pečuj doma

Kdy se dokládají příjmy u příspěvku na bydlení

5.2.2025

Delší dobu pobírám příspěvek na bydlení, u kterého dokládám 2x do roka příjmy - v dubnu za 1. čtvrtletí a v říjnu za 3. čtvrtletí.
Loni jsem 20. října ke svým příjmům obdržela navíc zpětnou výplatu peněz invalidního důchodu, za dva měsíce při zvýšeném stupni invalidity ve výši přes 34 tis. (invalidita mi byla zvýšena od 2.7.2024 na III. stupeň).
Potřebovala bych vědět, jestli mám doložit příjmy v normálním řádném termínu - 1x za 6 měsíců až v dubnu za 1. čtvrtletí nebo už nyní v lednu za 4. čtvrtletí, ve kterém mi přišla navíc zpětná výplata invalidního důchodu Kč. A od listopadu už pobírám vyšší částku ID odpovídající 3. stupni invalidity.

Nutno podotknout, že se léčím na onkologii a na radu onkologa jsem si musela nechat spravit zuby, což mě stálo od srpna 2024 do ledna 2025 skoro 15 tis. Kč. Dále jsem měla větší výdaje s protirakovinnými preparáty alternativního původu, doplňky ke klasické onkologické léčbě, bio prací gely, bio zubní pasty, bio spreje do nosu i do krku atd., které mě stály také spoustu peněz. 

Prosím o radu, zda mohu doložit příjmy až v řádném termínu v dubnu nebo už nyní. Na úřad jsem se nedovolala a chodím na chemoterapie, tak nejsem právě moc schopna dojít na úřad nyní osobně. Vše vždy dokládám elektronickou poštou prostřednictvím identity občana (klíč e-government).

Odpověď

Podle zákona (č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře) máte povinnost dokladovat příjmy 2x ročně, tj. čtvrtletní rozhodné příjmy a náklady na bydlení odevzdáte povinně ÚP ČR pouze dvakrát za rok, a to za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí (za leden až březen a za červenec až září příslušného roku) pro nárok na příspěvek na bydlení ve 2. a 4. kalendářním čtvrtletí (od dubna do června a od října do prosince).

Nemusíte pro pokračování jeho výplaty dokládat rozhodné příjmy a náklady na bydlení za 4. kalendářní čtvrtletí 2024 (tj. říjen až prosinec 2024). ÚP ČR vám příspěvek na bydlení automaticky vyplatí za následující tři měsíce roku 2025, tedy za leden, únor a březen (vyplácí se v únoru, březnu a dubnu), a samozřejmě přepočte jeho výši podle nových normativních nákladů na bydlení platných od ledna 2025.

Zvýšení příjmů v měsíci listopadu a prosinci (tj. doplatek přiznaného invalidního důchodu) se tedy do přehledu příjmů vůbec nepromítne a je to v pořádku.

Zvýšení invalidního důchodu (na III. stupeň invalidity a valorizace od ledna 2025) se pak promítne do Vašich příjmů, které budete v dubnu dokladovat (za leden, únor a březen). I to je naprosto v pořádku.

Výše uvedený zákon nestanovuje žádnou povinnost dokladovat příjmy, pokud dojde k jejich zvýšení. Nehledě na skutečnost, že do příjmů, které budete dokladovat úřadu práce, se nepromítnou Vaše zvýšené náklady (na léky, potravinové doplňky, péči o zuby atd.), s tím je bohužel potřeba počítat.
V souvislosti s příspěvkem na bydlení jsou hodnoceny pouze výdaje spojené s úhradou nákladů na bydlení a příjmy.

Pokud byste při vyřizování příspěvku na bydlení měla jakékoli problémy, příp. by došlo k nečekanému snížení či odebrání dávky, neváhejte nás kontaktovat.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

(22.1.2025)

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.