Jak vyjmout příspěvek na péči z dědictví po opečovávané
Pobírala jsem příspěvek na péči o matku, dva roky. Matka 2. prosince 2024 zemřela. Na jejím účtu, kam jí chodil důchod a příspěvek na péči, zůstaly peníze. Bude probíhat dědické řízení. Chci se zeptat, jestli mám nárok na částku z příspěvku na péči, aby se nezapočítala do dědictví?
Odpověď
Předpokládám, že když píšete „na jejím účtu zůstaly peníze“, nejde o všechny peníze, ale jen o platbu za péči (dále též „PNP“), kterou již maminka nestihla ve Váš prospěch provést.
Proto je potřeba rozklíčovat, za jaké období příspěvek je:
- Pokud jde o PNP za měsíc, kdy maminka zemřela, ale pokud jí od prvního dne tohoto kalendářního měsíce do dne smrti byla poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace, nenáleží PNP pečující osobě a pobyt v nemocnici měl být oznámen a PNP má být vráceno Úřadu práce.
- Jestliže byl příspěvek přiznán před smrtí maminky, vyplatí se Vám splatné částky příspěvku, které nebyly vyplaceny do dne její smrti, pokud jste v kalendářním měsíci, za který nebyl příspěvek vyplacen, poskytovala mamince pomoc a byla jste uvedena v žádosti o příspěvek.
Zdá se tedy, že podle § 16 odst. 2 zákona o sociálních službách má PNP vyplácené po smrti maminky náležet Vám (jako pečující osobě, pokud jste jediná a současně zaznamenaná v žádosti u Úřadu práce). Proto je třeba notáři sdělit (ideálně písemně):
Vážení,
byla jsem pečující osobou o paní XY (důkaz potvrzení z Úřadu práce o péči).
Dle § 16 odst. 2 zákona o sociálních službách, v platném znění, mám nárok na vyplacený příspěvek na péči za měsíc ..., který byl vyplacen na maminčin účet číslo ...
Žádám, aby tato částka nebyla zahrnuta do dědictví, neboť nárok na příspěvek není předmětem dědictví dle § 16 odst. 3 zákona o sociálních službách, v platném znění.
Tuto částku ve výši ... Kč uplatňuji jako pohledávku.
S pozdravem
Snad to odpovídá Vaší situaci.
Mgr. Radka Pešlová
Doplnění dotazu
Maminka po dobu 2 let nebyla v nemocnici, a zemřela doma. Jde mi především o peníze na jejím účtu za příspěvek na péči. Sourozenci se o ni nestarali, ani k nám moc nejezdili. Byla jsem uvedena v žádosti o příspěvek jen já. Na účtu zůstala částka asi za 4 měsíce, když bude něco nutného. (Teď už je pozdě si říct, mělo se to vybrat.)
Notáři určitě napíši, až budu vědět, který mi bude přidělen.
Odpověď
Rozumím, že dnes už víte, co vše mohlo být jinak. Notář bude zjišťovat stav účtu k datu úmrtí. Po úmrtí z účtu nemáte právo nic vybrat.
Pokud tedy jde o více vyplacených částek, ještě k tomu, co jsem doporučila za dopis, doporučuji, abyste si vyžádala z Úřadu práce potvrzení o trvání péče (2×). Bude v něm napsané, od kdy do kdy jste byla pečující osobou, a bude tam uvedeno, kolik mělo být na příspěvku na péči vyplaceno. Toto je potvrzení konkrétních částek. Potvrzení odevzdejte notáři a doložte, kolik a kdy Vám za péči bylo zaplaceno, a kolik již ne. K částce uveďte, že ji žádáte vyplatit mimo dědictví, že příspěvek na péči nemůže být součástí dědictví.
Druhý doklad o péči zašlete na ČSSZ. Péče může být započtena jako doba pojištění (náhradní doba do důchodu).
Mgr. Radka Pešlová