolik teorie.

Co se týče hospitalizace a jejího vlivu na doplatek na bydlení, zde jde o to, že v době hospitalizace nemáte tak velké životní náklady (stravujete se v nemocnici, máte zde zajištěno bydlení, máte menší náklady na úhradu elektřiny, menší spotřebu vody atd.), z pohledu zákona se tedy také snižuje příspěvek na živobytí, máte-li další příjmy, může dojít i k jeho odebrání.
Což ovlivní poslední výše zmiňovanou podmínku. Jakmile zanikne nárok na příspěvek na živobytí, zanikne nárok také na doplatek na bydlení.
Snížením nákladů Vám zbývá větší část Vašich příjmů (pobytem v nemocnici část nákladů ušetříte), tím se snižuje příspěvek na živobytí.

Co se týče doplatku na bydlení a toho, zda byste měl či neměl hospitalizaci přerušit, jednoznačná odpověď neexistuje. Pokud by tuto informaci uvedla úřednice do rozhodnutí, věděli bychom, jakým způsobem Váš nárok posuzuje a co ji ke snížení vede a podle toho mohli postupovat. Jelikož však (předpokládám) proběhlo vše formou ústního/telefonického jednání, je otázkou, kdy a zda vůbec snížení provede.

Pokud byste nemocnici opustil, prakticky ze dne na den by se zvýšily Vaše náklady, došlo by tedy k opačnému efektu, než popisuji výše. Jelikož u dávek pomoci v hmotné nouzi je zohledňován příjem v aktuálním měsíci, celkem logicky by přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi ovlivnilo přerušení hospitalizace na měsíc.
Možná i na kratší dobu, to už byste však musel propočítávat (dle rozhodnutí a informací od úřadu práce), jak vysoké příjmy x výši nákladů přiznání dávek ovlivňují.

Otázkou však zůstává, pokud jste v hospitalizaci od června letošního roku, zda přerušení hospitalizace, zvláště pak na tak dlouhou dobu, nemůže negativně ovlivnit Váš zdravotní stav.
Zda by tedy nebylo lepší zvolit variantu odebrání sociálních dávek a přerušení bydlení na ubytovně s tím, že před skončením hospitalizace byste se obrátil na sociální odbor v místě bydliště a požádal o pomoc při řešení bytové situace.

Dále je zde skutečnost, že dojde-li k odebrání sociálních dávek, musí být vydáno rozhodnutí, Vaším právem je se proti takovému postupu úřadu odvolávat. Je celkem pochopitelné, že v době hospitalizace ubytovnu nevyužíváte, ale to neznamená, že můžete snadno (zvláště teď před zimou) bydlení na ubytovně přerušit a po návratu z nemocnice se tam bez obtíží vrátit, protože pochopitelně riskujete, že Vaše místo bude obsazeno někým jiným a Vy skončíte na ulici.
Jistě by jednání s úřady pomohlo, pokud byste měl na ubytovně uzavřenu nějakou smlouvu o ubytování, ve které by byly výpovědní podmínky a podmínky placení uvedeny. To však nebývá příliš časté. Některé ubytovny vydávají jen pokladní doklad o zaplacení ubytování na dané období a věc dále neřeší.

Můžete se také obrátit na sociální odbor v místě svého bydliště a požádat o pomoc tam. Mohou Vám pomoci s obhajobou při vyřizování doplatku na bydlení, resp. příspěvku na živobytí, ale mohou Vám pomoci i při hledání jiného (levnějšího) bydlení. Tak jako tak, povinností sociálního odboru je pomáhat a podporovat osoby v tzv. nepříznivé sociální situaci, které si nemohou pomoci samy. V době hospitalizace, kdy navíc úřad práce chce odebrat/snížit tento Váš zdroj příjmů, je celkem jasné, že mezi tyto osoby patříte.
Ostatně pomoc při řešení bydlení v souvislosti s Vaším špatným zdravotním stavem by Vám měla poskytnout i sociální pracovnice v nemocnici. V obou případech (jak u sociální pracovnice na obci, tak v nemocnici) velmi záleží na tom, na jak pečlivého pracovníka narazíte. Ve své praxi se setkávám s velmi pečlivými pracovníky jak na obcích, tak v nemocnicích, stejně jako s těmi, kteří řeší jen základní povinnosti vyplývající z jejich pozice.
Jistě však neuděláte chybu, když se již teď na sociální pracovnici/pracovníka v nemocnici obrátíte. Kontakty najdete buď na webových stránkách nemocnice, ve které jste hospitalizován, nebo by Vám je měl poskytnout zdravotnický personál (nejčastěji sestry) na Vašem oddělení.

S přáním úspěšného vyjednávání s úřady

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.